728 x 90

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق حاکی از شکست سرسپردگان ولایت فقیه است

انتخابات عراق
انتخابات عراق

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق حاکی از شکست سرسپردگان ولایت فقیه است و برخی از رسانه‌های حکومتی و منابع سپاه پاسدران آن را شوکه‌کننده توصیف کرده‌اند.

هادی عامری مهره دستبوس خامنه‌ای نیز، که بخش زیادی از کرسی‌های باند خود را از دست داده است، اعلام کرده که نتایج را نخواهد پذیرفت.

خبرگزاری حکومتی ایسنا در این باره نوشت: هادی العامری، با صدور بیانیه‌یی کوتاه نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زود هنگام را رد کرد و گفت: تحت هیچ شرایطی این نتایج جعلی را نخواهیم پذیرفت.(خبرگزاری حکومتی ایسنا ۲۰مهر)

به گزارش خبرگزاریها، در حالیکه جریان صدر با ۷۳ کرسی و حزب تقدم (از اهل سنت) با ۴۰ کرسی و احزاب کردی با بیش از ۶۰ کرسی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌اند، ائتلاف هادی عامری و حرب حکیم موسوم به حکمت به ترتیب ۱۴ و ۲ کرسی به دست آوردند.

سایت حکومتی مشرق وابسته به سپاه پاسداران انتخابات عراق را برای رژیم شوکه‌کننده توصیف کرد و ضمن حمله به مقتدای صدر نوشت: باید دید مقتدی صدر که هر روز رنگ عوض می‌کند با دولت آتی که مسئولیت عملکرد آن مستقیماً با شخص اوست چگونه رفتار خواهد کرد. (سایت حکومتی مشرق نیوز ۲۰مهر)

از سوی دیگر مقتدی صدر در یک سخنرانی پس از اعلام نتایج انتخابات، گفت از تمامی سفارتخانه‌ها درخواست می‌شود که در امور عراق و تشکیل دولت این کشور مداخله نکنند.

وی هم‌چنین گفت اسلحه باید منحصراً در دست دولت باشد، نه دست گروههایی که ترور و آدم‌ربایی می‌کنند. (سایت دیپلماسی ایرانی رژیم ۲۰مهر)

در همین حال، روزنامه حکومتی آرمان با تیتر «آیا عراق از ما دور شده است؟ نوشت: نظام ایران در حفظ افکار‌عمومی منطقه به سمت خودش ضعیف عمل کرد... این غفلت سبب شد تا رقبای منطقه‌یی و فرامنطقه‌ای، جای ما را در خاورمیانه پر کنند و همین امر سبب شد تا روابط خارجی جمهوری اسلامی تقلیل پیدا کند. (روزنامه حکومتی آرمان ۲۰مهر)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات