728 x 90

بلومبرگ: شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر رئیسی» در اعتراضات سراسر ایران طنین‌انداز شده است

اعتراضات خوزستان علیه گرانی
اعتراضات خوزستان علیه گرانی

رهبران تندرو ایران که دو نسل از ایرانیان را آموزش داده‌اند تا در هر فرصتی شعار "مرگ بر آمریکا"بدهند ... اما این در مقایسه با ناراحتی ناشی از شعارهای "مرگ بر خامنه‌ای" و "مرگ بر رئیسی"  که اکنون در اعتراضات سراسر کشور طنین‌انداز شده است، چیزی نیست. از آنجایی که تظاهرات علیه افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت، سیاسی شده است، ایرانیان بیشتری خشم خود را به ولی‌فقیه علی خامنه‌ای و رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی معطوف می‌کنند.

آخوندها پس از به پایان رساندن بهانه رایج خود مبنی بر این‌که تحریم‌های آمریکا را باید مقصر همه چیزهایی دانست که ایران را رنج می‌دهد، به‌سرعت به سمت طرح جایگزین خود رفته‌اند: کشتن و زندانی کردن معترضان و قطعی اینترنت در شهرهایی که تظاهرات در آنها شروع شده است. اما تاکنون، نه وحشیگری و نه پیشنهاد دولت برای کمکهای نقدی ماهانه ۱۴ دلاری برای نیازمندترین خانواده‌ها، این خیزش را فرو ننشانده است.

احتمال زیادی وجود دارد که اعتراضات همراه با قیمت اقلام ضروری افزایش یابد: خشکسالی طولانی‌مدت نیاز ایران به واردات غلات را افزایش می‌دهد، درست زمانی که دو تأمین کننده اصلی، روسیه و اوکراین، درگیر جنگ هستند. رژیم احتمالاً سرکوب را تشدید خواهد کرد، درست همان‌طور که در پاییز ۲۰۱۹ انجام داد، زمانی که با کشتن صدها معترض، تظاهرات علیه افزایش قیمت سوخت را سرکوب کرد.

در شرایط معمول، این فرصتی برای آمریکا خواهد بود تا با سختگیرانه‌تر کردن تحریم‌ها و در عین‌حال نگه‌داشتن اهرم کمک غذایی، فشار بر رژیم تهران را افزایش دهد. اما دولت بایدن برعکس عمل کرده است و به ایران اجازه می‌دهد با مصونیت از مجازات تحریم‌ها را دور بزند، در حالی که وزارت‌خارجه آمریکا در مورد «حقوق اجتماعات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان» مردم ایران ریاکارانه سخن می‌گوید... .

تهران خوشحال بود که مشوقها را می‌گیرد، اما در مقابل هیچ امتیازی ارائه نمی‌دهد. ایران به غنی‌سازی اورانیوم تا سطوح خطرناک و ارتقاء ذخایر خود ادامه داده است. تا این تاریخ، ایران حتی اجازه نمی‌دهد آمریکاییها به میز مذاکرات برجام بازگردند.

جنگ در اوکراین بهانه دیگری را به دولت بایدن برای نادیده گرفتن صادرات اقلام تحریم شده ایران داده است که عبارت است از: قطع کامل آنها تأثیر مخربی بر قیمت نفت خواهد داشت. با توجه به تحریم‌هایی که اکنون علیه روسیه، صادر کننده بزرگ نفت، اعمال شده و امثال عربستان سعودی و امارات متحده عربی از افزایش تولید خود برای پر کردن این شکاف خودداری می‌کنند، قیمت‌ها صعود کرده است. اگر چه بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا را آزاد کرده است، اما آمریکاییها قیمتهای بالایی برای خرید بنزین در پمپ‌بنزین می‌پردازند.

این امر باید ذهن بایدن را آزاد کند تا به بازه زمانی طولانی که به ایران مهلت داده، پایان دهد و در مورد اعمال تحریم‌ها بر صادرات آن جدی شود. در صورتی که تهران با شروط برجام موافقت نکند، هیچ معنایی ندارد که به رژیم اجازه داده شود خزانه اش را پرکند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/114fd97d-0bae-4101-859e-413188c34d60"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات