728 x 90

بیانیه مشترک ۱۵۶ نماینده پارلمان اروپا: محکومیت نمایش انتخابات قلابی و نقض فزاینده حقوق‌بشر در ایران

پارلمان اروپا - بیانیه مشترک 156 نماینده پارلمان اروپا
پارلمان اروپا - بیانیه مشترک 156 نماینده پارلمان اروپا
فراخوان به سازمان ملل برای تشکیل کمیسیون تحقیق
درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67
و سپردن عاملان جنایت علیه بشریت به دادگاه بین‌المللی
و لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران
 
در آستانه نمایش انتخابات رژیم خلیفه ارتجاع، بیش از 150تن از نمایندگان پارلمان اروپا شامل معاونان پارلمان اروپا، شماری از روسای کمیسیونها و معاونان کمیسیونهای پارلمان، و وزرای پیشین کشورهای مختلف که هم‌اکنون نماینده پارلمان اروپا هستند، با صدور بیانیه‌ای، ضمن نمایشی خواندن انتخابات در نظام ولایت‌فقیه، نقض گسترده حقوق‌بشر و اعدامهای فزاینده در ایران را محکوم کردند و از کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و شورای حقوق‌بشر خواستار تحقیق پیرامون قتل‌عام 67 و سپردن عاملان و آمران به دست عدالت شدند.

برخی از امضا‌کنندگان این بیانیه عبارتند از:
-ژرار دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا و وزیر پیشین دولت بلژیک
-ریچارد چارنسکی نایب‌رئیس پارلمان اروپا از لهستان
-بوگوسلاو لیبراسکی نایب‌رئیس پارلمان اروپا
-داوید ساسولی نایب‌رئیس پارلمان اروپا
-آنتئا مک اینتایر نماینده پارلمان اروپا و نایب رئیس حزب محافظه‌کار انگلستان
-دیوید کمپل بنرمن رئیس هیأت رابطه با عراق در پارلمان اروپا
-آنا فوتیگا وزیر خارجه پیشین لهستان و رئیس زیرکمیته دفاع و امنیت پارلمان اروپا
-بئاتریس به سه را نماینده پارلمان اروپا از اسپانیا و نایب رئیس کمیسیون حقوق‌بشر
-تونه کلام نماینده پارلمان اروپا از استونی
-ژوزه بووه نماینده پارلمان اروپا از فرانسه
-جولی وارد نماینده پارلمان اروپا از انگلستان
-ادوارد کوکان نماینده پارلمان اروپا و وزیر خارجه پیشین اسلواکی
-هاینس بکر نماینده پارلمان اروپا از اطریش
-یان زهرا دیل نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک
-آنا زابورسکا نماینده پارلمان اروپا از اسلواکی
-اسوتوسلاو مالینوف نماینده پارلمان اروپا از بلغارستان
-اما مک کلارکین نماینده پارلمان اروپا از انگلستان
-تادئوش زویپکا نماینده پارلمان اروپا از لهستان
-یارومیر اشته تینا نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک
-آلگیرداس سودارگاس وزیر خارجه پیشین لیتوانی و نماینده پارلمان اروپا
و لویی میشل معاون سابق کمیسیون اروپا و وزیر خارجه پیشین بلژیک

ژرار دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا با صدور یک اطلاعیه مطبوعاتی درباره بیانیه بیش از 150 نماینده پارلمان اروپا در آستانه نمایش انتخابات رژیم آخوندی اعلام کرد

بیش از ۱۵۰ نماینده پارلمان اروپا انتخابات قلابی در ایران را محکوم می‌کنند

در آستانه ”انتخابات “ریاست جمهوری در ایران، ۱۵۶ نماینده پارلمان اروپا بیانیه مشترکی را صادر و اعلام کردند: «انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نیست. اپوزیسیون حق شرکت ندارد. تمامی کاندیدا ها باید اعتقاد قلبی خود را به اصل ولایت فقیه ابراز دارند. یک ارگان غیرمنتخب به نام شورای نگهبان، که اعضای آن توسط ولی‌فقیه، منصوب می‌شوند، اکثر کاندیدا ها را رد صلاحیت می‌کند.»

 
 
ژرار دوپره در این اطلاعیه با یادآوری بخشهایی از بیانیه بیش از 150 نماینده پارلمان اروپا از جمله درباره اعدامهای فزاینده در ایران به‌ویژه در دوران ریاست‌جمهوری آخوند روحانی تأکید می‌کند: «رقیب اصلی روحانی در این انتخابات، ابراهیم رئیسی، یک عضو کمیته مرگ در قتل‌عام زندانیان سیاسی است.

کارزار گسترده اپوزیسیون ایران علیه این انتخابات قلابی و فراخوان آن برای تغییر رژیم، نگرانی مقامات رژیم ایران را برانگیخته است. خبرگزاریهای رسمی رژیم ایران در هفته‌های اخیر، از فعالیتهای شبکه اپوزیسیون ایران، مجاهدین خلق، برای «اثر گذاری بر انتخابات» گزارش داده‌اند. سایتهای مختلف حکومتی درباره «کمپین تحریم انتخابات ”» و فراخوان به ”اعتراض های خیابانی ”و «نصب عکس مریم رجوی در خیابانهای تهران» مطالب زیادی نوشته‌اند. ویدیو کلیپهایی که از ایران آمده، نشان می‌دهد که این تصاویر همراه با شعار‌هایی مثل: نه به رئیسی جلاد، نه به روحانی شیاد، رأی ما، سرنگونی رژیم، همراه بوده‌اند.
 
