728 x 90

اندرو پیک معاون دستیار وزارت‌خارجه آمریکا:‌ رژیم ایران باید سنگین‌ترین بها را بپردازد

اندرو پیک معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور خاور نزدیک
اندرو پیک معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور خاور نزدیک

تلویزیون اسکای نیوز 3خرداد97: ‌

بر اساس آخرین آمار رسمی میزان بیکاری در ایران ۱۱درصد است ولی با ادامه افزایش قیمت ارز و گرانی کالاها انتظار می‌رود که به ۷۱درصد هم برسد. در ماههای آینده وضعیت بسیار سخت‌تر خواهد شد. بیرون رفتن آمریکا از توافق اتمی با رژیم و درخواست وزیر خارجه این رژیم از کشورهای اروپایی برای همکاری با آنها باعث نخواهد شد که اروپا بتواند توافق اتمی با این رژیم را نجات دهد چرا که کشورهای اروپایی تمایل ندارند که شرکت هایشان از دسترسی به بازار آمریکا که برایشان بسیار سود آور است محروم شوند.

این موضوعی است که عواقب آن فروپاشی کامل اقتصاد ایران خواهد بود.

عواقب این وضعیت را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:

تهران از این پس نمی‌تواند به‌راحتی گذشته نفت خام خود را در بازار جهانی بفروش برساند.

در آمدهای حاصل از فروش نفت نیز که منبع حیاتی رژیم است دیگر مانند گذشته نخواهد بود. در گذشته میزان صادرات نفت رژیم به روزانه نزدیک به 3میلیون بشکه می‌رسید ولی ادامه کاهش ارزش پول ملی در نهایت به گرانی بیشتر کالا خواهد انجامید که با خود افزایش تورم را به‌دنبال خواهد داشت. از نظر کارشناسان تورم به سه برابر میزان کنونی نیز خواهد رسید. این میزان تورم باعث خواهد شد که قدرت خرید به نصف برسد و زمانی که مردم ایران در تهیه ساده‌ترین مایحتاج خود ناتوان باشند قیام نتیجه بلافصل آن خواهد بود.

وخامت اقتصادی باعث بروز و اوجگیری قیامها خواهد شد

ایران به‌خاطر وخامت وضعیت اقتصادی شاهد چندین قیام بوده است

آخرین مورد در پایان سال ۲۰۱۷بود که تا اوایل سال جدید میلادی ادامه داشت

در چنین وضعیت اقتصادی خراب و بعد از مجازاتهای آمریکا و لغو همکاریهای اقتصادی کشورهای اروپایی با رژیم ایران سرمایه‌گذاریهایی که در ایران شده تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این سرمایه‌گذاریها برای هر کشوری که می خواهد رشد کند حیاتی است البته این بحران تنها روی رشد اقتصادی رژیم تاثیر نمی‌گذارد بلکه هر تلاشی برای نوسازی یا توسعه صنایع را مختل می‌کند

رژیم ایران باید سنگین‌ترین بهار را بپردازد

در این رابطه اندرو پیک معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور خاورنزدیک با استناد به سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور گفت توافق اتمی سال ۲۰۱۵با رژیم ایران فعالیتهای اتمی این رژیم را متوقف نکرد بلکه این رژیم را مهاجم‌تر کرد. از این رو دونالد ترامپ می‌گوید رژیم ایران تروریسم صادر می‌کند و عواملش را علیه همسایگانش بکار می‌گیرد. من فکر می‌کنم که ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ممکن است بتوانیم اقتصاد ایران را به شدیدترین وجه خفه کنیم. رژیم ایران به‌خاطر فعالیتهای بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه سنگین‌ترین بها را باید بپردازد.