728 x 90

روز جهانى زن,

کنفرانس در آستانهٴ روز جهانی زن با حضور نمایندگان برجستهٴ هر دو مجلس مدافعان حقوق زنان و شخصیتهای سیاسی

-

کنفرانس در پارلمان انگلستان
کنفرانس در پارلمان انگلستان
در آستانهٴ روز جهانی زن، کنفرانسی در پارلمان انگلستان با شرکت نمایندگان هر دو مجلس این کشور از احزاب مختلف، مدافعان حقوق زنان، حقوقدانان، شخصیت‌های سیاسی- اجتماعی، نماینده شورای ملی مقاومت در انگستان و شماری از اعضا و حامیان مقاومت برگزار شد. در این جلسه سخنرانان تبعیض سیستماتیک علیه زنان و نقض حقوق‌بشر و زن‌ستیزی نهادینه شده در حاکمیت آخوندها را محکوم کردند.

سخنرانان کنفرانس در پارلمان انگلستان عبارت بودند از:
لیندا لی رئیس پیشین کانون وکلای انگلستان و ولز
ترزا ویلیرز، وزیر پیشین امور ایرلند شمالی در کابینهٴ دیوید کامرون و نمایندهٴ پارلمان از حزب محافظه‌کار
بارونس هریس معاون سخنگوی مجلس اعیان
لرد تونی کلارک رئیس پیشین حزب کارگر
پرفسور لرد آلتون نمایندهٴ مستقل مجلس اعیان
لیز مک‌اینس نمایندهٴ پارلمان و وزیر کابینهٴ سایه در امور خارجه:
سر الن میل نمایندهٴ پارلمان انگلستان
جسیکا فیلیپس نمایندهٴ پارلمان انگلستان
تولیپ صدیق نمایندهٴ پارلمان انگلستان
استیو مک‌کیب نمایندهٴ پارلمان انگلستان
لوئیز المان، نمایندهٴ پارلمان انگلستان
مارگارت اوئن حقوقدان برجسته و رئیس انجمن زنان دبلیو پی دی
سو ویلمان عضو کمیتهٴ حقوق‌بشر کانون وکلای انگلستان و ولز
والری کوربت مدافع حقوق‌بشر و حقوق زنان
طاهر بومدرا رئیس پیشین حقوق‌بشر یونامی و نماینده دبیرکل برای اشرف

در شروع کنفرانس لندن، لیندا لی، رئیس پیشین کانون وکلای انگلستان و ولز که ریاست این جلسه را برعهده داشت در سخنان افتتاحیه خود، گفت: «به‌مناسبت روز جهانی زن در 8مارس، ما مبارزات زنان در ایران را گرامی می‌داریم و در پی حمایت از کسانی هستیم که روزانه برای حقوق زنان و حقوق بنیادین بشر در ایران تلاش می‌کنند... موضوع جلسه امروز، زنان در ایران، نیرویی برای تغییر است؛ قدرت زنان برای ایجاد تغییر تا نیرویی برای نیکی باشند به‌خوبی شناخته شده است. به عقیده من دقیقاً به همین دلیل است که رژیم (ایران) در سرکوب زنان این میزان از وحشی‌گری را به‌کار گرفته است».

رئیس پیشین کانون وکلای انگلستان و ولز سپس بر لزوم حسابرسی از سرکردگان رژیم آخوندی به‌خاطر قتل‌عام سی هزار زندانی سیاسی در سال 67 تأکید کرد، و افزود: «ملل متحد باید تحقیقات بین‌المللی مستقلی را پیرامون قتل‌عام زندانیان در 1988 راه‌اندازی کند. ما از دولت خود می‌خواهیم تا با شورای حقوق‌بشر سازمان ملل کار کند و اطمینان یابد که این تحقیقات صورت می‌گیرد. پیام ما به (رژیم) تهران باید روشن باشد: شما بابت اعمالتان مورد حسابرسی قرار خواهید گرفت».

ترزا ویلیرز وزیر پیشین امور ایرلند شمالی در کابینهٴ دیوید کامرون سخنران بعدی کنفرانس لندن بود؛ وی در شروع سخنان خود، گفت: «بسیار مفتخرم که این فرصت به من داده شد تا در این جلسه صحبت کنم و روز جهانی زن را که هفته آینده در پیش رو داریم گرامی بداریم... علاوه بر سرکوب بی‌رحمانهٴ مخالفان که رژیم مذهبی (حاکم بر) ایران اعمال می‌کند، زنان به‌طور خاص با تبعیض و سرکوب سیستماتیک از طرف یک سیستم قضایی مواجهند که به آنها به‌عنوان موجودات درجه دو می‌نگرد».

وی سپس مواردی از سرکوب زنان ایران توسط حکومت زن‌ستیز آخوندی را برشمرد و از جمله به نمونه‌هایی از اسیدپاشی، محکوم‌شدن زنان به سنگسار و سرکوب به بهانهٴ بدحجابی اشاره کرد.

ترزا ویلیرز، تأکید کرد: «وقتی در هفته آینده به روز جهانی زن می‌رسیم، امیدوارم مردم انگلستان نسبت به وضعیت فاجعه‌بار زنان در ایران توجه داشته باشند. امیدوارم در بحثها، مناظره‌ها و دعاهای ما در آن روز، کسانی را به یاد بیاوریم که به‌خاطر جسارت دفاع از حکومت قانون، احترام به حقوق‌بشر و برابری جنسیتی در زندان هستند. ما می‌دانیم که هر روز در ایران نقض حقوق‌بشر به‌صورت فاحشی صورت می‌گیرد و توسل کور به حکم اعدام علیه زنان، مردان و کودکان هم‌چنان ادامه دارد».

این نمایندهٴ پارلمان انگلستان در پایان سخنرانی خود، گفت: «از صمیم قلب امیدوارم، روزی مردم ایران از فشار و سرکوبی که از سوی این رژیم بی‌رحم متحمل می‌شوند، آزاد شوند. ما خواهان این هستیم که آزادی در این کشور محقق شود و باعث افتخار من است که این‌جا باشم و حمایت خودم را از این آرمان والا اعلام کنم».

بارونس هریس معاون سخنگوی مجلس اعیان انگلستان طی سخنان کوتاهی در کنفرانس لندن، گفت: «امروز به این‌جا آمدم تا همبستگی خودم را با شما اعلام کنم. طی سالیان متمادی من در این جلسات شرکت کرده و حمایت خودم را به‌عنوان یک نمایندهٴ زن ابراز کرده‌ام. تعداد بسیاری از شما حمایت می‌کنند... من برای همه، به‌مناسبت فرارسیدن این روز، آرزوی موفقیت بیش از پیش می‌کنم.

در کنفرانس پارلمان انگلستان در آستانهٴ روز جهانی زن، مارگارت اوئن حقوقدان برجسته و از مدافعان حقوق زنان طی سخنرانی خود، گفت: «(رژیم) ایران به‌مثابه یک سرطان و مرکز بنیادگرایی و زن‌ستیزی است که نه تنها همهٴ منطقه، بلکه تمام جهان را آلوده کرده است. غیرقابل‌تصور است که به‌رغم تمامی این خطرات، چگونه زنان ایرانی در داخل کشور در برابر این رژیم مقاومت می‌کنند... (در ایران) هیچ نظام حقوقی و سیستم قضایی وجود ندارد.»

مارگارت اوئن در پایان سخنانش، افزود: «به زنان ایران که به‌رغم خطر زندان، ضرب ‌و شتم و شلاق، هنوز به مقاومت خود ادامه می‌دهند افتخار می‌کنم. من خانم مریم رجوی را ستایش می‌کنم و از برنامه 10 ماده‌یی وی حمایت می‌کنم. در انتظار روزی هستم که به تهران بروم و با او، هنگامی که رئیس‌جمهور یک ایران آزاد است، با او ملاقات کنم».

استیو مک‌کیب نمایندهٴ پارلمان انگلستان از دیگر سخنرانان کنفرانس لندن بود؛ وی گفت: «ما به بسیاری از زنان بزرگ در مقاومت ایران ادای احترام می‌کنیم... ما باید یاد زنانی را در مقاومت ایران گرامی بداریم که فداکاریهای بسیار زیادی کرده‌اند، جان خود را در زندانهای (رژیم) ایران از دست داده‌اند، در کمپ اشرف و کمپ لیبرتی جان خود را فدا کرده‌اند و کسانی که برای برقراری دموکراسی و آزادی در ایران که در برنامه رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران مریم رجوی آمده است، فداکاری و تلاش کرده‌اند. من دستاوردهای گسترده این زنان بزرگ را می‌بینم؛ آنها به یک ایران آزاد متعهدند؛ (کشوری) که به حقوق زنان احترام می‌گذارد و به‌جای شکنجه و اعدام و تروریسم، حقوق‌بشر را سمبل یک ایران جدید آزاد و دموکراتیک می‌کند».

استیو مک‌کیب، تأکید کرد: «سیاست مماشات با رژیم ایران... ، آن‌را در سرکوب بیشتر در داخل و ادامه صدور تروریسم در سراسر منطقه، جری‌تر کرد... (رژیم) ایران، فقط یک پیام را درک می‌کند و آن (اعمال) تحریم علیه آنها و... نام‌گذاری سپاه پاسداران در لیست سازمانهای تروریستی (انگلستان)، آمریکا و سراسر اروپاست».

در کنفرانس پارلمانی در لندن، لرد دیوید آلتون طی سخنانی، یاد لرد وادینگتن فقید را گرامی داشت، و گفت: «حمایت کسی که وزیر پیشین کشور بوده، برای پشتیبانی از آزادی مردم ایران بسیار حائز اهمیت است. او و (لرد) کوربت و... (سایرین)، اجزای جدایی‌ناپذیر این کارزار برای حقوق‌بشر در ایران طی بیش از سه دهه گذشته بوده‌اند».

لرد آلتون، اضافه کرد: «در تمامی این سالیان، (خانم رجوی) شجاعانه از حقوق مردم ایران دفاع کرده است. او فرد خارق‌العاده‌ای است و معتقدم شورای ملی مقاومت شانس بزرگی داشته که از امتیاز رهبری خانم رجوی برای چنین جنبش پر اهمیتی برخوردار است.

این نمایندهٴ مجلس اعیان انگلستان، سپس به موج اعدامها در دوران آخوند روحانی و سرکوب زنان توسط رژیم پرداخت، و افزود: «اما جای امید وجود دارد؛ (چون) اکثریت مردم ایران به‌طور علنی با نقض حقوق‌بشر مخالفت می‌کنند. طرح 10 ماده‌یی مریم رجوی برنامه‌یی را ارائه می‌دهد که ایران را تغییر خواهد داد. در این برنامه، وی تعهد خود را برای پایبندی به اعلامیهٴ جهانی حقوق‌بشر و دیگر قوانین بین‌المللی اعلام کرده است. وی خواستار ممنوعیت اعدام شده است، تشکیل یک نظام حقوقی مدرن، استقلال قضات، برابری جنسی، شراکت مساوی زنان در رهبری سیاسی. ایرانی که تفاوتها را به‌رسمیت می‌شناسد، بردباری را تشویق می‌کند، دموکراسی را به جلو می‌برد، برابری، تنوع و حقوق‌بشر و جدایی دین و دولت. ایرانی که توسط کل جهان مورد تکریم و احترام قرار خواهد گرفت.

تمامی اینها مهم است چون ایران یک سرزمین باستانی و مهد تمدن است و هرگز نباید در چنگ بنیادگرایی، عدم بردباری و تنفری باقی بماند که توسط حاکمان فعلی... اعمال می‌شود».

لرد آلتون ضمن رد مماشات و دلجویی از رژیم آخوندی، افزود: «یک گام این است که (دولت انگلستان) لیست ناقضین حقوق‌بشر را که حاوی 80نفر است گسترش دهد. مثل افرادی که در قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی در سال 1988 دست داشته‌اند. دولت ما همچنین می‌تواند از شورای حقوق‌بشر که سی و چهارمین اجلاس آن... در ژنو شروع به‌کار کرده بخواهد، یک هیأت حقیقت‌یاب برای سپردن مجریان این جنایت به‌دست عدالت تشکیل دهد. ما در کشورمان از این آزادی... برخورداریم که حقیقت را بیان کنیم... بیایید همهٴ ما از صدای خودمان برای ایجاد تغییر استفاده کنیم».