728 x 90

فرانسوا اولاند: سوریه کشوری شهید

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه
فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه با صدور بیانیه‌یی درباره وتوی قطعنامه شورای امنیت در محکومیت حملات شیمیایی در سوریه، گفت: «هدف این (قطعنامه) امکان‌پذیر کردن یک تحقیقات فوری و عمیق توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی و ملل‌متحد برای مشخص ‌کردن مسئولان حمله شیمیایی 4آوریل در ادلب بود. فرانسه تمام تلاش خود را از جمله در قبال روسیه به‌کار گرفت تا اتفاق نظری بر سر این متن به‌وجود بیاید».

رئیس‌جمهور فرانسه، سوریه را «کشوری شهید» توصیف کرد و افزود: «روسیه با مخالفت سیستماتیک با رویکردی چند جانبه در پرونده سوریه، به‌منظور حفاظت از متحدش اسد، مسئولیت سنگینی را متحمل می‌شود. فقط اتحاد جامعه بین‌المللی برای یک انتقال سیاسی در سوریه به این کشور شهید امکان آن‌را خواهد داد تا صلح، ثبات و حق حاکمیتش را بازیابد. فرانسه به کارزار خود در این راستا ادامه خواهد داد».

رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با روزنامه لوموند بشار اسد را «قتل‌عام کننده شیمیایی» نامید و با انتقاد از بی‌عملی اوباما در سال 2013 پس از نقض خط قرمز تسلیحات شیمیایی توسط دیکتاتور سوریه، گفت: «هدفهای عملیاتی ما (در آن زمان) علیه رژیم اسد گسترده‌تر از حملات کنونی دونالد ترامپ بود. می‌خواستیم تأسیسات شیمیایی و مراکز اداری را که می‌دانستیم فرامین حمله شیمیایی به غوطه دمشق از آنجا صادر شده بودند را نابود کنیم».

وی خاطرنشان کردکه اوباما در حالی از این حمله صرفنظر کرد که (برخلاف سال۲۰۰۳ در جنگ آمریکا علیه عراق)، در سال ۲۰۱۳ما می‌دانستیم که تسلیحات کشتار جمعی در سوریه وجود دارد.