728 x 90

برایت بارت: مایک پنس خطاب به فعالان ایرانی: اعتراضات ضد رژیم، یک انقلاب در حال شکل‌گیری است

مایک پنس
مایک پنس

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا (۲۰۲۱) در سخنان تاریخی خود در کنفرانس واشنگتن در حمایت از قیام ایران برای ایران آزاد و جمهوری دموکراتیک خطاب به ایرانیان و هواداران مقاومت ایران گفت: اعتراضات ضد رژیم یک انقلاب در حال شکل‌گیری است.

سایت برایت بارت در گزارشی از کنفرانس واشنگتن نوشت: مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا به دولتهای بایدن و اوباما به‌دلیل ناکارآمدی آنها در مبارزه با تهدیدات رژیم ایران انتقاد کرد و در عین‌حال هشدار داد که تجدید توافق هسته‌یی، یک مسیر طلایی برای به دست آوردن یک بمب هسته‌یی برای جمهوری اسلامی را هموار می‌کند، اعتراضهای کنونی ضد رژیم در ایران یک انقلاب در حال شکل‌گیری است.

برایت بارت روز ۲۶اسفند نوشت:

پنس با حضور در نشست واشنگتن به میزبانی اویاک (OIAC) سازمان جوامع ایرانی آمریکایی در حمایت از یک ایران آزاد و دموکراتیک در روز شنبه، با ایراد یک سخنرانی مهم در سیاست خارجی با تمرکز بر رژیم ایران، فعالان ضد رژیم ایران را مورد خطاب قرار داد.

او با اشاره به آرمان مشترک خودش با ایرانی - آمریکاییهای حاضر در این مراسم گفت: رهایی مردم ایران از دهها سال استبداد و تولد دوباره یک ایران آزاد، صلح آمیز، شکوفا و دموکراتیک.

پنس در ادامه گفت:

من می‌دانم که از طرف دهها میلیون آمریکایی، از هر دو حزب سیاسی و هر فلسفه سیاسی صحبت می‌کنم، وقتی از صمیم قلب خود می‌گویم: مردم آمریکا از هدف شما برای ایجاد یک جمهوری ایرانی سکولار، دموکراتیک و غیرهسته‌یی حمایت می‌کنند. حکومتی که اختیارات و قدرتش را از رضایت حکومت شوندگان به دست می‌آورد.

پنس سپس از سکوت آمریکا در سال۲۰۰۹ و دو دلی دولت اوباما زمانی که میلیون‌ها مرد و زن شجاع خیابانهای تهران و تبریز را پر کردند تا انتخابات تقلبی را محکوم کنند و خواستار پایان دادن به دهه‌ها سرکوب شوند، انتقاد کرد.

آرمان آمریکا آزادی است. و در این آرمان آمریکا هرگز نباید ساکت بماند و مردم آمریکا دیروز، امروز و همیشه با شما هستند. همیشه.

در مقابل، او به دولت ترامپ و پنس افتخار کرد، هنگامی که آمریکا در برابر خواهش‌های مردم ایران گوش‌هایش را نبست و در مقابل جنایات بی‌شمار رژیم ایران سکوت نکرد.

او در ادامه توضیح داد:

ما در کنار مردم آزادیخواه ایران ایستادیم. ما توافق هسته‌یی ایران را لغو کردیم. توافقی که خزانه‌های رژیم را با دهها میلیارد دلار پر کرده بود. پولی که برای سرکوب مردم خودش و حمایت از حملات تروریستی مرگبار در سراسر جهان استفاده می‌کرد. ما تحریم‌های فلج کننده جدیدی را علیه سپاه پاسداران اعمال کردیم.

ما کمپین فشار حداکثری را به راه انداختیم و رژیم را به‌دلیل رفتار ستیزه‌جویانه و حمله به شهروندان خودش مجازات کردیم. ما به‌شدت تحریم‌ها را اجرا کردیم تا صادرات نفت رژیم ایران را تقریباً به صفر برسانیم و رژیم را از منبع اصلی درآمدش محروم کنیم.

او افزود: ما از ملت‌های آزاده جهان خواستیم تا در کنار ما و مردم ایران بایستند و رهبران جهان را تشویق کردیم که دیکتاتورهای غیرمنتخب ایران را محکوم کنند و از حق مسلم مردم ایران برای تعیین سرنوشت خودشان دفاع کنند.

او هم‌چنین از دولت کنونی به‌دلیل لغو تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ-پنس در رابطه با فعالیت‌های هسته‌یی رژیم ایران انتقاد کرد. مماشات هرگز مؤثر نبوده و نخواهد بود.

بنا بر اظهارات پنس، تجدید توافق هسته‌یی باعث صلح و ثبات نمی‌شود، بلکه باعث تروریسم، مرگ و ویرانی بیشتر می‌شود و در عین‌حال منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

او هم‌چنین مدعی شد که این راه رژیم ایران را به سمت بمب هسته‌یی مسدود نمی‌کند، بلکه آن را با طلا هموار می‌کند. و افزود که چنین توافقی به هیچ‌وجه و هیچ‌گونه و هیچ شکلی برای مردم ایران سود نخواهد داشت، بلکه به نفع رژیم ایران خواهد بود. رژیمی را که نسل‌ها مردم ایران را عذاب داده و شکنجه کرده است، قدرتمند و ثروتمند می‌کند.

به‌دنبال آن، پنس از دولت بایدن خواست که در کنار مردم ایران بایستد... برای دفاع از آزادی و عدالت... و از همه تلاش‌ها در حمایت از مذاکرات هسته‌یی با رژیم دست بردارد و دست بکشد، و یادآور شد که صلح تنها با قدرت امکانپذیر است.

پنس با بازخوانی سکوت گذشته آمریکا، خاطرنشان کرد که رژیم ایران هیچ‌گاه ضعیف‌تر از امروز نبوده است و مردم ایران خسته شده‌اند [و] برای تغییر آماده‌اند. و او مقاومت ایران را که هیچ‌گاه قوی‌تر [از امروز] نبوده است مورد ستایش قرار داد.

با رهبری مجاهدین خلق اپوزیسیون ایران، معلمان، کارگران، بازنشستگان، شجاعانه در بیش از ۲۸۰شهر در ۳۱استان به خیابان‌ها ریخته‌اند. دانشجویان از بیش از ۱۳۰ دانشگاه حتی دانش‌آموزان دبیرستانی انرژی تازه‌یی به این آرمان داده‌اند. اعتراضات قبلاً منزوی و پراکنده بود.

اکنون در حالی که رسانه‌های جهان تا آنجا که می‌توانند نظاره‌گر هستند، اعتراضات در ۶ماه گذشته بی‌وقفه ادامه داشته است.

بنا بر اظهارات پنس، تظاهرات کنونی ضد رژیم در ایران فقط یک اعتراض دیگر نیست، بلکه انقلابی در حال شکل‌گیری است.

او گفت: و این مرهون اعتماد و ایمان همه شما و به‌ویژه به دلیرمردان ایرانی به‌ویژه زنانی است که بهای گزافی را برای رهبری یک مبارزه چند دهه‌ای برای آزادی و عدالت پرداخته‌اند.

او هم‌چنین اصلاح‌طلبان جعلی و دست‌نشانده‌های رژیم را که تظاهر به میانه‌رو بودن می‌کنند مورد انتقاد قرار داد و سرزنش کرد.

او گفت: ما می‌دانیم که بسیاری از این به‌اصطلاح اصلاح‌طلبان چیزی جز امید کاذب و توهم برای تغییر ارائه نمی‌دهند. اما مردم ایران خواهان تغییر واقعی هستند. و تغییر واقعی دقیقاً همان چیزی است که مجاهدین خلق [MEK] ارائه می‌دهد.

او در پایان از همه ملت‌های آزاده جهان خواست تا به حمایت از مردم ایران در خواسته‌هایشان برای آزادی ادامه دهند و از رهبران ایران بخواهند تا اقدامات خطرناک و بی‌ثبات‌کننده‌شان را در داخل و خارج از کشور متوقف کنند.

او افزود: ما در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم زیرا این کار درست و حق است و رژیم تهران صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند.

هفته گذشته، اکثریت دو حزبی مجلس نمایندگان قطعنامه‌یی را امضاء کردند که در آن حمایت کنگره از جمهوری دموکراتیک ایران اعلام شد و در عین‌حال خواستار سیاست جدید ایران با توجه به ادامهٔ اعتراضهای مردم ایران و سرکوب فزاینده به وسیله اوباش و اراذل دین‌سالار که مدت زمان طولانی است آنها را سرکوب کرده‌اند، شدند.

این قطعنامه که به وسیله ۲۲۳ نماینده مجلس ایالات متحده حمایت می‌شود، از قیامهای ایران برای یک جمهوری سکولار حمایت می‌کند.

این قطعنامه اشاره می‌کند که رهبر سیاسی اپوزیسیون ایران مجاهدین خلق (Mujahadin-e Khalq) و برنامه ده ماده‌ای مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) برای تضمین آزادی بیان و تجمع ایرانیها و هم‌چنین حق انتخاب رهبران منتخب خودشان، مسیری به سوی یک ایران آزاد، سکولار، دموکراتیک و غیرهسته‌یی است.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که اعتراضات گسترده در ایران ادامه دارد.

از آن زمان، تعداد زیادی از حوادث شامل خشونت و حتی مرگ به دست رژیم، در میان سرکوب مداوم اعتراضات، با پخش کلیپ‌هایی که نشان می‌دهد افسران رژیم ایران به‌طور وحشیانه‌ای به معترضان حمله می‌کنند، ثبت شده است.

نمایندگان شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) پارلمان در تبعید ایران، مدعی شده‌اند که رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در سراسر جهان است و در حال حاضر شاهد یک انقلاب در حال شکل‌گیری است و جمهوری اسلامی دیگر قادر به مهار قیام فعلی نیست.

پیش از این، پنس دولت بایدن را متهم کرد که تهدید کرده است همه پیشرفتهایی را که دولت ترامپ در به حاشیه راندن رژیم ایران به دست آورده است، از هم خواهد گسست.

او هم‌چنین حمایت بی‌پایان خودش را از مقاومت ایران ابراز کرد. و در عین‌حال امتیازات جدید تیم بایدن به ستمگران در تهران و خروج فاجعه‌بار از افغانستان را محکوم کرد. امری که دشمنان آزادی را که اکنون ضعف را در دولت آمریکا احساس می‌کند، گستاخ کرده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c07917c1-3667-4bcb-83a9-ed89fa7ccc6e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات