728 x 90

نقض حقوق بشر,تشدید سرکوب ,

گزارشگران بدون مرز بازداشت روزنامه‌نگاران و عملکرد آخوند روحانی در زمینه آزادی بیان را محکوم کرد

-

محکومیت بازداشت روزنامه‌نگاران و عملکرد آخوند روحانی در زمینه آزادی بیان  توسط گزارشگران بدون مرز
محکومیت بازداشت روزنامه‌نگاران و عملکرد آخوند روحانی در زمینه آزادی بیان توسط گزارشگران بدون مرز
همزمان با سفر آخوند روحانی به نیویورک برای شرکت در هفتادو یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) روز چهارشنبه 31شهریور با صدور بیانیه‌یی بار دیگر اقدام مقامهای رژیم آخوند‌ی در زیر فشار‌ گذاشتن رسانه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران و همچنین بی‌تدبیری آخوند روحانی در این زمینه را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است «در این هفته دست‌کم دو روزنامه‌نگار بازداشت شدند و شماری دیگر را دستگاه قضایی زیر مهار رهبر جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات تهدید و یا احضار کرده‌اند.

یکی از مسئولان سازمان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: ”حسن روحانی در حالی برای آخرین بار در دوره ریاست جمهوری‌اش به مجمع عمومی سازمان ملل می‌رود که وعده انتخاباتی «تغییر به نفع آزادی بیان و مطبوعات» محقق نشده است. وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی هم‌چنان در ایران نامساعد است و در سایه تهدید‌های جنگ و فساد بر کشور به نظر می‌رسد این وضعیت ناگوارتر شود. دستگاه قضایی و سپاه پاسداران زیر فرمان علی خامنه‌ای، اطلاع‌رسانی مستقل را مهار و سرکوب می‌کنند. حسن روحانی که بنا بر قانون ناظر اجرای قانون اساسی است، می‌توانست به این وضعیت پایان دهد، کاری که تا امروز نکرده است. او ترجیح داد بازارهای ایران را برای سرمایه‌های خارجی باز کند تا در‌های زندان‌ را به روی زندانیان سیاسی بگشاید“.
بنا بر میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که رژیم ایران یکی از امضا‌کنندگان آن است، محروم کردن از درمان پزشکی می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه، غیرانسانی و یا تحقیر‌آمیز محسوب شود.
سازمان گزارشگران بدون مرز تأکید کرده است که مقامهای رژیم ایران حقوق بین‌المللی ناظر بر حقوق‌بشر را رعایت نمی‌کنند. در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۵، زید رعد ال‌حسین، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در سخنرانی بازگشایی سی و سومین نشست شورای حقوق‌بشر از جمهوری اسلامی برای عدم همکاری این کشور با مکانیزم‌های حقوق‌بشری بین‌المللی و گزارش‌گر ویژه انتقاد کرد. شورای حقوق‌بشر سازمان ملل ایران از اردیبهشت سال ۲۰۱۱ احمد شهید را به‌عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق‌بشر تعیین کرده است. جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به این گزارشگر ویژه اجازه ورود به کشور و تهیه گزارش را نداد. از سپتامبر سال جاری عاصمه جهانگیر جانشین احمد شهید خواهد شد.
ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦٩ قرار دارد.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/267aebee-c602-4e7a-adf7-c84b0cb338cd"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات