728 x 90

استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: مقابله با مجموعه کاملی از تهدیدات رژیم ایران

جلسه استماع در کنگره آمریکا
جلسه استماع در کنگره آمریکا
جلسه استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا یک جلسه استماع درباره مقابله با مجموعه تهدیدات رژیم آخوندی برگزار شد. این جلسه در آستانه اعلام استراتژی جدید دولت آمریکا برگزار شد.

این جلسه که تحت عنوان «مقابله با مجموعه کاملی از تهدیدات رژیم ایران» برگزار شده بود در کمیته خارجی به‌ریاست اد رویس، در آن، 4تن از مقامهای پیشین و کارشناسان ارشد به‌عنوان شهود شرکت داشتند. و اشرف‌نشانها هم در این جلسه شرکت کردند، که در صحبتهای نماینده‌های کنگره و برخی از نمایندگان قدردانی کردند و گفتند که این حضور به ما می‌گوید که مردم ایران، مخالف این رژیم سرکوبگر هستند.

 

 اد رویس رئیس کمیتهٴ خارجی کنگره
استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس که رئیس کمیتهٴ خارجی کنگره است در سخنان افتتاحیه خود گفت: توافق اتمی، توافق ناقصی هست که اوباما آن‌را با امید تغییر رفتار رژیم انجام داد؛ ولی متأسفانه همان‌طور که قابل انتظار بود، رژیم تهران خودش را حکومتی می‌داند که از ایدئولوژی و خشونتش برای بی‌ثبات‌کردن خاورمیانه و تهدید کردن سایرین استفاده می‌کند...
ادرویس اضافه کرد: در عراق و سوریه سپاه پاسداران با بهره بردن از جنگ علیه داعش، نیروهای شبه‌نظامی را وارد کردند تا به جنایت علیه مردم سوریه بپردازند و سرزمینهایی را در آنجا تصرف کنند. در حالی که داعش زمینهای خود را از دست می‌دهد، این تهدید وجود دارد که تروریسم افراطی اسلامی داعش با نوع دیگری از همین تروریسم جایگزین بشود.
ادرویس هم‌چنین بر نواقص برجام انگشت گذاشت، از جمله تأکید کرد که بازرسی از تأسیسات نظامی رژیم باید صورت بگیرد و گفت بیشتر 100میلیارد دلار ناشی از رفع تحریم‌ها، در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته است.
ادرویس اضافه کرد: ما باید از مردم ایران که به‌جای درد و رنج تحت سرکوب بی‌رحمانهٴ یک رژیم نفرت‌انگیز خواهان یک زندگی بهتر و آزادی بیشتر هستند، حمایت کنیم. ما سوءنیتی در قبال مردم ایران نداریم. این حکومت ایران است که تهدیدی برای ما و متحدانمان به‌شمار می‌رود. این رویکردی است که از نظر من ایالات متحده باید در پیش بگیرد... هر تصمیمی هم رئیس‌جمهور بگیرد، _ (منظورش تصمیم آتی که ترامپ اعلام خواهد کرد در رابطه با توافق اتمی و استراتژی آمریکا) و اضافه می‌کند امیدوارم... او یک مسیر مسئولانه رو به جلو را ترسیم کند برای مقابله با مجموعه‌یی از تهدیدات رژیم ایران.
 
الیوت انگل رئیس دموکراتها در کمیتهٴ خارجی

استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

در ادامه جلسه الیوت انگل رئیس دموکراتها در کمیتهٴ خارجی سخنان افتتاحیه‌اش رو ایراد کرد و گفت که رژیم ایران اولین حکومت حامی تروریسم در جهان است... برنامه خطرناک موشکی دارد... و رژیمی است که مردم خود را بی‌رحمانه سرکوب می‌کند... من مدت‌هاست که خواهان تحریم‌های سخت علیه این رژیم بوده‌ام... هر چند من مخالف توافق اتمی بودم، اما بعد از اجرای آن خواهان اعمال این توافق به‌طور کامل شده‌ام...
الیوت انگل خواهان این شد که آمریکا در برجام باقی بماند و خروج از برجام را اشتباه دانست، ولی در عین‌حال اضافه کرد که من به نواقص این توافق اشراف دارم. و هم‌چنین گفت که باید با متحدانمان کار کنیم تا رژیم ایران را مورد حسابرسی قرار بدهیم...
همیشه بعد از صحبتهای رئیس و رئیس دموکراتها نوبت به صحبتهای اولیه شاهدان می‌رسد در استماع که جیمز جفری سفیر پیشین آمریکا در عراق بود و در سخنانش رژیم آخوندی را بزرگ‌ترین تهدید در خاورمیانه دانست و گفت: نیروهای نظامی و منابع دیپلوماتیک آمریکا، باید الآن به‌جای این‌که روی داعش متمرکز بشوند، باید رژیم ایران را در اولویت خودشان قرار بدهند... (رژیم) ایران باید اولویت شمارهٴ یک آمریکا در منطقه باشد.  جیمز

جفری سفیر پیشین آمریکا در عراق

استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
جیمز جفری هم‌چنین گفت که آمریکا نباید از توافق خارج شود... اما باید در پهنه‌های مختلف با رژیم ایران مقابله کند.
وی هم‌چنین بر لزوم حفظ گزینهٴ نظامی علیه رژیم نیز تأکید کرد.
یکی از دیگر از شهود، ژنرال چاک والد که جانشین پیشین فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا هست، که در صحبتهایش، مخالفتش با توافق اتمی رو مورد تأکید قرار داد و نواقص توافق را برشمرد و بطور مشخص اشاره کرد به جاه‌طلبیهای سپاه پاسداران.

ژنرال چاک والد

استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
ژنرال چاک والد اون هم برخورداری آمریکا از گزینه‌های نظامی علیه رژیم رااقدام ضروری دانست و گفت که باید یک استراتژی برای دوران بعد از نابودی داعش وجود داشته باشد تا بشه جلوی دخالتهای رژیم در منطقه رو گرفت و نگذارند که رژیم از وضعیت سوء‌استفاده کند.

دیوید آلبرایت رئیس انستیتوی علوم و امنیت بین‌المللی

استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
دیوید آلبرایت رئیس انستیتوی علوم و امنیت بین‌المللی هست که سخنران بعدی بود که گفت که توافق اتمی را نمی‌تواند از رفتار مهاجمانهٴ منطقه‌یی رژیم ایران جدا کرد... (رژیم) ایران توافق اتمی را به‌طور کامل اجرا نمی‌کند... . و از شکاف‌های آن استفاده می‌کند... رویکرد دولت ترامپ... این رفتار را یعنی سوء‌استفاده رژیم از شکافها را محدود کرده، ولی مسأله به‌طور کامل حل نشده، دیوید آلبرایت بر لزوم بازرسی از تأسیسات نظامی تأکید کرد و به‌عنوان نمونه یکی از این سایتها، بر سایت نظامی پارچین انگشت گذاشت و گفت مسأله پارچین هنوز بلاتکلیف باقی مانده است.. چون مشخصه رژیم اجازه بازرسی کامل از آن را هرگز نداده است
آلبرایت خواهان این شد که رئیس‌جمهور آمریکا، تبعیت رژیم از برجام را تأیید نکند و گفت که به‌جای ازسرگیری تحریم‌های اتمی، که کنگره میتونه بلافاصله بعد از اعلام عدم تبعیتش (رژیم) اونها رو از سر بگیره باید تحریم‌های غیراتمی را افزایش داد... و هم‌چنین خواهان این شد که توافق اتمی اصلاح شود.
یکی دیگر ازشهود، جک سولیوان مشاور امنیت ملی پیشین معاون رئیس‌جمهور آمریکا بود که گفت که توافق اتمی همهٴ مسائل با رژیم ایران را حل نمی‌کند، ولی مسألهٴ اصلی در این دوره، یعنی مسأله اتمی را حل می‌کند؛ لذا نباید از توافق خارج شد...

جک سولیوان مشاور امنیت ملی پیشین معاون رئیس‌جمهور آمریکا
استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
سولیوان که از مقامات دولت اوباماست واز حامیان سیاست مماشات با رژیم است که در عین‌حال گفت. که برجام رو حفظ می‌کنیم باید با رژیم در زمینه‌های دیگه مقابله کنیم و از آرزوهای مردم ایران حمایت بکنیم.

بعد از سخنرانی 4شهود یعنی سخنرانی اولیه و افتتاحیه آنها، سایر نمایندگان صحبت کردند.

ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیتهٴ خاورمیانه و شمال آفریقا درکمیته خارجی

استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیتهٴ خاورمیانه و شمال آفریقا درکمیته خارجی است، وی از دیوید آلبرایت حاضر پرسید که آیا رژیم اجازهٴ دسترسی به تأسیسات نظامی رو بعد از برجام داده و آلبرایت در پاسخ گفت که چنین اجازه‌یی رو نداده...

برد شرمن از نمایندگان ارشد دموکرات در کمیتهٴ خارجی
استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
نماینده بعدی که صحبت کرد برد شرمن از نمایندگان ارشد دموکرات در کمیتهٴ خارجی بود وی در صحبتهایش بر فریبکاریهای رژیم آخوندی انگشت گذاشت و گفت: من مخالف توافق اتمی هستم، چون محدودیت‌های رژیم ایران تحت این توافق موقت هستند... باید تحریم‌های بیشتری با حمایت اروپا اعمال کنیم... تحریم‌های (غیر اتمی) یعنی تأکیدش بر این بود که تحریمها ی اتمی که الآن لغو شده بماند ولی تحریمهای دیگری غیر از تحریمهای اتمی برای مقابله با (اقدامات) شریرانهٴ (رژیم) ایران افزوده شود.

دینا روهرا باکر رئیس زیرکمیتهٴ اروپا و آسیا
استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
دینا روهرا باکر رئیس زیرکمیتهٴ اروپا و آسیا و تهدیدات بالقوه در کنگره آمریکا در صحبتهایش گفت که باید ارزیابی‌هایی را از سوی کارشناسان، ارائه می‌شود و می‌گویند که رژیم تبعیت نکرده بایستی اینها را آمد نظر قرار داد و در ادامه صحبتهایش آقای روهرا باکر اشاره کرد به حضور اشرف‌نشانها در این جلسه و گفت: ما شیوه‌های دیگری برای افزایش فشار بر رژیم آخوندها در اختیار داریم؛ ما دوستانی در این‌جا داریم که با پیراهنهای زرد در این‌جا حضور یافته‌اند تا به ما یادآوری کنند که آخوندهای سرکوبگر را که مردم خودشان را سرکوب می‌کنند، دوست ندارند... امیدوارم که ما دست به اقدام بزنیم... تمام مردم ایران از ملیت‌های مختلف... همگی از سرکوب این رژیم تحت فشار هستند... و هم‌چنان که رئیس کمیته یعنی ادرویس گفت، مردم ایران دشمنان ما نیستند این رژیم آخوندهاست که (دشمن) ماست.
وی هم‌چنین از شاهدان خواست که بگویند آیا رژیم ایران تبعیت کرده از توافق اتمی؟ که همه شون پاسخ منفی دادند.

تد پو رئیس زیرکمیتهٴ تروریسم در مجلس نمایندگان
استماع در کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
تد پو رئیس زیرکمیتهٴ تروریسم در مجلس نمایندگان در صحبتهایش تشکر کرد از اشرف‌نشانها بابت حضورشان در این جلسه استماع کمیته خارجی و گفت، این گروه که امروز این‌جا هستند، خانواده‌ها و دوستانشان توسط رژیم ایران شکنجه و زندانی شده‌اند آن هم به مدت سالیان. من از حضور آنها تشکر می‌کنم. و بعد خطاب به سایرین از جمله شهود گفت که با آنها صحبت کنید تا ببینید خانواده‌هایشان چه درد و رنجی کشیده و چه شکنجه‌هایی شدند و هم‌چنان هم تحت این درد و رنج و شکنجه‌ها هستند.

سی‌اسپن: سایت کمیتهٴ امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا:
سؤال مجری: خوب می‌دونیم که این هفته قراره این، تصمیم استراتژی در واقع آمریکا در ارتباط با رژیم آخوندی و هم‌چنین تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درباره تبعیت یا عدم تبعیت رژیم از توافق اعلام بشه؛ جدای از این چه اقدامات دیگری الآن در کنگره آمریکا در جریان هست؟

جواب: بله فقط اشاره کنم انتظار می‌ره که سخنرانی ترامپ که به آن اشاره کردید در رابطه با استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با رژیم و هم‌چنین اعلام تبعیت یا عدم تبعیت رژیم برخی گفتند روز پنجشنبه خواهد بود و کاخ‌سفید اعلام کرده که در پایان همین هفته، این استراتژی جدید اعلام خواهد شد. حالا ممکن است روزش دقیق مشخص نباشد ولی در همین هفته اعلام خواهد شد. اما جدای از این موضوع، الآن همین کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، که الآن بخشی از آن‌را دیدیم آنهم در روز پنجشنبه بر سر یک لایحه صحبت می‌کند و می‌پردازد به‌ لایحه‌یی برای افزایش و گسترش تحریم‌های موشکی علیه رژیم آخوندی رأی‌گیری می‌کنه با شمارهٴ لایحه است 1698که عنوانش هست: «قانون برنامه موشکی (رژیم) ایران و اعمال تحریم‌های بین‌المللی». این قانونی است که توسط اد رویس و الیوت انگل، به همراه دو نماینده ارشد دیگر مک‌کارتی و هویر ارائه شده، بهرحال این تحولات را دنبال می‌کنیم تاخبرهایش را برای سیمای آزادی اعلام کنیم.