728 x 90

آنتونی بلینکن: نتیجه شورای حقوق‌بشر شکی باقی نمی‌گذارد که اعضای این شورا به وخامت اوضاع در ایران پی برده‌اند

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۳آذر از رأی مثبت شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب معترضان در ایران، استقبال کرد.

آنتونی بلینکن با صدور بیانیه‌یی با اشاره به سرکوب هزاران معترض ایرانی به‌ویژه زنان و کودکان، واکنش مرگبار نیروهای امنیتی به معترضان مسالمت‌جو از جمله در روز ١٩نوامبر در مهاباد، بازداشت فله‌ای روزنامه‌نگاران، و هم‌چنین استفاده از حکم اعدام علیه معترضان را نیز مورد توجه قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که آمریکا ضمن تأکید بر تداوم حمایت از معترضان، مجدداً از دولت ایران خواسته به سرکوب خشونت‌آمیز آنها پایان دهد و استفاده از خشونت علیه زنان و دختران را متوقف کند.

این بیانیه تصریح می‌کند که نتیجه جلسه روز پنجشنبه شورای حقوق‌بشر «شکی باقی نمی‌گذارد» که اعضای این شورا به وخامت اوضاع در ایران پی برده‌اند و مأموریت کمیته حقیقت‌یاب کمک به شناسایی و مستندسازی اقدامات سرکوبگرانه علیه معترضان در ایران است.

در ادامه این بیانیه به اهمیت برکناری رژیم ایران از نهادهای بین‌المللی مرتبط با حفاظت و ترویج حقوق‌بشر زنان، به تلاش ایالات متحده در راستای سخنان اخیر کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری، درباره حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل نیز اشاره شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود افزوده است: «که ایالات متحده مشتاقانه منتظر بهره‌مندی ایرانیان از حقوق‌بشر و آزادی‌های بنیادین مندرج در اعلامیه جهانی حقوق‌بشر است».

نشست ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد برای بررسی سرکوب اعتراضات در ایران روز پنجشنبه در حالی برگزار شد که در سی‌ و پنجمین نشست ویژه این شورا کشورهای عضو اقدام به رأی‌گیری برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در خصوص اعتراضات ایران کردند که این رأی‌گیری با ۲۵رأی مثبت، ۶رأی منفی و ۱۶رأی ممتنع، انجام شد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a5006029-1cfe-402c-8de1-cdc33410d637"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات