728 x 90

آیا واکسن کرونا تا اوایل آذر تأیید خواهد گرفت؟

واکسن کرونا
واکسن کرونا

مدیرعامل شرکت داروسازی فایزر در آمریکا روز جمعه ۲۵مهر اعلام کرد که این شرکت قصد دارد مجوز واکسن کووید-۱۹ را در هفته سوم نوامبر (اوایل آذر) از مقام‌های آمریکایی دریافت کند.

آلبرت بورلا، در نامه‌یی که در سایت این شرکت منتشر شده تصریح کرده است: «با فرض مثبت بودن داده‌ها، اندکی پس از عبور از نقطه‌عطف ایمنی، فایزر برای دریافت مجوز استفاده اضطراری در ایالات متحده آمریکا درخواست خود را ارائه می‌کند».

اگر نتیجه آزمایش‌های بالینی در حال انجام و تأیید توزیع آن از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا قطعی شود، این کشور می‌تواند تا پایان سال دو واکسن آماده برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ داشته باشد چرا که شرکت داروسازی مدرنا نیز برای توزیع واکسن کرونا در ماه نوامبر یعنی پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام آمادگی کرده است.

این شرکت داروسازی از دستورالعمل‌های سازمان غذا و داروی آمریکا پیروی کرده که هفته گذشته به تولیدکنندگان واکسن دستور داده تا دو ماه از تزریق دومین دوز واکسن به داوطلبان در آزمایش بالینی مرحله آخر صبر کنند تا در این فرصت عوارض جانبی احتمالی آن قابل بررسی باشد.

آلبرت بورلا، مدیرعامل فایزر که در راه تولید واکسن با شرکت آلمانی بیون‌تک، مشارکت دارد تأکید کرد که این شرکت می‌تواند تا پایان ماه اکتبر از مؤثر بودن واکسن آگاه شود.

وی افزود: «برای جلب اعتماد عمومی و رفع بسیاری از سردرگمی‌ها، معتقدم که برای مردم ضروری است که از جدول زمانی پیش‌بینی شده ما مطلع شوند».