728 x 90

ابراز نگرانی شدید پنج کشور اسکاندیناوی از توطئه «سوءقصد» وزارت اطلاعات ایران

اندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک
اندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک

وزیران خارجه پنج کشور اسکاندیناوی که روز چهارشنبه ۹ آبان در نروژ با یکدیگر ملاقات کردند، با انتشار بیانیه مشترکی از اخبار مربوط به تلاش وزارت اطلاعات ایران برای انجام «سوءقصد» در خاک دانمارک شدیداً ابراز نگرانی کردند.

وزیران خارجه دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند همبستگی کامل خود را در این زمینه با «دوستان و متحدان» دانمارکی اعلام کردند.

همچنین مقامات این کشورها گفته‌اند که این موضوع را «به‌شدت» جدی تلقی می‌کنند و تأکید کردند که «این گونه اقدامات کاملا غیرقابل قبول است».

آنها گفته‌اند: «مهم است که کشورهای اسکاندیناوی شانه به شانه یکدیگر در برابر تهدیدات پیش‌روی جوامع خود بایستند».

 

سرویس امنیتی دانمارک روز سه‌شنبه خبر داده بود که یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار در این کشور به ظن همکاری با وزارت اطلاعات رژیم ایران و تلاش برای یک حمله تروریستی بازداشت شده است.

 

مامور وزارت اطلاعات رژیم ایران یک مرد ۳۹ساله نروژی که اصلیت ایرانی دارد، سرانجام روز ۲۱اکتبر در شهر یوتوبری (گوتنبورگ) سوئد دستگیر شد. به گزارش رادیوی NRK در نروژ، این مرد اندک زمانی قبل از دستگیری‌اش در ایران بوده است.

مقامات دانمارک بر این نظرند که این مرد جاسوس است و در برنامه‌ریزی سوءقصد در این کشور همکاری کرده است.

 

پس از طرح اتهام علیه رژیم ایران مبنی بر تلاش برای ترور مخالفان خود در خاک دانمارک، آندرس ساموئلسن، وزیر خارجه این کشور، سفیر خود را از تهران فراخواند.

لارس راسموسن، نخست‌وزیر دانمارک نیز اعلام کرد که روز چهار‌شنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) با "هم‌پیمانان و متحدان" دانمارک در اتحادیه اروپا، بر سر اعمال تحریم‌هایی احتمالی علیه تهران مذاکره خواهد کرد. او خواستار "پاسخ متحد" اتحادیه اروپا به این اقدام ایران شد.

 

لارس راسموسن، نخست‌وزیر دانمارک، روز چهار‌شنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) در شهر اسلو در پاسخ با خبرنگاران در این باره گفت: «ایران باید متوجه شود که ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده است و این کشور باید بداند که ما چنین اتفاقاتی را تحمل نمی‌کنیم.»

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهار‌شنبه در بروکسل اعلام کرد: «ما هر تهدیدی را برای امنیت اروپا بسیار جدی می‌گیریم و به همین دلیل همبستگی خود را با کشور دانمارک، که عضو اتحادیه اروپا است، اعلام می‌کنیم.»

 

بیشتر بخوانید:

رویترز: بازداشت مأمور وزارت اطلاعات رژیم ایران در دانمارک به اتهام طراحی تروریستی / دانمارک سفیرش را از تهران فراخواند

مریم رجوی: قدردانی از دانمارک برای قاطعیت علیه تروریسم رژیم ایران

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/cae14e31-7280-4cb6-86d6-b539ad2655b6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات