728 x 90

كنفرانس زنان عليه بنيادگرايي,جنبش برابرى زنان ,

پیام مریم رجوی به شرکت کنندگان گردهمایی روز جهانی زن در پارلمان انگلستان

-

مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران
مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران
بارونس بوترید بزرگوار!
خانم‌ها و آقایان، اعضای محترم پارلمان!
از این‌که به‌مناسبت روز جهانی زن وضعیت زنان ایران را مورد توجه قرار داده‌اید، از شما صمیمانه تشکر می‌کنم.
امروز اگر ‌چه جنگ‌افروزی آخوندهای حاکم بر ایران در خاورمیانه و برنامه‌های اتمی و موشکی آنها توجهات زیادی را جلب کرده، اما مهمترین واقعیت در ایران، یک بحران عمیق سیاسی و اجتماعی، یک جامعه آماده تغییر و یک جنبش سازمان‌یافته است که در آن زنان نقش محوری دارند.
تحت حکومت آخوندی، زنان به‌طور سیستماتیک سرکوب می‌شوند. به‌طور متوسط روزانه ۲۰۰۰ زن به‌دلیل عدم رعایت حجاب اجباری دستگیر می‌شوند. بر اساس قانون، زنان باید باید تابع همسرشان باشند، از حق طلاق محروم‌اند و اگر جدا شوند حق سرپرستی کودک خود را ندارند. در قوانین جزایی حقوق زنان نصف حقوق مردان است، نرخ مشارکت زنان در بازار کار، فقط 14 درصد است.
خامنه‌ای، در شهریورماه امسال در بیانیه‌یی اعلام کرد که نقش زنان مادری و خانه‌داری است و نقش مردان پدری و اقتصادی است. وی همچنین خواستار تقویت سیاستهای دولتی برای افزایش فرزندآوری مادران شد.
در واقع آخوندها با سرکوب زنان، کل جامعه را به‌بند کشیده‌اند. اما از طرف دیگر زنان ایران از جایگاه عمده‌یی در مقاومت علیه استبداد مذهبی برخوردارند. دهها هزار زن در نبرد علیه دیکتاتوری مذهبی شکنجه و اعدام شدند. امروز زنان عمده مواضع کلیدی در جنبش مقاومت را به‌عهده گرفته‌اند. زنان بیش از 50 درصد اعضای شورای ملی مقاومت ایران را تشکیل می‌دهند. همزمان پایداری اعضای مقاومت در اشرف و لیبرتی به‌مدت 14سال توسط زنان رهبری شد. در واقع زنان نیروی تغییر در ایران محسوب می‌شوند.
به‌همین دلیل آخوندها، سال به‌سال بر حجم قوانین خود برای محدود ساختن زنان اضافه می‌کنند. دولت حسن روحانی که مدعی میانه‌روی است، جرأت نزدیک شدن به‌ کم‌ترین رفرمی در قوانین رژیم را ندارد. در دوران او دهها زن اعدام شده‌اند.
در برابر این وضعیت ما برای برابری زنان با مردان به‌پا‌‌خاسته‌ایم. برابری در عرصه‌ حقوقی و قضایی، برابری در خانواده، برابری در فرصت‌های اقتصادی و مشارکت فعال و برابر در رهبری سیاسی. ما برای آزادی و حق انتخاب آزادانه زنان در رابطه با پوشش، ازدواج و حق طلاق برخاسته‌ایم.
متأسفانه دولتهای غرب نسبت به‌ سرکوب زنان ایران سکوت می‌کنند. آنها زنان ایران را که با پدرخوانده بنیادگرایی اسلامی می‌جنگند، تنها گذاشته‌اند.
دیدار از ایران تحت حاکمیت آخوندها و سکوت در برابر نقض حقوق‌بشر و اعدامهای دستجمعی و نقض سیستماتیک حقوق زنان، مشروع کردن نقض حقوق‌بشر در ایران است.
دولت‌های غرب نباید بر این حقیقت چشم ببندند که حمایت فعال این رژیم از بنیادگرایی بوده که به‌لحاظ ایدئولوژیک و سیاسی راه سر برآوردن داعش را هموار کرده است.
از وقتی رژیم آخوندها قدرت را در ایران به دست گرفت، مجازاتهای وحشیانه و غیرانسانی بیشتری هم چون سنگسار به شکل قانون در آمد.
دولت‌های غرب نباید چشم خود را بر این واقعیت ببندند که این حاکمیت ملاها در تهران بود که به سیاستهای غیرانسانی و زن‌ستیزانه در برخی کشورهای منطقه کمک‌رسانی کرد و نباید چشم بپوشند که هم‌اکنون یک لیست طولانی از گروه‌های شبه‌نظامی بنیادگرا در لبنان و عراق و سوریه و یمن مستقیماً از خامنه‌ای دستور می‌گیرند.
من جامعه جهانی به‌ویژه زنان بریتانیا و مجلسین این کشور را به‌ حمایت از مبارزه زنان ایران علیه رژیم زن‌ستیز حاکم فرا می‌خوانم.
با استفاده از این فرصت می‌خواهم از حمایت‌های بی‌دریغ نمایندگان مجلسین بریتانیا به‌ویژه بارونس بوترید و اعضای کمیته پارلمانی بریتانیایی برای آزادی ایران از مقاومت مردم ایران و به‌خصوص تلاشهای آنها برای امنیت و حفاظت خواهران و برادرانم در اشرف و لیبرتی و انتقال آنها به اروپا به‌طور خاص سپاسگزاری کنم.
از همه شما متشکرم.