728 x 90

بحران کرونا در زندان اوین؛ زندانیان سیاسی دست به تحصن اعتراضی زدند

بحران کرونا در زندان اوین
بحران کرونا در زندان اوین

در پی شیوع همه‌گیری علائم کرونا در بین زندانیان بند٨ زندان اوین، ۲۷تن از زندانیان سیاسی در این بند با تحصن و بست نشینی در حیاط این زندان خواستار رسیدگی فوری به شرایط پیش آمده در این اندرزگاه شدند.

۲۷زندانی معترضی هستند که با تحصن امروز خواستار رسیدگی فوری به شرایط پیش آمده در این اندرزگاه شدند. خانواده برخی از این زندانیان در تماس گفتند که زندانیان معترض به مسئولان زندان گفته اند تاکنون هیچ‌گونه رسیدگی به وضعیت زندانیان اندرزگاه۸ اوین صورت نگرفته و در اعتراض به همین امر در آمارگیری زندان شرکت نخواهند کرد. این زندانیان به مسئولان زندان گفته‌اند خواهان ملاقات با امین وزیری، دادیار ویژه زندانیان سیاسی هستند و اگر به این خواسته شان توجهی نشود کماکان به تحصن خود ادامه خواهند داد.

روز یکشنبه ۱۹مردادماه ۱۳۹۹، در پی وصول نتیجه آزمایش راندوم (تصادفی) از ۱۷زندانی در اندرزگاه۸ زندان اوین مشخص شد ۱۲تن از زندانیان به ویروس کرونا آلوده شده اند، با تایید این موضوع این ۱۲زندانی به بهداری زندان منتقل شدند.

سازمان عفو بین الملل هم چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از ۴نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان ها که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ‌خطر را درباره کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری های واگیردار به شکلی فاجعه باری فاقد تجهیزات الزامی است ( هرانا دوشنبه ۲۰مرداد).