728 x 90

-

بررسی قتل‌عام جنگ بوسنی و جنایتکاران آن

-

در جریان قتلعام سال ۱۹۹۵ هشت هزار مسلمان بوسنی به‌دست صربها کشته شدند
در جریان قتلعام سال ۱۹۹۵ هشت هزار مسلمان بوسنی به‌دست صربها کشته شدند
تلویزیون سی.ان.ان ۷ خرداد، گزارش می‌کند، راتکو ملادیچ فرمانده سابق صربهای بوسنی بعد از ۱۶سال مخفی بودن در صربستان بازداشت شده است. او به‌خاطر جنایت جنگی تحت تعقیب است. حمله به سارایوو ، و قتل‌عام ۸۰۰۰ (هشت هزار) جوان و مرد مسلمان در سربینسا  هم شامل این جنایتها می‌شود. قرار شده است تا ملادیچ به دادگاه بین‌المللی جنایت جنگی یوگوسلاوی سابق در لاهه منتقل شود. همان‌طور که گفتیم ملادیچ متهم به طراحی قتل‌عام سربینستا می‌باشد. برآورد شده است که ۸۰۰۰ مرد و پسر مسلمان در حالی که دستشان بسته شده بود در این قتل‌عام کشته شدند. این بدترین فاجعه صورت گرفته در اروپا از پایان جنگ جهانی دوم می‌باشد.
خبرنگار سی.ان.ان می‌گوید: … ناتاشا کاندیچ (natasa kandic) که یک فعال حقوق‌بشری می‌باشد. از زمانی که کشور یوگوسلاوی شروع به تجزیه کرد فعالیتهای خود را برای قربانیان آغاز جنگ کرد. تحقیقات او در سال ۱۹۹۹ در مورد قتل‌عام سربینیستا باعث شد تا او نوار این قتل‌عام را به‌دست آورد. …
در این نوار نشان داده می‌شود که واحد عقرب در صربستان دارد توسط یک کشیش مورد دعا قرار می‌گیرد و بعد به سربینیستا در بوسنی منتقل می‌شود. چند هفته بعد این سربازان در لباس پلیس صربهای بوسنی دیده می‌شوند که شش نفر از اهالی سربینیستا که بازداشت شده‌اند را به همراه خود دارند، بعد از آن نشان داده می‌شود که این سربازان بازداشت‌شدگان را می‌کشند.
خانم ناتاشا این نوار را به دادستانهای دادگاه ارائه داد، بعد از آن همین تصاویر ولی به‌صورت ادیت شده در تلویزیون صربستان به نمایش گذاشته شد، و این اقدام باعث شد تا رهبران صربستان به سرعت قتل این شش نفر را محکوم کنند.
اما کاندیچ خواهان تحقیق روشنی کامل بر روی این موضوع است. او حمایت قوی از سوی مقامات آمریکایی دارد. …
ناتاشا کاندیچ می‌گوید: ”من می‌خواهم حقیقت رو بی‌آید، حقیقت این است که دولت واحد عقرب را درست کرد و بعد از آنها برای جنایتهای بی‌شماری استفاده کرد، پس این نوار نشانی از جنایتهای کشور صربستان در بوسنی می‌باشد“. …
سی.ان.ان از هاریتز هالالویچ (hariz halilovich) از ساکنان سربینیستا می‌باشد او در آن روز بسیار مخوف خارج از شهر بود اما دیگر اعضای خانواده او چنین شانسی را نداشتند. می‌پرسد احساسش در مورد بازداشت مردی که مسئول قتل خانواده و دوستان او بوده چه می‌باشد؟
هاریتز می‌گوید: «خوب من احساس خوشحالی داشتم. باید گفت که ملادیچ فرمانده یک ارتش خصوصی نبود او یک افسر صربستانی است و حقوق‌بگیر دولت صربستان بود. پس او داشت قتل‌عام را پیش می‌برد که سیاست سیاستمداران در صربستان بود. …
از نظر من وقتی که در مورد قتل‌عام در سربینیستا صحبت می‌کنیم باید این بخش ماجرا را هم در نظر بگیریم.
… از نظر من اقدام درست فرستادن او به دادگاه لاهه می‌باشد. ولی خوب باید گفت که این یک دادگاه پیچیده‌ای خواهد بود. … وی در مورد این‌که برخی می‌گویند مقامات در دولت صربستان از او حفاظت می‌کردند، و حالا که صربستان می‌خواهد وارد اتحادیه اروپا شود او بازداشت می‌شود. می‌گوید: … اگر شما دقت کنید صربستان هیچ همکاری انجام نداده است مگر این‌که آن را برای معامله انجام داده باشد.