پیام ویدئویی ژرارد دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا
دوستان عزیز، اسم من ژرار دوپره نماینده پارلمان اروپا از بلژیک هستم. من همچنین رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا هستم.
همان‌طور که میدانید، رژیم ایران روز جمعه انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌کند. ما بر این باور هستیم که این یک انتخابات واقعی نیست، چرا که هیچ کاندیدای از اپوزیسیون در آن شرکت ندارد. امروز یک بیانیه مشترک به امضاء ۱۵۶ نماینده پارلمان اروپا از همه گروه‌های سیاسی صادر شد که در آن ما این انتخابات قلابی را محکوم کرده‌ایم.
 
 
 
ما تأکید کردیم که هر گونه افزایش روابط با رژیم ایران باید مشروط به بهبود حقوق‌بشر، بهبود حقوق زنان و توقف اعدامها باشد.
من معتقدم مردم ایران شایسته‌تر از این هستند که تحت حکومت این آخوندها باشند. هیچ چیز با این انتخابات قلابی تغییر نخواهد کرد. ما باید از یک تغییر دموکراتیک در ایران حمایت کنیم.
ما از فعالیتهای سازمان داده شده توسط اپوزیسیون ایران، سازمان مجاهدین، و حامیان خانم مریم رجوی بسیار خوشنود هستیم که این انتخابات را رد کرده‌اند. آنها بسیار شجاع هستند که جانشان را برای یک ایران آزاد به خطر می‌اندازند.
من این اطلاعیه را که توسط ۱۵۶ نماینده پارلمان اروپا امضاء شده به مطبوعات بین‌المللی و همچنین به خانم موگرینی و وزرای خارجه کشورهای اروپایی خواهم فرستاد.

بیانیه مشترک بیش از 150 نماینده پارلمان اروپا در آستانه نمایش انتخابات رژیم

ما از تعداد زیاد اعدامها در ایران بسیار نگران هستیم. بیش از ۳۰۰۰ تن در اولین دوره رو به اتمام رئیس‌جمهور به‌اصطلاح مدره، حسن روحانی، بدار آویخته شده‌اند.
عفو بین‌الملل اعلام کرده که ایران به تنهایی، ۵۵ درصد اعدام های ثبت شده در دنیا در سال ۲۰۱۶ را انجام داده است. در حال حاضر رژیم ایران بیشترین اعدامها در جهان نسبت به جمعیت را به اجرا در می‌آورد. رژیم ایران همچنین دارای رتبه اول در اعدام زندانیانی است که در هنگام دستگیری زیر ۱۸ سال سن داشتند.
سپاه پاسداران که عمده اقتصاد ایران را کنترل می‌کند، در سرکوب داخلی و صدور مرگ و نابودی به سایر نقاط منطقه درگیر است.
 
 
 
بر طبق قوانین رژیم ایران، زنان از رئیس‌جمهور شدن و دستیابی به کرسی‌های بالای قوه قضایی و بسیاری مناصب دیگر ممنوع هستند. زنان به‌خاطر بدحجابی سرکوب می‌شوند و بسیاری از فعالان زنان به زندانهای طولانی‌مدت محکوم شده‌اند.
اسنادی که اخیراً توسط یک روحانی ارشد (آقای منتظری) در داخل ایران افشا گردید، تأیید کرد که وزیر کنونی دادگستری ایران، یک عضو کلیدی کمیسیون به‌اصطلاح مرگ بود که اعدام دست جمعی بیش از ۳۰ هزار زندانی سیاسی، شامل چندین هزار زن را در ایران در تابستان ۱۹۸۸ تأیید کرد. این قتل‌عامی است که عفو بین‌الملل انرا یک جنایت علیه بشریت نامیده است. بیشتر قربانیان وابسته به اپوزیسیون، سازمان مجاهدین خلق ایران بودند.
در نتیجه ما از کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد می‌خواهیم تا یک کمیسیون تحقیق برای بررسی قتل‌عام زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۹۸۸ تشکیل بدهند.
انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نیستند. اپوزیسیون حق شرکت ندارد. تمامی کاندیدا ها باید اعتقاد قلبی خود را به اصل ولایت فقیه ابراز دارند. یک ارگان غیرمنتخب به نام شورای نگهبان، که اعضای آن توسط ولی‌فقیه، خامنه‌ای منصوب می‌شوند، اکثر کاندید ها را رد صلاحیت می‌کند.
ما از اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی عضو آن، از آمریکا و سازمان ملل می‌خواهیم تا نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم کرده، سپاه پاسداران را در لیست سیاه بگذارند
ما خواهان این هستیم که تمامی افرادی که در جنایت علیه بشریت در ایران نقش داشتند در مقابل دادگاه بین‌المللی قرار گیرند. هر گونه توسعه روابط با رژیم ایران باید به بهبود روشن حقوق‌بشر، حقوق زنان و توقف اعدامها مشروط باشد.