728 x 90

«ایران آزاد برای دموکراسی و حقوق بشر» گردهمایی جوامع ایرانیان در آمریکا

گردهمایی جوامع ایرانیان در آمریکا
گردهمایی جوامع ایرانیان در آمریکا

«ایران آزاد برای دموکراسی و حقوق بشر»

گردهمایی جوامع ایرانیان در آمریکا

با حضور نمایندگان انجمنهای ایرانی از 40ایالت

و شخصیت‌های برجسته آمریکایی

واشینگتن – 15اردیبهشت 1397

 

روز شنبه 15اردیبهشت « کنوانسیون ایران آزاد برای دموکراسی و حقوق بشر» در حمایت از قیام سراسری مردم ایران، با حضور نمایندگان جوامع و انجمنهای ایرانی از 40 ایالات آمریکا و با شرکت شهردار رودی جولیانی و بیل ریچاردسون کاندیدای ریاست‌جمهوری، وزیر انرژی و سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، در واشینگتن برگزار شد.

سخنرانان این گردهمایی، ضمن حمایت از قیام مردم ایران، بر لزوم اتخاذ یک سیاست قاطع در مقابل رژیم و حسابرسی از حکومت رکوردار اعدام و بانکدار مرکزی تروریسم تأکید کردند.

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت طی پیامی با تقدیر از هموطنانی که از ایالت‌های مختلف در سراسر آمریکا در این گردهم‌آیی حضور داشتند و با اشاره به ‌صدها قیام و خیزشی که میهن ما پس از قیام دیماه شاهد آن بوده است، تأکید کرد: مردم ایران در پی سرنگونی تمامیت رژیم ولایت فقیه‌ هستند و از جامعه جهانی می‌خواهند که از قیام برای براندازی رژیم حمایت کنند.

 

خانم رجوی ضمن اشاره به امتیازهای ناموجهی که در توافق اتمی به رژیم آخوندها داده شده، گفت مقاومت ایران در همان زمان، ضرورت قاطعیت و برچیدن کامل بساط غنی‌سازی توسط فاشیسم مذهبی را خاطرنشان و تأکید کرده بود که«ضرورت خلع ید از رژیم در سراسر خاورمیانه» باید «به‌عنوان یک اصل بنیادین در هر گونه توافقی وارد شود» و «توافقی که حقوق‌بشر مردم ایران را نادیده بگیرد، تنها مشوق سرکوب و اعدام‌های بی‌وقفه از جانب این رژیم و لگدمال کردن حقوق مردم ایران است».

وی ضمن اشاره به وضعیت بحران‌زده رژیم و آمادگی اجتماعی برای قیام، از هموطنانمان خواست در هر فرصتی برای خنثی کردن مبلغان  مماشات و حفظ نظام آخوندی و برای حمایت از قیام برای سرنگونی استبداد دینی استفاده کنند و صدای آزادیخواهی مردم ایران را به گوش جهانیان برسانند.

 

شماری از نمایندگان برجسته کنگره آمریکا از هر دو حزب طی پیام‌هایی همبستگی خود را با این گردهمایی ابراز کردند و بر حمایت از مبارزه مردم و مقاومت ایران برای برقراری آزادی و دموکراسی تأکید کردند؛ این نمایندگان از جمله عبارتند از:
الیوت انگل رئیس دموکراتها در کمیتهٔ خارجی

ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیتهٔ خاورمیانه و شمال آفریقا

قاضی تد پو رئیس زیرکمیتهٔ تروریسم

شیلا جکسون لی رئیس دموکراتها در زیرکمیتهٔ جرائم، تروریسم، امنیت داخلی و تحقیقات

ویلیام لیسی کلی نماینده کنگره از حزب دموکرات

استیو کوهن رئیس دموکراتها در زیرکمیتهٔ قانون اساسی و عدالت مدنی

و تام مک‌کلینتاک نماینده کنگره از حزب جمهوری‌خواه

 

 

شهردار رودی جولیانی در سخنرانی خود در گردهمایی جوامع ایرانیان در واشینگتن، گفت: ما اینجا به‌عنوان جمهوریخواه و دموکرات حضور نداریم، بلکه به این دلیل اینجا هستیم که به آزادی عشق می‌ورزیم. اکنون آن‌را در (اعضای این جنبش) می‌بینیم و من این‌را در آلبانی هم دیدم...

هیچ چیز مهم‌تر از تحقق آزادی و آزاد کردن خلق‌های خوبی هم‌چون ملت ایران نیست».

 

رودی جولیانی سپس با اشاره به قیام سراسری دیماه مردم ایران، گفت: اعتراضاتی که در ماه ژانویه شروع شد در سراسر ایران در جریان است... رئیس‌جمهور (آمریکا در سال 2009) به رزمندگان آزادی پشت کرد. هم‌چون رویکرد او در برابر نقض خط قرمز شیمیایی در سوریه... اما واکنش پرزیدنت ترامپ (در هر دو مورد) بسیار متفاوت بود. در سوریه (اسد از سلاح) شیمیایی استفاده کرد و او آنها را بمباران کرد... پرزیدنت ترامپ همچنین مثل اوباما به (معترضان) پشت نکرد... او گفت: ما از مبارزه (مردم ایران) برای آزادی حمایت می‌کنیم... ما رئیس‌جمهوری داریم که... به اندازه ما متعهد به تغییر رژیم است...

 

بیل ریچاردسون در شروع سخنرانی خود در کنوانسیون واشینگتن گفت: آیا شما آماده تغییر رژیم در ایران هستید؟ آیا خواهان تغییر در ایران هستید؟ (بله) خود شما این تغییر را محقق خواهید کرد... اعتراضات عظیم در سراسر ایران که در اواخر دسامبر 2017 شروع شد، بزرگ‌ترین اعتراضات از سال 2009بود و در 142شهر در تمام 31استان ایران صورت گرفت.

 

بیل ریچاردسون با اشاره به حمایت دو حزبی در آمریکا و حمایت گسترده بین‌المللی از مقاومت ایران، افزود: «همه به‌خاطر این جنبش با هم متحد می‌شوند. (این مقاومت) با خانم رجوی یک رهبری قوی و پایدار دارد. یک رهبری که آماده فداکاری و ریسک‌پذیری است. یک رهبری با یک برنامه مشخص، یک دیدگاه دموکراتیک برای آینده و... اصولی مشخص...

ما اینجا هستیم چون دوران آخوندها، به پایان خود نزدیک می‌شود و گام بعدی آلترناتیو است و این به شما و به ما بستگی دارد. به همین دلیل... باید در دوران تعیین‌کننده‌یی در پیشرفت این جنبش برای آزادی و دموکراسی به‌سر می‌بریم.

 

گزارشهای تکمیلی گردهمایی جوامع ایرانیان متعاقبا درج خواهد شد.