728 x 90

آنتونی بلینکن: آمریکا باید آشکارا از مردم معترض ایران در برابر «سرکوب» نیروهای حکومتی حمایت کند

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با تحسین «شجاعت فوق‌العاده» زنان ایرانی که در برابر رژیم ایران ایستاده‌اند و «حقوق اساسی خود را مطالبه می‌کنند»، تأکید کرد آمریکا باید آشکارا از مردم معترض ایران در برابر «سرکوب» نیروهای حکومتی حمایت کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که برای نشست «ناتو» در بخارست پایتخت رومانی حضور دارد، روز چهارشنبه ۹آذر در مصاحبه‌یی با خبرگزاری «ان‌.بی.سی» گفت، ایالات متحده افرادی که مسئول سرکوب مردم معترض ایران بوده‌اند را «مجازات» می‌کند، و افزود آمریکا هم‌چنین گام‌های برداشته برای این‌که اطمینان حاصل کند معترضان ایران به فناوری لازم برای ارتباط با یکدیگر دسترسی دارند.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: «در بیشتر موارد سعی می‌شود آنچه را که می‌توانیم انجام دهیم تا از خواسته‌های مردم ایران حمایت کنیم، و خواستار شنیدن حرف‌های آنها هستیم، و تلاش می‌کنیم دیدگاههای صلح‌آمیز آنها را به جهان بشناسانیم، و به این سرکوب وحشتناکی که الآن می‌بینیم پایان دهیم».

هنگامی که خبرنگار «ان‌.بی.سی» از بلینکن پرسید آیا دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند در واکنش به سرکوب خونین اعتراضات در ایران که منجر به کشته‌شدن بسیاری از زنان شده است، اقدامات بیشتری انجام دهد، وزیر خارجه آمریکا پاسخی «دیپلماتیک» داد.

او تأکید کرد که این اعتراضات را «مردم ایران» برپا کرده‌اند و نه کشورهای دیگر، و سپس از جمهوری اسلامی بابت آنچه «فرافکنی مسئولیت» خود در قبال این اعتراضات به «دیگران» نامید، انتقاد کرد.

بلینکن گفت: «به هیچ‌وجه این‌طور نیست که دیگران عامل این اعتراضات بوده باشند. اتفاقاً این‌که رژیم ایران مدام خواست مردم خود را به دیگران فرافکنی می‌کند، مشکلی است که همیشه در کانون رویکرد رژیم به مردم ایران و جهان قرار داشته است».

وزیر خارجه آمریکا در پایان تأکید کرد: «مهمترین کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که در پشتیبانی از مردم معترض ایران موضعی روشن بگیریم».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a7f12303-36c0-4216-bed4-804bc742fa73"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات