728 x 90

اتمي رژيم,اعمال تحريمات عليه رژيم,افشاي پروژه اتمي

افشای بزرگترین سایت مخفی رژیم آخوندی توسط مقاومت ایران

-

سونا صمصامی، در نشست خبری درباره کارخانه تابا در واشینگتن
سونا صمصامی، در نشست خبری درباره کارخانه تابا در واشینگتن
روز پنجشنبه ۱۸فروردین‌ماه مقاومت ایران طی یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن یک سایت مخفی تولید قطعات سانتریفوژ رژیم را به نام تابا، افشا کرد. این سایت در سازمان انرژی اتمی به‌نام مجتمع تهران شناخته می‌شود ولی نام تابا نیز به آن اطلاق می‌گردد. این افشا گری مورد توجه گسترده رسانه‌های خبری جهان و ارگانهای ذیربط قرار گرفت.

مقاومت ایران در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: این سایت که اطلاعات آن از طریق شبکه اجتماعی سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل کشور از جمله افراد و مقامات درون رژیم و همین‌طور نفراتی که مستقیماً دست‌اندرکار این سایت بوده‌اند گردآوری شده است، یکی از مراکز مخفی وابسته به سازمان انرژی اتمی است و در ساخت قطعات سانتریفوژ و پیشبرد بخشهای مخفیانه پروژه‌های اتمی رژیم نقش جدی دارد.

دیکتاتوری آخوندی در سایت تابا به مدت چهار سال و نیم دست به تولید قطعات بیش از صدهزار سانتریفوژ برای غنی‌سازی اورانیوم زده است. این آمار ده برابر تعداد سانتریفیوژی است که کارشناسان بین‌المللی از وجود آنها اطلاع دارند.

لازم به توضیح است که تولید قطعات سانتریفوژ خارج از کنترل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقض قراردادهای این آژانس توسط رژیم محسوب می‌شود.
سایت تابا در کیلومتر ۱۰ اتوبان کرج ـ قزوین، بلوار سوها، قرار دارد. این سایت که از سه سوله اصلی تشکیل شده است، چهل‌و هشت هزار متر مربع وسعت دارد.

مقاومت ایران در مورد پروسه راه‌اندازی این سایت افزود: به‌دنبال افشای سایتهای نطنز و اراک و چند سایت دیگر توسط مقاومت ایران در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳، رژیم ایران مجبور شد بخشی از مراکز هسته‌ای و مراکز ساخت قطعات سانتریفوژ را در سال ۲۰۰۳ به مأموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان بدهد و تولید آن را متوقف نماید. اما در سال ۲۰۰۵ این مراکز را مجدداً فعال کرد و برای این‌که بتواند فعالیتهای مخفیانه خود را برای تولید سانتریفوژ ادامه دهد، در سپتامبر ۲۰۰۶ بخشی از این فعالیتها را به سایت تابا انتقال داد.

این سایت پیش از این متعلق به کارخانه‌یی به‌نام شرکت تولید ابزار برشی ایران (تابا) بود و در شهریور ۱۳۸۵ با خریدن آن توسط هاله بختیار، مدیر عامل شرکت اسنیکو در کنترل سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. هاله بختیار با قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنیت در لیست تحریمها قرار گرفت. وی در تولید منیزیوم با غنای ۹۹ و ۹ دهم درصد دخالت دارد.

شرکت تولید ابزار برشی ایران، تابا در آوریل سال ۲۰۰۹ رسماًًًًًًًًًًًً به‌کار خود خاتمه داد و کاملاً منحل شد اما رژیم آخوندها از پوش این کارخانه برای عدم ایجاد حساسیت استفاده می‌کند و این سایت هم‌چنان تحت نام تابا به‌کار خود ادامه می‌دهد.

سایت تابا اگر‌چه وابسته به سازمان انرژی اتمی است اما وزارت دفاع رژیم روی آن کنترل مستقیم دارد. و جعفر محمدی از متخصصان وزارت دفاع بر تولیدات این محل نظارت می‌کند.
مدیر داخلی این سایت تا ۵ماه پیش امجد سازگار بود و پس از آن مدیریت سایت برعهده رحیمی از مدیران سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

این سایت از حساسیت امنیتی بسیار بالایی برخوردار است و حراست سازمان انرژی اتمی رژیم از همان ابتدا کنترل این محل را به‌عهده گرفت و رفت‌وآمد به آن را بسیار محدود کرد. کلیه تماسهای تلفنی با این سایت مورد شنود واقع می‌شود. این محل هیچ تابلوی بیرونی ندارد و دست‌اندرکاران رژیم در این سایت تلاش کرده‌اند در بیرون از آن هیچ تغییری ایجاد نکنند.
ورود دستگاههای الکترونیک مانند لب تاپ به این سایت ممنوع است.

در این سایت قطعات مختلف سانتریفوژ از جمله کیسینگ (پوسته)، مگنت، مولوکولار پمپ، لوله کامپوزیت، تولید می‌شود. تولید قطعات پایه توسط متخصصان وزارت دفاع با مسئولیت محمد مهدی شاه مهدی صورت می‌گیرد. این قطعات اساساً برای تولید سانترفیوژهای IR۱ مورد استفاده می‌باشند. قطعات مربوط به انواع جدیدتر سانتریفوژ نیز در این محل تولید می‌شود.

مقاومت ایران در این کنفرانس فاش ساخت که برخی از قطعات سانتریفوژ در همکاری سایت تابا با صنعت شفیع زاده از زیر مجموعه‌های گروه صنایع هوا-فضای وزارت دفاع تولید می‌شود. کارخانه شفیع زاده در شهرک صنعتی البرز قزوین (۱۳۰کیلومتری تهران) قرار دارد.

هم‌چنین تولید برخی از قطعات سانتریفوژ توسط دستگاههای فلزی پیشرفته در صنایع موسوم به یامهدی از زیر مجموعه‌های گروه صنایع هوا-فضای وزارت دفاع انجام می‌شود. صنایع یامهدی در لیست تحریمهای قطعنامه ۱۷۴۷شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد و در منطقه شیان لویزان (در مجاورت سایت منهدم شده اتمی) می‌باشد. رئیس صنایع شفیع زاده و یامهدی، پاسداری به‌نام کاظم بیگی است.