728 x 90

تام ریچ خواستار به‌رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران گردید

تام ریچ اولین وزیر امنیت ملی آمریکا
تام ریچ اولین وزیر امنیت ملی آمریکا
تام ریچ: آمریکا باید یک شراکت مؤثر با شورای ملی مقاومت ایران ایجاد کند.

تام ریچ اولین وزیر امنیت ملی آمریکا طی مقاله‌یی که روز شنبه 15مهر 96 در مجله نیوزویک درج شد خواهان برسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران، و همکاری آمریکا با مقاومت ایران گردید.

وی در این مقاله با عنوان:‌ ما به تغییر رژیم ایران نیاز داریم از جمله نوشت:‌ «رئیس‌جمهور ترامپ در مورد تعهد قوی خود برای مبارزه با بلا و آفت جهانی تروریسم و مبارزه با آن کشورهایی که از آن پشتیبانی می‌کند و فعال هستند، بسیار روشن بوده است.

او به تمایل خود برای ایجاد مشارکت معنادار برای دستیابی به این اهداف اشاره کرده و تمرکز او در خاورمیانه به‌ویژه در رابطه با آن بوده است.

رئیس‌جمهور در اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد در ماه گذشته، بدون هیچ درنگی مشخص کرد که کدام طرفها دوست ما هستند و کدام طرف دشمنان ما در این منطقه ناپایدار هستند.

از زمان تصدی ریاست جمهوری، دونالد ترامپ روابط متقابل بین متحدان سنتی عرب خود، به رهبری عربستان، را با عزمی راسخ و خاص به سوی به چالش کشیدن رژیم ایران، دشمن مشترک و دیرپا، تقویت کرده است. باید یک گام بیشتر برای این رویکرد برداشته شود و علاوه بر همکاری با کشورهای قابل اتکا برای مقابله با رژیم ایران، یک شراکت معنا دار با یک گروه مقاومت دموکراتیک ایرانی-شورای ملی مقاومت ایران- با گستردگی در نقاط مختلف جهان و حضور قابل ملاحظه در ایران ساخته شود. این شورای ملی مقاومت ایران بود که اولین بار در سال ۲۰۰۲ آژیر برنامه مخفی تسلیحات هسته‌یی ۲۰ساله تهران را بصدا درآورد، که باعث شد بازرسیهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شروع گردد.

رئیس‌جمهور دونالد ترامپ نیز در سخنان خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به‌درستی در پیامش بین حکومت سرکوبگر رژیم ایران با مردم ایران تفاوت قائل شد.

برای اولین بار از انقلاب مردمی که شاه را در سال ۱۹۷۹ سرنگون کرد، یک رئیس‌جمهور آمریکا همبستگی بین ایالات متحده و مردم ایران را مورد تأیید قرار داد و هدف مشترک آنها در تغییر رفتار و دستور کار تغییر رژیم حاکم را تأیید کرد و آنها را تشویق کرد تا 'ریشه‌های افتخار ملت خود را به‌عنوان مرکز تمدن، فرهنگ و ثروت' انتخاب کنند.

'کل جهان می‌داند که مردم خوب ایران خواستار تغییر هستند'، آقای ترامپ گفت: 'و به غیر از قدرت وسیع نظامی ایالات متحده، بیشترین چیزی که سران رژیم ایران از آن می‌ترسند از مردم ایران است. این همان چیزی است که باعث می‌شود رژیم برای محدود کردن دسترسی به اینترنت، تخریب بشقابهای ماهواره‌ای، تیراندازی بسوی دانشجویان غیرمسلح و زندانی کردن اصلاح‌طلبان سیاسی می‌شود. ' ...

درگیری و اختلاف سیاسی در حال ظهور با رژیم ایران قطعاً یکی از این موارد است. اگر هر عضو تیم رئیس‌جمهور شاهد جمعیت انبوه خارج از مقر سازمان ملل‌متحد در تظاهرات ایران آزاد بود، که در اعتراض به حضور حسن روحانی در سازمان ملل‌متحد برگزار شد، آنها توانایی‌های گردهمایی ضد روحانی را درک می‌کردند.

این تظاهرات هزاران نفر از فعالان سیاسی ایرانی و بسیار بسیار از طرفداران آمریکایی را به خود جلب کرد. این امر هم‌چنین توانایی مردم ایران را برای آمادگی تغییر رژیم در ارتباط با مخالفتهای سازمان‌یافته در امور سیاسی داخل و خارج ایران را نشان می‌دهد.

پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران مریم رجوی استدلال کرده است که رژیم ایران به‌دلیل نارضایتیهای فزاینده در ایران، رشد آگاهی بین‌المللی نسبت به سرکوب دموکراسی و حقوق‌بشر توسط تهران، و نیز ادامه رفتار خود در بی‌ثباتی در خاورمیانه و ماورای آن، بیشتر از هر زمان دیگری آسیب پذیر شده است. خانم رجوی 'سه حقیقت پایه ای' را بر می‌شمارند: تغییر رژیم در ایران ضروری است، این قابل دستیابی است و جنبش مقاومت سازمان‌یافته آماده پذیرا شدن این تغییر به‌محض برخورداری از حمایت کافی از سوی ایالات متحده و سایر کشورهای آزادیخواه است

دولت باید این حقیقت را بپذیرد. اگر تاریخ به‌عنوان یک راهنما است، رهبران مذهبی و رژیم دست‌نشانده آنها در ایران هرگز این مسیر را معکوس نخواهند کرد. به‌طور ضمنی، بدون یک فراخوان همه‌جانبه برای تغییر رژیم، سرزنش قدرتمند رئیس‌جمهور در مورد رژیم ایران در سازمان ملل متحد، به نظر می‌رسد که آنچه مردم ایران می‌خواهند، در آغوش کشیده است. شورای ملی مقاومت ایران یک متحد واقعی است، چرا که هدف رئیس‌جمهور در ایران بردبار، صلح آمیز، دموکراتیک و ایران غیراتمی را برآورده کرده است.

تام ریچ درباره تغییر رژیم افزود:‌ اولین گام مهم در این فرایند، به‌رسمیت شناختن عمومی شورای ملی مقاومت ایران، پذیرش دستور کار دموکراتیک آن و پذیرا شدن فرصتی برای رهبری آن است تا خود را به رهبران سیاسی و مردم آمریکا معرفی نماید.

در تنظیم سیاست علیه رژیم ایران این مهم است که نه تنها در نبردهای سیاسی علیه جمهوری اسلامی بجنگیم بلکه روابطی را با مردم و گروههایی چون شورای ملی مقاومت ایران که هدف آن آزادی و دموکراسی در ایران و امن کردن بیشتر خاورمیانه، بردباری و امنیت بیشتر است، تشکیل دهیم.