728 x 90

افشاگری الحدث؛ کنترل ایست و بازرسی‌ها توسط شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در عراق و درآمدهای میلیونی

کنترل ورودی خروجی‌ها در عراق توسط نیروهای وابسته به  رژیم ایران
کنترل ورودی خروجی‌ها در عراق توسط نیروهای وابسته به رژیم ایران

تلویزیون الحدث در گزارشی از عراق افشا می‌کند که چگونه شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران کنترل نقاط ایست و بازرسی یا چک پوینتهای بغداد و سایر استانها را در کنترل دارند و از این طریق میلیونها دلار روزانه درآمد دارند.

گزارشگر الحدث در توضیح این افشاگری گفت: این اسناد از طریق یک منبع سوم به‌دست ما رسیده است و من برداشتم این است که او یک منبع عالیرتبه و مسئول است. گویا که هشام الهاشمی می‌دانست ممکن است اتفاقی بیفتد و این اسناد را نزد این فرد که منبع اصلی می‌باشد گذاشت تا اگر اتفاقی افتاد او منتشر کند و او نیز از ما خواست که منتشر کنیم زیرا هاشمی روی آنها کار زیادی انجام داده بود و در جزئیات هر آنچه مربوط به حشدالشعبی در عراق می‌شود را توضیح می‌دهد.

خبرنگار الحدث گفت: اولین تحقیق در رابطه با این است که چطور شبه‌نظامیان حشد شعبی وابسته به رژیم ایران در همان نقاط ایست و بازرسی یا به‌قول معروف سیطره‌ها یا چک پوینتهای بغداد حضور دارند. این اطلاعات نشان می‌دهد که نقاط ایست و بازرسی فوق مثل این است که رژیم ایران بغداد را به اشغال در آورده یا به عبارت دیگر بغداد را به محاصره در آورده باشد. همه نقاط قرمز موجود در نقشه، نقاط ایست و بازرسی است که نیروهای امنیتی عراقی و شبه‌نظامیان حشد در آن حضور دارند

اطلاعات نشان می‌دهد، شبه‌نظامیان وفادار به رژیم ایران که در واقع بازوی ایران در عراق هستند، بغداد را محاصره کرده‌اند. زیرا در اغلب جاده‌های بغداد و به همه مناطق عراق حضور دارند. اینکار بواسطه برخی مسائل قانونی اینکار صورت می‌گیرد. در بعضی از این سیطره‌ها به اهل تسنن با هر سن و سالی هم که داشته باشند اجازه عبور نمی‌دهند مگر این‌که پولی پرداخت کنند.

  • نقطه ایست و بازرسی سیافیه که بر روی جاده بین‌المللی بغداد و استانهای فرات قرار دارد در عمل تحت نظارت عملیات بغداد و ارتش عراق است، ولی گردانهای حزب‌الله عراق و سرایا خراسانی نزدیک به ۵ تا ۱۰هزار دلار از رفت آمد کالاها و کامیونها در آمد دارند...
  • در نقطه ایست و بازرسی «جسر الدیالی» که در جنوب بغداد واقع است در قسمت ورودی آن از طرف مدائن که اطراف بغداد را به استانهای جنوبی بغداد مرتبط می‌کند مثل همان مورد قبلی عملیات بغداد و پلیس فدرال حضور دارند ولی هم‌چنین جند‌الامام و سرایا خراسانی نیز هستند و نیروهای این شبه‌نظامیان از سیطره دیالی تقریباً ۱۰۰هزار دلار درآمد دارند.
  • نقطه ایست و بازرسی بعدی سیطره «العبابجی» در شمال بغداد و جنوب صلاح‌الدین بر روی جاده بین‌المللی قرار دارد. در اینجا نیز علاوه بر عملیات صلاح‌الدین و عملیات بغداد عصائب اهل الحق نیز حضور دارند و مانع از عبور شهروندان اهل تسنن یا کامیونها می‌شوند مگر این‌که پولی بپردازند و عصائب اهل الحق تقریباً روزانه ۳۰هزار دلار جمع‌آوری می‌کند. برخی از شهروندان می‌گویند که زنان و مردان و کودکان برای آنها فرقی ندارند و با همه به‌صورتی خشن رفتار می‌کنند.
  • هم‌چنین نقطه ایست و بازرسی اسکانیه اعواج که بر روی جاده بغداد و بابل قرار دارد. علاوه بر مدیریت عملیات بغداد و ارتش عراق کتائب حزب‌الله و کتائب سید الشهدا نیز در این سیطره حضور دارند و تقریباً ۱۰۰هزار دلار از این سیطره جمع‌آوری می‌کنند.
  • هم‌چنین نقطه ایست و بازرسی غالبیه که بر روی جاده ارتباطی بین بغداد و دیالی قرار دارد و تقریباً نقطه کنترل اصلی ورودی بغداد از سمت شرق می‌باشد. در این سیطره نیز عصائب اهل الحق حضور دارند و تقریباً بین ۱۰ تا ۲۰هزار دلار از مالیاتهای غیرقانونی در آمد دارند و به‌خاطر عبور کالاها و کامیونها حق حساب می‌گیرند.
  • در نقطه ایست و بازرسی گرمه نیز که بین بغداد و الانبار قرار دارد حشد وابسته به سازمان بدر حضور دارد و روزانه حدود ۱۰هزار دلار از کامیونها مالیات می‌گیرد.
  • در همه این سیطره‌ها نیروهای امنیتی هم هستند. سیطره‌ای که آنجا هست متعلق به حشد و سازمان بدر می‌باشد. نقطه ایست و بازرسی ‌خان بنی سعد نیز که در آن تیپ خراسانی حضور دارد روزانه بین ۵ تا ۷هزار دلار از کشاورزان و کالاها حق حساب می‌گیرد.

کلا ۸نقطه ایست و بازرسی وجود دارد که نقطه ایست و بازرسی ذراع دجله بر روی راه ارتباطی شمال غربی بغداد به فلوجه قرار دارد و در کنترل عملیات بغداد و ارتش عراق می‌باشد اما در کنار آنها نیرویی مربوط به سعد سوار می‌باشد و در آمد آن تقریباً روزانه هزار دلار است.

خبرنگار در پاسخ به سوال مجری تلویزیون الحدث درباره حضور نیروهای امنیتی در کنار نیروهای حشدالشعبی وابسته به رژیم ایران و همدستی آنها با هم گفت: این مطالعات را نمی‌شود فقط به‌صورت تئوری مطرح کرد بلکه باید بر روی نقشه آنرا پیاده نمایید. من اینجا اشاره نکردم که این سیطره‌ها خودش یک کمربند و حصاری برای پایتخت است. اما نیروهای عراقی هیچ کنترلی روی این شبه‌نظامیان ندارند. مثلا در میان نیروهای امنیتی تیپ ۴۳ که وابسته به حزب‌الله می‌باشد حضور دارد یا تیپ دیگری هست که وابسته به خراسانی می‌باشد. سؤال اینجاست که آیا واقعاً ارتش عراق توان کنترل اینها را ندارد یا اینها با هم‌چنان قاطی شده‌اند که قابل تفکیک نیستند؟