728 x 90

اعلام وضعیت اضطراری ملی در آمریکا و بحران همه‌گیری کرونا در اروپا

کرونا  در  جهان
کرونا در جهان

در حالیکه در آمریکا، جو بایدن اعلام کرده این کشور در وضعیت اضطراری ملی در رابطه با کرونا قرار دارد، در اروپا نیز بحران همه‌گیری کرونا در حال تشدید است.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلستان از قول مشاور ارشد علمی خود دکتر پاتریک والانس گفت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد گونهٔ جدید ویروس کرونا تا ۳۰درصد کشنده‌تر است. بوریس جانسون هم‌چنین اعلام کرد که تعداد بستریها اکنون ۷۸درصد بیش از اولین موج بیماری در ۱۰ماه پیش در آوریل سال گذشته است.

آلمان با آمار تکان دهنده ۸۵۹فوت در یک روز روبه‌رو شد.

در آلمان در حالی‌که آمار جان‌باختگان کرونا از ۵۰هزار گذشت، اولین نمونهٔ ابتلا به‌گونهٔ جدید برزیلی هم کشف شده است. گفته می‌شود این گونهٔ جدید واگیری بیشتری دارد و احتمال ابتلای مجدد هم در مورد آن بیشتر است. آمار ۸۵۹فوت در یک روز، وضعیت هشدار دهنده در آلمان و ضرورت تشدید اقدامات پیشگیرانه را توضیح می‌دهد.

به‌رغم نارضایتی بیش از نیمی از مردم آلمان از محدودیتهای کرونایی، مرکل از اقدامات شدید پیشگیرانه دفاع کرد و گفت این اقدامات ادامه خواهند داشت.

در آمریکای جنوبی، برزیل هم‌چنان در انتظار ۲میلیون دوز واکسن ساخت هندوستان با فرمول آسترازنکا و آکسفورد است. این در حالی است که نخست‌وزیر هند وعده داده است در ماههای آینده صدها میلیون هندی را واکسینه کند. با این حال کارشناسان برزیلی معتقدند در صورت دریافت این محموله از هند، باز هم با کمبود واکسن مواجه خواهند بود.

از سوی دیگر بیانیه کواکس حاکی از طرح توزیع دو میلیارد دوز واکسن در ۹۲کشور در سال۲۰۲۱ است که البته می‌تواند فقط یک چهارم جمعیت این کشورها را تأمین کند.

شرکتهای فایزر و بیون تک با برنامهٔ توزیع واکسن سازمان بهداشت جهانی، کواکس دربارهٔ تأمین واکسن برای کشورهای فقیر در مجموع به‌تعداد ۴۰میلیون دوز موافقت کردند

وزارت بهداشت آلبانی روز جمعه اعلام کرد از ۳۳۱۴تست کرونا طی ۲۴ساعت، ۷۳۹مبتلای جدید به کرونا شناسایی شده که بیش از ۲۲درصد از تستهای انجام شده را شامل می‌شود. در همین روز طبق آمار رسمی ۷نفر دیگر در اثر کرونا جان‌باخته‌اند.