728 x 90

سی.ان.ان: اگر رژیم ایران بر تظاهرات‌ها پیروز شده، پس قطع اینترنت چیست؟!

تظاهرات ضدحکومتی در ایران
تظاهرات ضدحکومتی در ایران

سایت سی.ان.ان دیروز چهارشنبه ۲۹ آبان ۹۸ با زیر سؤال بردن ادعای رژیم ایران درباره پیروز بر تظاهرات گسترده مردمی در روزهای اخیر پرسید: پس چرا اینترنت مسدود است؟

سی.ان.ان در ادامه افزود: رژیم ایران دشمنان خارجی را مسئول ناآرامی‌های اخیر معرفی کرده است، موضوعی که واقعی بودن آن نامشخص است چرا که اینترنت نزدیک به تمام‌عیار قطع و جریان اطلاعات به خارج کشور متوقف شده است...

و این در حالی است که مسدود کردن اینترنت قبلاً نیز در ایران صورت گرفته است ولی کارشناسان می‌گویند میزان و پیچیدگی فنی قطع اینترنت این‌بار متفاوت است...

دیوید کی گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ترویج و حمایت از حق آزادی عقیده و بیان گفت تاثیرات قطع اینترنت اطلاع از این‌که مردم ایران در حال حاضر با چه چیزی مواجه هستند را به‌شدت مشکل کرده است.

وی گفت: اساسا، من فکر نمی‌کنم ما برداشت بسیار خوبی از این‌که چه چیزی در حال حاضر بر روی زمین در ایران در حال اتفاق افتادن است داریم، گزارشات [از ایران] در بهترین حالت خود در هاله‌یی از ابهام است... ما شروع به شنیدن راجع به تظاهراتها و استفاده از زور علیه آنها کرده‌ایم.

دیوید کی افزود که جامعه بین‌المللی ضروریست تا بگوید: اینترنت را آزاد بگذارید، تظاهرات مسالمت‌آمیز را سرکوب نکنید، تنها از ابزار متناسب با آن استفاده کنید، و مطمئن باشید که تمامی واکنش‌های شما در رابطه با تظاهراتها در کادر استانداردهای بین‌المللی حقوق‌بشری می‌باشد.

سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر نیز خبر داد: تصاویر ویدئویی نادر تظاهر کنندگان همزمان با قطع اینترنت نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف به‌طور مستقیم علیه تظاهر کنندگان شلیک می‌کنند.