728 x 90

اعدام جمعي,

۹۷ اعدام در ۳۰ روز: افزایش خیره کننده اجرای احکام اعدام توسط قضاییه‬ رژیم

-

اعدام جمعی - آرشيو
اعدام جمعی - آرشيو
قوه قضاییه ایران با اعدام ۱۰ نفر از متهمان جرایم مواد مخدر در ۲۹ دی ماه، و در یک بازه زمانی یک ماهه (۲۹ آذرتا ۲۹ دی ماه) با ۷۵ اعدام در دی ماه و ۲۲ اعدام در ۲۹ آذر ماه به عدد بی‌سابقه ۹۷ تن در تعداد اعدامهای انجام شده در کشور رسید و علیرغم سوالات و شبهات بسیاری که در مورد بسیاری از اعدامهای یاد شده از جمله اعدامهای سیاسی و اعدام متهمان مواد مخدری وجود دارد این روند هم‌چنان ادامه دارد. مسئولان قوه قضاییه در استانهای مختلف از اعدام متهمان موادمخدری در روزها و ماه‌های آینده خبر داده‌اند.
به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر، تعداد اعدامهای یاد شده همگی از منابع رسمی استخراج شده است. در ۲۹ آذرماه به تنهایی ۲۲ اعدام صورت گرفته است. اعدام ۱۰ نفر در زندان وکیل آباد مشهد در آمارها مطرح شده توسط قوه قضاییه مطرح نشده است اما کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران با نقل از منابع معتبر محلی آن را منتشر کرد. آمارهای اعلام شده توسط قوه قضاییه درحالی افزایش چشمگیری نشان می‌دهد که کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران معتقد است تعداداعدامهای انجام شده در زندانهای مختلف کشور به تمامی گزارش نمی‌شود.
طی ماه‌های گذشته کمپین به گزارش اعدامهای گسترده صورت گرفته در زندان وکیل آباد مشهد پرداخت. موضوعی که مقامات جمهوری اسلامی از این‌که در موردآن توضیحی بدهند خودداری می‌کنند. هم‌چنین برخی منابع نیز در خصوص انجام اعدامهای مرتبط با اتهامهای مواد مخدری در برخی دیگر زندانها هم‌چون زندان بیرجند خبر داده‌اند که کمپین هم‌چنان با یافتن جزییات اطلاعاتی که دریافت کرده آنها را منتشر خواهد کرد.
از مجموعه اعدامهای انجام شده عمده آنها متهمان مرتبط با حمل و خرید وفروش مواد بوده که به تفصیل ده نفر زندان رجایی شهر کرج (۲۹ دی)، یک نفر زندان زرند کرمان (۲۸ دی ماه)، پنج نفر در خرم‌آباد‌ (۲۳ دی ماه) هفت نفر تهران (۲۲ دی ماه)، چهار نفر زندان اصفهان (۱۸ دی ماه)، دو نفر زندان بروجرد (۱۷ دی ماه)، یک نفر اسفراین (۱۸ دی ماه)، شانزده نفر زندان اهواز (۱۵ دی ماه)، هشت نفرزندان قم (۱۱ دی ماه)، هفت نفرزندان کرمانشاه (۱۳ دی ماه)، یک نفر زندان ساری (۴ دی ماه) و دونفر در شهر ساوه (۴ دی ماه) اعدام شده‌اند. یک نفر نیز در تاریخ ۳۰ دی در زندان بجنورد بدار آویخته شد.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/971ec049-5f2c-4fdb-9b9a-7cda14e31cda"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات