728 x 90

آسوشیتدپرس: اتحادیه اروپا یک سرویس اطلاعاتی رژیم ایران را لیست‌گذاری تروریستی کرد

وزیر خارجه دانمارک
وزیر خارجه دانمارک

بروکسل ـ خبرگزاری آسوشیتدپرس ـ آندرس ساموئلسون وزیر خارجه دانمارک روز سه‌شنبه گفت، اتحادیه اروپا سرویس اطلاعاتی رژیم ایران و دو مقام ارشد ایرانی را در لیست تروریستی خود قرار داد که مظنون به شرکت در سو قصد ها و توطئه‌ها برای کشتن فعالان اپوزیسیون در دانمارک فرانسه و هلند هستند .

وزرای ۲۸کشور عضو این اتحادیه در اجلاسی در بروکسل موافقت کردند که تحریمها را به مورد اجرا بگذارند. ساموئلسون گفت این یک «علامتی قوی از جانب اتحادیه اروپاست که ما چنین رفتاری را نمی‌پذیریم»‌.

 

انسداد پولها و سرمایه‌ها از روز چهارشنبه زمانی که نامهای آنها در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا چاپ شود به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

 

ساموئلسون گفت دانمارک با فرانسه کار کرده است تا اداره امنیت داخلی در وزارت اطلاعات رژیم ایران و رئیس آن سعید هاشمی مقدم را در لیست بگذارد، وی افزود که هدف « ایجاد یک سیاست خارجی مصمم و قاطع است» که ما زمانی که مرزهایمان نقض شود به‌روشنی و به‌طور مشخص واکنش نشان می‌دهیم»‌.

دولت هلند نیز گفته است که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سرویسهای اطلاعات و امنیت عمومی این کشور، «رژیم ایران در پشت آماده‌سازی و ارتکاب سوءقصدها و حملاتی در خاک اتحادیه اروپا بوده» از جمله در کشتن دوتبعه هلندی با اصلیت ایرانی ۲۰۱۵و ۲۰۱۷.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید: پاریس بخش امنیت داخلی اطلاعات رژیم ایران را متهم می‌کند که با تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق ایران در ۳۰ژوئن در خارج پایتخت فرانسه مرتبط بوده است...

اقدام لیست‌گذاری می‌تواند تلاشهای اتحادیه اروپا را برای زنده نگاه داشتن توافق بین‌المللی برای مهار جاه‌طلبیهای اتمی رژیم ایران، بعد از این‌که دونالد ترامپ آمریکا را از آن خارج کرد. پیچیده کند

...

ساموئلسون گفت او گفتگوهایی با یک همکار آمریکایی قبل از این تصمیم‌گیری داشته و همکاری آمریکایی‌اش گفته است که این «یک تصمیم و یک ابتکارعمل قاطع» است.

وزیر خارجه دانمارک به خبرنگاران گفت:« موضع صریح و روشن ما در این باره (علیه رژیم ایران) از سوی آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت»

 

نخست وزیر دانمارک نیز در پیامی نوشت: این اقدامی بسیار دلگرم‌کننده بود. اتحادیه اروپا متحد ایستاده و چنین اعمالی غیرقابل قبول است و پیامدهایی دارد».