728 x 90

بروکسل – پارلمان اروپا - کنفرانس مشعل داران تغییر: حمایت از مبارزه طولانی زنان ایران

بروکسل – پارلمان اروپا - کنفرانس مشعل داران تغییر
بروکسل – پارلمان اروپا - کنفرانس مشعل داران تغییر

بروکسل – پارلمان اروپا

کنفرانس مشعل داران تغییر: حمایت از مبارزه طولانی زنان ایران

سخنرانی خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران

و شماری از نمایندگان پارلمان اروپا از کشورهای مختلف

 

سخنرانیهای

خانم رادکاماکسووا رئیس کنفرانس و معاون کمیسیون حقوق زنان و برابری پارلمان اروپا

خاویر سارسالخوس رئیس مشترک گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

مارگاریتا دلا پیزا عضو کمیسیون حقوق زنان و برابری

پتراس استرا ویچیوس عضو کمیسیون خارجی

لئوپولدو لوپزخیل عضو کمیسیون خارجی

دورین روکماکر نماینده پارلمان اروپا از هلند

فرانچسکو گوئیرو نماینده پارلمان اروپا از پرتغال

و نمایندگان انجمنهای زنان و جوانان ایرانی در کشورهای اروپایی

 

سخنرانی مریم رجوی در کنفرانس مشعل‌داران تغییر در پارلمان اروپا

رادکا ماکسووا – نایب‌رئیس کمیسیون برابری و حقوق زنان در پارلمان اروپا

خانم رئیس‌جمهور منتخب، همکاران گرامی به جلسه امروز خوش آمدید. متشکرم از این‌که برای بحث به‌موقعی به ما پیوسته‌اید در مورد این‌که اتحادیه اروپا و ما در این پارلمان برای حمایت از زنان و دختران شجاع ایران که برای حقوق خود و آینده‌یی بهتر اعتراض می‌کنند چه باید بکنیم. آنها با رژیمی وحشی روبه‌رو هستند که سرکوب داخلی آن بر پایه زن‌ستیزی بنا شده است.

و چه کسی بهتر از پرداختن به این موضوع اقدامات مناسب و مسیر همکاری از سخنرانان اصلی و میهمانان ما، خانم رجوی که از طریق ویدیویی به ما پیوسته‌اند. ایشان زندگی خود را وقف ایران آزاد و دموکراتیک کرده است و رهبری باسابقه‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین ائتلاف اپوزیسیون ایران علیه رژیم، شورای ملی مقاومت ایران را برعهده دارد. خانم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران گذار است. او در طول ۵۰ سال مبارزه علیه دیکتاتوری، بسیاری از همکاران و دوستان خود را از دست داده است، از جمله شش نفر از اعضای خانواده‌اش. او رهبر جنبش‌های دانشجویی در دوران شاه بود. برنامهٔ ۱۰ ماده‌یی او مدافع یک جمهوری دموکراتیک برای ایران بر اساس برابری زن و مرد، جدایی دین و دولت، لغو مجازات اعدام و یک ایران بدون سلاح اتمی است.

پس خوش آمدید. افتخار بزرگی است.

زنان و دختران بیش از نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، اما همان‌طور که گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد ایران در آخرین گزارش خود اشاره کرد، به‌عنوان شهروندان درجه‌دو در کشور خود از جامعه طرد شده‌اند. همان‌طور که او هم‌چنین گزارش داد، رژیم در حال اعدام زنان و حتی مجرمان نوجوان است. مقامات در سال گذشته ۸۵۳ مورد اعدام را اجرا کردند که بالاترین تعداد از سال ۲۰۱۵ تاکنون است، این در حالی است که اعتراضات در کشور ادامه دارد و گسترش می‌یابد.

هم‌چنین ماه گذشته، هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در گزارش خود نتیجه‌گیری کرد که تبعیض بنیادی علیه زنان و دختران، زمینه‌ساز نقض حقوق‌بشر و جنایت علیه بشریت در چارچوب اعتراضات اخیر است. این گزارش هم‌چنین موارد آزار جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی و مبتنی بر جنسیت را علیه زنان و دختران به‌عنوان بخشی از سرکوب حکومتی علیه اعتراضات مستند می‌کند.

اما زنان و دختران شجاع در حال سازماندهی و رهبری کانون‌های شورشی در سراسر کشور در جهت پیشبرد مبارزه برای یک جمهوری دموکراتیک در ایران هستند. شعار امروز به «زن، مقاومت، آزادی» تبدیل شده است، زیرا زنان ایرانی ارزش مقاومت در برابر ستم را نمایندگی می‌کنند. شورای اروپا، کشورهای عضو و پارلمان باید این واقعیت را به‌رسمیت بشناسند و از برنامهٔ خانم رجوی حمایت کنند، برنامه‌یی که راهی به‌جلو برای زنان، دختران و مردم ایران به‌منظور تحقق آرزوها و شکل‌دادن به آینده کشورشان ارائه می‌دهد. هم‌چنین باید اقدامات بیشتری را به‌عمل بیاوریم برای پایان دادن به مصونیت در ایران، آن‌هم از طریق کسب اطمینان از پیگرد مسئولان این اعمال، تحت مکانیسم‌های موجود سازمان ملل متحد.

امروز هم‌چنین همکارانی را در کنار خود داریم که می‌خواهند به بحث بپیوندند و هم‌چنین نمایندگان انجمنهای زنان و جوانان در کشورهای اروپایی. ما از شما نمایندگان انجمنهای ایرانیان اروپا، از فرانسه، سوئد، سوئیس، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ استقبال می‌کنیم.

 

پتراس استرا ویچیوس عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا از لیتوانی

ممنونم، همکار گرامی و بانوی محترم مریم رجوی، درودهای گرم از بروکسل. مجدداً ارتباط برقرار کرده‌ایم و گفتگو و تبادل نظر خود را که بسیار مهم است، ادامه می‌دهیم. می‌دانید، در دنیای امروز به‌رغم همه تلاش‌ها و درخواست‌های ما برای حل و فصل و پیدا کردن راه‌حل، نقاط بحرانی زیادی هستند، مشکلات یا درگیریها و مکانهایی وجود دارند که به‌طور مداوم و نهایی حقوق‌بشر در آنها نقض می‌شود. بیایید روشن بگوییم ایران یکی از آن مکانهاست.

این فقط جنایت در داخل کشور علیه شهروندان ایران نیست، زیرا صدای شهروندان، حقوق سیاسی و حق ابراز عقیده سیاسی از آنها گرفته می‌شود و سرکوب به‌ویژه اعدام‌های علنی که پدیده‌یی متعلق به قرن‌ها پیش است، موضوعی است که باید توسط همه فعالان و همه ما بیشتر برجسته شود.

نمی‌دانم این مبارزه برای آزادی در ایران چقدر طول می‌کشد، اما نیاز به مشارکت، درک متقابل، حمایت، اشتراک‌گذاری و همراهی جوانان با این مبارزه وجود دارد. شما، جوانان، باید از مبارزه پدران و شاید پدربزرگانتان درس بگیرید. بنابراین این چیزی نیست که لزوماً در کتاب‌های راهنما باشد، بلکه توسط تاریخ، توسط زندگی آموخته می‌شود. و این صرفاً مسئولیت‌پذیری و شاید نوعی توانمندسازی توسط تاریخ است.

به همین دلیل است که از این بابت قدردانی می‌کنم و امیدوارم زنان ایرانی که در سخن گفتن، در عمل بسیار قوی و توانمند هستند، عامل بسیار تعیین‌کننده‌ای در تغییر وضعیت ایران باشند. به آن ایمان دارم. زمان می‌برد، فقط زمان، اما هیچ شانسی برای سرکوب و این دوران تاریک وجود ندارد که بر ملتی که کاملاً شایسته آینده‌ای متفاوت است، غلبه کند. پس به همین دلیل از شما، خانم رجوی، به‌خاطر ابتکارات، انرژی و رهبری‌تان بسیار سپاسگزارم و امیدوارم پارلمان آینده اروپا تا حد امکان فعال باشد، زیرا حق نداریم که کنار بکشیم. متشکرم

 

لئوپولدو لوپزخیل - عضو کمیسیون خارجی پارلمان اروپا

نیازی نیست که من نسبت به ارزش زنان در سیاست یا هر جایگاهی در زندگی متقاعد شوم. من از خانواده‌ای هستم که از آزار و اذیت ستمگران سیاسی رنج بردند. پدربزرگم از ونزوئلا تبعید شد و این مادربزرگم بود که از بقیه خانواده و پسرانش مراقبت می‌کرد. همه آنها به متخصصان بزرگی تبدیل شدند. من فقط می‌توانم بگویم که خدا را شکر می‌کنم که زنانی شجاع مانند شما داریم و می‌توانید روی حمایت من برای آزادی ایران و به‌ویژه برای آزادی زنان ایران حساب کنید. خیلی ممنونم.

 

ادامه دارد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b063d91d-ba9d-4697-89d4-ac14b0e67d45"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات