728 x 90

سوريه,

مصاحبه با سرتیپ اسعد الزعبی در مورد مذاکرات روسیه و آمریکا

-

ژنرال اسعد الزعبی رئیس هیأت مذاکره‌کننده سوری
ژنرال اسعد الزعبی رئیس هیأت مذاکره‌کننده سوری
بعد از شکستن محاصره حلب و به‌دنبال آن آزادسازی شهر جرابلس با حمایت ارتش ترکیه در عملیاتی که رزمندگان سوری نام آن را سپر فرات گذاشتند، وزرای خارجه آمریکا و روسیه پرونده سوریه را در ژنو به بحث گذاشتند.

روز جمعه گذشته در ژنو پایتخت سوئیس وزرای خارجه آمریکا و روسیه بعد از مذاکرات طولانی بر سر پرونده سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

جان کری گفت: «ما نمی‌خواهیم فقط توافقی کرده باشیم. ما خواستار توافقی هستیم که مؤثر و برای مردم سوریه مفید باشد و منطقه را امن‌تر و با ثبات‌تر کند و همین مسأله ما را اینجا در ژنو دور یک میز نشاند تا راه‌حلی سیاسی پیدا کنیم ».
آمریکا اصرار دارد که حملات هوایی نیروهای دولتی سوریه علیه مناطق مسکونی که در دست مخالفان است کاهش یابد موضوعی که روسیه نمی‌پذیرد.

سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: «ما با تقسیم بندی مناطق ویژه بین دو طرف موافقیم که هر کدام از ما با بخشی از طرفهای درگیر کار کنیم.

هنوز مشخص نیست که آیا واشینگتن و مسکو می‌توانند بر موانع اصلی دستیابی به توافق غلبه کنند یا نه.

در رابطه با گفتگوهای لاوروف و جان کری و معنی آن برای اپوزیسیون سوریه سرتیپ اسعد الزعبی کارشناس نظامی و استراتژیکی سوری گفت:
دو وزیر خارجه در جهت منافع روسیه و آمریکا صحبت کردند. این دو در جهت منافع سوریه یا اوکراین صحبت نکردند.
تمامی صحبتهایی که در مورد سوریه می‌شود می‌بایست در جهت منافع خودشان باشد و بعد از آن است که به سوریه فکر می‌کنند. امروز آنها از شروع مجدد مذاکرات صحبت می‌کنند ولی زمانی که جامعه جهانی بر سر روند انتقال سیاسی و تشکیل هیأت دولت تام‌الاختیار در سوریه جدی نیست این مذاکرات چه فایده‌ای دارد؟
در حالی که جامعه جهانی تلاش نمی‌کند قطعنامه‌های سازمان ملل که به بیش از بیست قطعنامه رسیده اجرا شوند، مذاکرات چه فایده‌ای دارد؟
وقتی که جامعه جهانی چشمهایش را به روی حضور 89هزار پاسدار و افغانی و سی هزار عراقی و 25هزار روسی در سوریه می‌بندد این مذاکرات چه فایده‌ای خواهد داشت؟

این تناقضات عجیب باعث می‌شود که بگوییم کری و لاورف به نفع مردم سوریه کار نمی‌کنند، در جهت منافع منطقه کار نمی‌کنند بلکه تلاش می‌کنند کیک سوریه را بین خودشان تقسیم کنند. هر کدام از آنها می‌خواهند سوریه را تقسیم کنند ولی هر کدام شیوه خاص خودشان را دارند و می‌خواهند تا توسط سازمان ملل به سیاستهایشان مشروعیت بدهند.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b2307816-d9c3-4375-b144-7e3c1ee16c9d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات