728 x 90

آسوشیتدپرس ـ تظاهرات در عراق علیه بحران اقتصادی و پولشویی و ارسال دلار از عراق به ایران

اعتراضات در عراق
اعتراضات در عراق

تظاهرات در بغداد و سایر شهرهای عراق در اعتراض به سقوط ارزش دینار در مقابل دلار و پولشویی مقام‌های دست‌نشانده برای رژیم آخوندی

روز جمعه ۱۴بهمن در میدان تحریر بغداد و هم‌چنین در شهرهای کوت، ناصریه، سماوه، بابل، کربلا و نجف علیه در اعتراض به سقوط ارزش دینار و افزایش قیمت دلار و پولشویی گسترده به سود حکومت آخوندی دست به تظاهرات زدند. در بابل تظاهر کنندگان اعلام اعتصاب کردند.

آسوشیتدپرس گزارش داد: معترضان عراقی روز جمعه در بغداد تظاهرات کردند به سقوط ارزش دینار عراق و بحران اقتصادی اعتراض کردند.

اقدامات آمریکا در ماه‌های اخیر برای جلوگیری از پولشویی و ارسال دلار از عراق به ایران و سوریه، دسترسی عراق به ارز رایج را به‌شدت محدود کرده است.

روز پنجشنبه در صرافیهای خیابانی قیمت هر دلار به ۱۷۵۰ دینار رسید. در حالی که نرخ رسمی ۱۴۶۰ دینار برای ۱دلار بود. روز جمعه، اکثر صرافی‌ها در بغداد بسته بودند.

از زمان تهاجم آمریکا به عراق در سال۲۰۰۳، ذخایر ارز خارجی عراق در فدرال رزرو آمریکا نگهداری می‌شود که به آمریکایی‌ها امکان کنترل قابل توجهی بر عرضه دلار عراق می‌دهد. بانک مرکزی عراق از فدرال رزرو دلار درخواست می‌کند و سپس از طریق مکانیزمی به نام «حراج دلار» به بانک‌های تجاری و صرافیها با نرخ ارز رسمی می‌فر‌وشد.

اکثریت قریب به اتفاق دلارهای فروخته شده در این حراج به خرید کالاهای وارداتی توسط شرکتهای عراقی اختصاص دارد. با این حال، مقامات بخش سیاسی و بانکی گفته‌اند که در بسیاری از موارد، صورت‌حساب‌های جعلی یا بزرگنمایی شده برای انتقال مبالغ هنگفتی به خارج از کشور، از جمله به ایران و سوریه، که هر دو تحت تحریم‌های آمریکا هستند، تولید شده‌اند.

آسوشیتدپرس افزود: عراق اکنون با کاهش ارزش پول و خشم عمومی علیه نخست‌وزیر، بحران را احساس می‌کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/202ebe4f-9e93-421f-a60f-6959281330ca"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات