728 x 90

آسوشیتدپرس: آتش اعتراضها در ایران، درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت و نقاط دیگر

قیام شهریور ۱۴۰۱ - درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت و نقاط دیگر
قیام شهریور ۱۴۰۱ - درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت و نقاط دیگر

آسوشیتدپرس در گزارشی از قیام سراسری در شهرهای میهن نوشت: ایران روز سه‌شنبه به‌دلیل قتل یک زن توسط گشت ارشاد رژیم ایران، که آتش اعتراضهای سه روزه از جمله درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت و ناآرامی‌های دیگر را برانگیخت و منجر به کشته شدن حداقل سه نفر شد، با انتقادهای بین‌المللی مواجه شد.

دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل متحد خواستار انجام تحقیقات شد. ایالات متحده که در تلاش برای احیای توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ با ایران است، از جمهوری اسلامی خواست به «آزار و اذیت سیستماتیک» زنان پایان دهد. ایتالیا نیز مرگ او را محکوم کرد.

مقامات رژیم ایران این انتقاد را تحت عنوان انگیزه سیاسی رد کردند و کشورهای خارجی ناشناس را به دامن‌زدن به ناآرامی متهم کردند.

محسن منصوری، استاندار تهران، سفارتخانه‌های خارجی را به دامن‌زدن به اعتراضات متهم کرد و گفت که سه تبعه خارجی دستگیر شده‌اند. وی به ملیت سفارت‌ها و بازداشت شدگان اشاره‌ای نکرد.

اعتراضات به تهران و سایر شهرها کشیده شد. یک وب‌سایت خبری وابسته به تلویزیون دولتی از بازداشت ۲۲نفر در تظاهرات اعتراضی در شهر شمالی رشت خبر داد.

ایران در سال‌های اخیر شاهد موج‌هایی از اعتراضات بوده است که عمدتاً به‌دلیل بحران اقتصادی طولانی‌مدت تشدید شده است (خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۹شهریور).

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/86c15e18-331c-4f11-a49a-f3a08ae23ec5"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات