728 x 90

بیل گیتس: بیوتروریسم تهدیدی بزرگ‌تر از جنگ هسته‌یی است

بیوتروریسم تهدیدی بزرگ‌تر از جنگ هسته‌یی
بیوتروریسم تهدیدی بزرگ‌تر از جنگ هسته‌یی
بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت در جمع سیاستمداران در کنفرانس مونیخ نسبت به بیوتروریسم هشدار داد و آن را خطری بزرگتر از جنگ هسته‌یی و گرمایش جهانی دانست و گفت بیوتروریسم می‌تواند در مدت زمان کوتاهی موجب نابودی دهها میلیون انسان شود.

وی افزود: «با توسعه توانمندی‌های علمی در زمینه مهندسی ژنتیک، ممکن است اپیدمی آینده ویروسی باشد که به‌سادگی از روی صفحه نمایش یک کامپیوتر فعال می‌شود و میلیون‌ها قربانی می‌گیرد. بیوتکنولوژی یا زیست‌فن‌آوری اگر در دستان تروریستها قرار گیرد و از آن برای ویرایش ژن‌ها با هدف افزایش توان ویرانگری ویروس‌ها استفاده شود، با پیچیدگی‌های بسیار کمتری از تولید تسلیحات هسته‌ای، می‌تواند خساراتی ویرانگرتر از آن به بار بیاورد.

بیل گیتس هشدار داد هیچ کشوری روی کره زمین برای رویارویی با این تهدید قریب‌الوقوع آماده نیست. و اگر تروریستها به فن‌آوری ویرایش ژنتیکی دست یابند می‌توانند فاجعه‌ای خلق کنند که بر اثر آن دهها میلیون نفر در کمتر از یک سال جان‌شان را از دست بدهند.

وی افزود «دولت‌های جهان باید همان‌گونه که برای جنگ آماده می‌شوند، خود را برای مقابله با این اپیدمی‌ها آماده کنند». بیوتروریستها می‌توانند مثلاً با تلفیق ژنتیکی دو گونه آنفلوانزا که هم شیوع پرشتاب‌تری دارد و هم مبتلایان را در مدت‌زمانی کوتاه‌تر از پا درمی‌آورد، هر جایی از دنیا را که می‌خواهند از پا دربیاورند. چنین ویروسی به مراتب خطرناک‌تر از بمب هسته‌یی است، چون از زمان آغاز شیوع آن، هر لحظه‌اش هم‌چون انفجاری اتمی قربانی می‌گیرد، اما با این حال هیچ مکانیسمی برای رویارویی با چنین بحرانی در هیچ جای جهان تدوین نشده است.

بیل گیتس می‌گوید جهان به «زرادخانه‌ای از تسلیحات جدید» برای مقابله با تهدید بیوتروریسم نیاز دارد که یکی از آنها برگزاری مانورهایی نظیر مانورهای نظامی برای درک ماهیت ویروس‌هاست. گذشته از این، واکسن‌ها هم باید در زمان کمتری تولید شوند و همکاریهای اطلاعاتی میان دولتها برای رفع و دفع خطر باید تقویت شود.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ffa21949-d528-41f7-9dc4-30ff72985c71"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات