728 x 90

نیکی هیلی: اسد مسئول حملات شیمیایی، تنها طرف مقصر نیست، بلکه دولت ایران هم مسئولیت سنگینی دارد

ترزامی ‌نخست‌وزیر انگلستان
ترزامی ‌نخست‌وزیر انگلستان
نیکی هیلی نمایندن آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه طی سخنانی درباره حمله موشکی به سوریه گفت: «اسد این کار را کرد زیرا فکر می‌کرد می‌تواند از آن فرار کند... . این موضع شب گذشته تغییر کرد.
آمریکا زمانی که از تسلیحات شیمیایی استفاده شود بی‌تفاوت نمی‌ماند، این در جهت منافع امنیت ملی ماست که مانع از گسترش و استفاده از تسلیحات شیمیایی شویم. ما کاملاً اقدام خود را به‌جا می‌دانيم. اعمال ننگ‌آور اسد دیگر نمی‌تواند بدون پاسخ بماند، با جنایات او علیه بشریت دیگر نمی‌توان با حرف توخالی مقابله کرد. زمان آن بود که گفته شود بس است. نه فقط گفتن بلکه زمان عمل بود. بشار اسد هرگز دوباره نباید از تسلیحات شیمیایی استفاده کند. هرگز! حال که رژیم اسد مسئول حملات شیمیایی است، تنها طرف مقصر نیست، دولت ایران دارای مسئولیتی سنگین است، از دیکتاتور بیرحم سوریه سالهاست پشتیبانی و حمایت کرده است، رژیم ایران هم‌چنان در خونریزی در سوریه نقش دارد».

وی افزود: «آمریکا دیگر منتظر استفاده اسد از تسلیحات شیمیایی بدون عواقب آن نخواهد شد، آن روزها تمام شد. ! ما انتظار داریم که رژیم سوریه و متحدان آن پروسه سیاسی سازمان ملل را جدی بگیرند، کاری که تا به این نقطه انجام نداده‌اند.
ما انتظارداریم که روسیه و رژیم ایران متحد خود را مسئول نمایند که از قوانین آتش‌بس تبعیت کند. ما انتظارداریم که این شورا با صدای بلند و با قدرت، زمانی که رژیم یا متحدان آن پروسه سیاسی را و قطعنامه‌های بیشمار ما را تضعیف می‌کنند اعتراض کند.
آمریکا شب گذشته گامی حساب شده برداشت، ما برای بیش از آن آماده‌ایم ولی امیدواریم ضروری نباشد.
زمان آن است که تمامی کشورهای متمدن وحشتی را که در سوریه جریان دارد را متوقف کنند و خواستار یک راه‌حل سیاسی شوند».