728 x 90

آنگلا مرکل: آلمان نگران برنامه موشکی رژیم ایران است

دیدار  پوتین و مرکل در آلمان
دیدار پوتین و مرکل در آلمان

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در برلین نگرانی خود را از برنامه موشکی و دخالتهای رژیم ایران در یمن ابراز کرد.

 

صدراعظم آلمان گفت: «این دیدار فرصت کوتاهی است. با توجه به این‌که تنشهای زیادی در جهان وجود دارد نیاز به راه‌حل‌هایی برای مشکلات داریم. روسیه عضو شورای امنیت است و جایگاه مهمی دارد.»

آنگلا مرکل در مورد ایران گفت: «آلمان به توافق هسته‌یی پایبند است اما با نگرانی برنامه موشکی تهران و دخالت این کشور در یمن و سوریه را دنبال می‌کند».

صدراعظم آلمان در مورد سوریه نیز گفت: «باید برای فاجعه انسانی در این کشور کاری بکنیم. اوضاع در این کشور از حالت عادی به دور است. امیدواریم بتوانیم گام‌های خوبی در این زمینه برداریم».

 

ولادیمیر پوتین نیز در مورد سوریه گفت:«باید برای روند صلح سوریه و فرستادن کمکهای بشردوستانه کمک کرد. باید کمک کنیم تا آوارگان سوری به کشور خود بازگردند».

رئیس‌جمهوری روسیه و صدراعظم آلمان همچنین در مورد اوکراین و مسأله صدور گاز روسیه به اروپا گفتگو کردند. در سه ماه گذشته این دومین بار است که سران دو کشور آلمان و روسیه با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید

نگرانی مشترک اروپا در مورد موشکهای بالستیک رژیم ایران
 

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز پنجشنبه ۳۱خرداد ۹۷نیز گفته بود: کشورهای اروپایی در مورد برنامه موشکهای بالستیک رژیم ایران نگرانی‌های مشترکی دارند. او خواستار راه‌حلی فوری برای مقابله با "رفتار سلطه‌جویانه" این رژیم در خاورمیانه شد.

به گزارش رویترز صدراعظم آلمان روز چهارشنبه ۳۰خرداد ۹۷به‌منظور یک دیدار رسمی وارد اردن شد. در این دیدار او در مورد همکاری و مشارکت میان دو کشور و نیز رویدادهای منطقه‌یی و بین‌المللی جاری با پادشاه اردن گفتگو کرد.

مرکل گفت برخلاف این‌که کشورهای اروپایی تمایل دارند توافق اتمی با رژیم ایران که در سال ۲۰۱۵امضا شده را حفظ کنند ولی به‌خاطر برنامه موشکهای بالستیکی این رژیم و حضوری که در جنگ سوریه و یمن دارد نگران هستند.

 

 

مقابله با رفتار تهاجمی رژیم ایران

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در گفتگو با پادشاه اردن گفت: کشورهای اتحادیه اروپا در نگرانی بر سر برنامه موشکهای بالستیکی رژیم ایران سهیم‌اند. او خواهان پیدا کردن راه‌حلهای فوری برای جلوگیری از «رفتار تهاجمی» این رژیم در خاورمیانه شد.

صدراعظم آلمان در این دیدار افزود: «درست است که ما برنامه موشکهای بالستیکی رژیم ایران و حضورش در سوریه و یمن، و مقاصد تهاجمی‌اش در این کشورها را از نزدیک زیر نظر داریم، ولی نه تنها باید این مسائل را مطرح کنیم، بلکه باید برایش راه‌حلی هم پیدا کنیم».

مرکل در این دیدار، نگرانیهای اردن درباره فعالیتهای رژیم و شبه‌‌نظامیان وابسته به ایران در نزدیکی مرز سوریه و اردن، و نیز در مرز سوریه و اسراییل در بلندیهای جولان را قابل درک خواند.

رویترز می‌افزاید: رژیم ایران در سوریه حامی بزرگ نظامی رژیم بشار اسد است. این رژیم نیروهای شبه‌نظامی‌اش را از لبنان و عراق به سوریه می‌فرستد تا در صحنه جنگ از رژیم اسد حمایت کند. کشورهای عرب و غربی این رژیم را متهم می‌کنند که حوثیهای یمن را نیز مسلح می‌کند ولی رژیم تسلیح حوثی‌ها را انکار می‌کند.

 

مطالب مرتبط

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/02b67a1a-7878-4bed-99f2-305067208d32"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات