728 x 90

نقض حقوق بشر,زندانیان سیاسی,

نامه افشاگرانه زندانیان سیاسی زندان اوین به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در امور ایران

-

زندان اوین
زندان اوین
زندانیان سیاسی زندان اوین طی نامه به عاصمه جهانگیر نماینده جدید سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران، ضمن تقدیر از احمد شهید گزارشگر قبلی، به تشریح شرایط طاقت‌فرسای زندانیان در زندان اوین پرداخته‌اند.

در این نامه آمده است: «زندانیان سیاسی زندان اوین و سالن ۱۲که تنها سالن امنیتی زندان اوین می‌باشد٫ به همراه نفرات دیگر از زندانیان سیاسی که در بند ۸ و زنان و ۳۵۰ محبوس می‌باشند٫نامه فوق را تقدیم می‌نمایند تا ضمن اطلاع از شرایط موجود در زندان٫ از مشکلات عدیده این قشر مظلوم و مبارز باخبر باشید که گناهشان بیان حقیقت است و جرمشان دانستن و ایستادن در مقابل ظلم و درخواستشان نجات و آزادی مردم کشورشان است.

زندانیان بند ۱۲ از حقوق اولیه برخوردار نیستند و تعداد بالای افرادی که بیش از دو سال از زمان بازداشتشان می‌گذرد و هنوز بلاتکلیف بوده، بدون صدور قرار مناسب جهت آزادی تا زمان تشکیل دادگاه بصورت کاملاً غیرقانونی در بازداشت به‌سر می‌برند٫بیانگر اصل بی‌قانونی در نظام است.

همه زندانیان سیاسی روزهای بسیار زیادی در سلولهای انفرادی و بندهای امنیتی ۲۰۹ زندان وزارت اطلاعات سپاه پاسداران بدون داشتن حق تماس و ملاقات با خانواده بودند و در شرایط بد جسمی و روحی بابت ضرب و شتم و یا تهدید بازداشت خانواده‌هایشان بازجویی شدند و مجبور به اعتراف شدند که اینهم باعث صدور مشکلات عدیده برای افراد شده و همچنین این زندانیان با صدور احکام سنگین بدون رعایت اولیه‌ترین حقوق شهروندی و انسانی و حتی داشتن وکیل برای دفاع درست در پرونده مواجه بوده‌اند.

در بند زنان در زندان اوین حق داشتن تلفن وجود ندارد و زنان در شرایط بدی به‌سر می‌برند و ملاقات زنان زندانی سیاسی در حضور مأموران حفاظت اطلاعات است که خود فشار روحی مضاعف می‌باشد و خلاف قانون و اخلاق و اصول اولیه انسانیست که فرزندی از مادرش دور باشد به‌خاطر بیان حقیقت.

در بند ۱۲ زندان اوین هواخوری برای تعداد ۷۰ نفر کمتر از چهل متر است. در این هواخوری چهل متری سه چاه فاضلاب بزرگ می‌باشد که بوی بد آن و گازهای خطرناک باعث بیماریهای بسیار بین زندانیان شده که اکثراً مشکلات ریوی دارند و متأسفانه بهداری زندان از اعزام آنها به بیمارستان خودداری می‌کند و یا در صورت اعزام به‌صورت اورژانسی مانند وضعیت تشنج٫تنگی نفس و گرفتگی عروق قلبی با رفتار بد مأموران انتظامی مواجه شده و با دست‌بند و پابند زندانیان سیاسی را به تخت زنجیر می‌کنند و اجازه ملاقات با خانواده و یا تماس را به آنها نمی‌دهند.

وضعیت بد جیره غذایی زندان به شکلی است که زندانیان به‌صورت نیمه گرسنه به‌سر می‌برند و کیفیت بد غذاها باعث بیماریهای گوارشی برای اکثر زندانیان شده است.

وضعیت بهداشتی بند ۱۲ بسیار بد است که با توجه به این‌که در زیرزمین می‌باشد و نور آفتاب به هیچ شکل به آن نفوذ نمی‌کند حشراتی مانند سوسک و ساس و همین‌طور وجود موش به علت چاههای فاضلاب در هواخوری باعث اسفناک شدن شرایط بهداشت بند ۱۲ شده است.

وضعیت بهداری زندان اوین آن‌قدر غیرقابل توصیف شده که در حال حاضر به‌علت نداشتن بودجه، داروهای اولیه مانند استامینوفن سرماخوردگی، پروفن و قرصهای ویتامین در فروشگاه سالن به‌صورت آزاد به فروش می‌رسد و به زندانیان گفته می‌شود که برای بیماریهای سرماخوردگی سردرد و تب به علت نبود دکتر متخصص و کسری بودجه به بهداری زندان مراجعه نکنند. زندانیان مجبور به خوددرمانی و تهیه دارو بدون تجویز پزشک از فروشگاه مواد غذایی هستند که اینهم خلاف مصوبات سازمان بهداشت جهانی است. زندانیان سیاسی و امنیتی حق مکاتبه با خانواده و یا مراجع قضایی را ندارند و حتی نمی‌توانند نامه‌های اعتراضی خود به احکام صادره از دادگاههای انقلاب و تجدیدنظر را ارسال کنند و اگر نامه‌ای با اصرار و اعتصاب‌غذا و... ارسال گردد متأسفانه مفقود گشته و اصلاً قابل پیگیری نیست و با اعتراض بیشتر زندانیان تهدید به گرفتن فیلم و یا تهدید به توبه کردن و همین‌طور قطع ملاقات با خانواده و تماس تلفنی٫انتقال به زندانهای دیگر و یا سلول انفرادی می‌شوند.

زندانیان سیاسی زندان اوین که بیش از نیمی از حبس خود را گذرانیده‌اند٫ تا کنون به آنها یک روز هم مرخصی داده نشده و حتی در مواردی مانند بیماری مادر و همسر و حتی بیماری خود فرد به آنها مرخصی درمانی و استعلاجی داده نمی‌شود و متأسفانه به آنها در کمال گستاخی گفته می‌شود در صورت فوت خانواده‌شان به آنها مرخصی می‌دهند. متأسفانه مسئولان زندان کار نظارت بر زندانیان سیاسی را به افرادی سپرده‌اند که اتهامشان جعل سرقت کلاهبرداری مواد مخدر و یا غیره است. ضمن این‌که خلاف آیین‌نامه تفکیک جرایم می‌باشد، باعث درگیریهای متعدد بین زندانیان سیاسی و زندانیان جرایم دیگر می‌شود که البته این یک سیاست راهبردی مسئولان زندان برای فشار روانی و دوچندان کردن سختی زندان برای زندانیان سیاسی است.

سرکار خانم جهانگیر
احکام بالایی که در بیدادگاههای انقلاب صادر می‌شود مانند احکام خانم نرگس محمدی ۱۶ سال٫علیرضا گلیپور ۳۹ سال و نه ماه٫علی امیرقلی ۲۱ سال٫مهدی ساجدی فر٫برادران رجبی٫احسان مازندرانی ٫آقای رویین عطوفت و خیلی از زندانیان سیاسی دیگر که همگی این احکام توسط قاضی صلواتی صادر شده که با بازخوانی پرونده‌هایشان و شرایط بازداشت و برخورد دستگاههای امنیتی می‌توانید متوجه شوید که افرادی نخبه با دانش بالا و فهیم که تنها جرم آنها فهمیدن و دانستن بیشتر است که در این کشور جرم محسوب می‌شود و چون علم و دانششان رابر علیه مردم کشورشان استفاده نمی‌کنند و حقیقت را به جای سرپوش گذاشتن بیان می‌کنند٫به جرمهای مختلف بازداشت می‌شوند و مورد شکنجه‌های روحی و جسمی فراوان قرار می‌گیرند.

اینها بخش کوچکی است از ظلمهایی که زندانیان سیاسی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند به عشق آزادی مردمشان.

در پایان زندانیان سیاسی از شما، ضمن تشکر و قدردانی تقاضای رسیدگی دارند و برای همه مجامع بین‌المللی که در راه آزادی و رفع ظلم از مردم تلاش می‌کنند آرزوی توفیق و سعادت و موفقیت روزافزون از خداوند منان خواستاریم.