728 x 90

بلومبرگ: آمریکا تحریم کل نظام مالی ایران را بررسی می‌کند

وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

بنا به گزارش خبرگزاری بلومبرگ در روز دوشنبه ۷مهرماه، دولت دونالد ترامپ در حال بررسی تحریم‌های جدید برای قطع اقتصاد رژیم ایران از جهان خارج است.

بلومبرگ نوشت که دولت آمریکا قصد دارد این کار را از طریق هدف قرار دادن بیش از دوازده بانک و غیرقانونی اعلام کردن تعامل با کل بخش مالی ایران به انجام برساند.

این خبرگزاری درباره دو هدف اصلی این تحریم‌ها نوشت: «یکی، بستن آخرین مجراهای باقی مانده کسب پول و درآمد توسط دولت ایران و دیگری، قرار دادن موانع بیشتر بر سر راه جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست جمهوری، برای پیوستن مجدد به توافق برجام، در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر».

به گفته بلومبرگ این طرح قصد دارد بخش مالی ایران را تحت دستورالعمل اجرایی ۱۳۹۰۲، که دونالد ترامپ در ژانویه برای تحریم بخش‌های معدن، ساخت و ساز و صنایع دیگر امضا کرد، قرار دهد.

بر اساس این طرح، دولت آمریکا حدود ۱۴بانک در ایران را نیز که تاکنون از برخی محدودیت‌های ایالات متحده فرار کرده‌اند، در فهرست سیاه قرار می‌دهد، فهرستی که مربوط به مجازات اشخاص و نهادهای مرتبط با تروریسم، توسعه موشکهای بالستیک و نقض حقوق‌بشر می‌شود.

بلومبرگ نوشت حمایت از این طرح، در داخل و خارج از دولت افزایش یافته و صحبت از این است که پس از تصویب طرح، وزارت خزانه‌داری بتواند مورد به مورد با مجوزهایی در خصوص موارد بشردوستانه معافیت بدهد.

به گزارش این خبرگزاری مدافعان تحریم‌های جدید هم‌چنین معتقدند که در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات پیش رو، رفع این تحریم‌ها در چارچوب برجام دشوار خواهد بود، زیرا دولت بایدن برای این کار باید نشان دهد که رژیم ایران دیگر فعالیت‌هایی در رابطه با گسترش موشک یا تروریسم انجام نمی‌دهد.