728 x 90

تشدید سرکوب ,اذيت و آزار زندانيان,سرکوب زنان,

آتنا فرقدانی بلاتکلیف در زندان اوین

-

 آتنا فرقدانی کاریکاتوریست  در زندان اوین
آتنا فرقدانی کاریکاتوریست در زندان اوین
خانم آتنا فرقدانی کاریکاتوریست زندانی که از دیماه 93 به‌خاطر کشیدن یک کاریکاتور از اعضای مجلس ارتجاع در زندان به‌سر می‌برد، هم‌چنان در بند زنان زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف و در انتظار رأی دادگاه تجدیدنظر به‌سر می‌برد.

آتنا فرقدانی به‌خاطر دست دادن با وکیلش در روز 11مهر 94 به‌طور خودسرانه به بیدادگاه رژیم آخوندی احضار شد، تا حکم دیگری برای وی صادر شود.

عفو بین‌الملل یک روز قبل از برگزاری این محاکمه نمایشی طی اطلاعیه‌یی گفت: «محاکمه کاریکاتوریست طنزپرداز آتنا فرقدانی و وکیل وی بعد از آن‌که با هم دست داده‌اند نه تنها مزخرف است، بلکه به‌وضوح انگیزه سیاسی دارد. هم آتنا فرقدانی که عفو بین‌الملل وی را یک زندانی عقیدتی می‌داند و هم وکیل وی محمد مقیمی ممکن است در صورت مقصر شناخته شدن با 99 ضربه شلاق روبه‌رو شوند. این سازمان معتقد است که این کاریکاتوریست تنها به‌خاطر اجرای حق آزادی بیان خود بازداشت شده است».
آتنا فرقدانی اولین بار در شهریور 93 به‌خاطر کشیدن کاریکاتوری که در آن اعضای مجلس رژیم آخوندی به‌صورت حیواناتی تصویر شده بودند که قوانین ضد زن را به تصویب می‌رسانند، دستگیر شد. این کاریکاتور پس از تصویب قوانینی برای افزایش جمعیت منتشر شد که دستور و ایده آن را ولی‌فقیه نظام داده بود. آتنا فرقدانی که پس از دو ماه به قید وثیقه آزاد شد پس از آزادی ویدیویی را روی یوتیوب به نمایش گذاشت که در آن در مورد هتک حرمت از زنان در زندانهای رژیم توضیح داده بود.
آتنا فرقدانی در دی ماه 93 بار دیگر دستگیر و به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری، رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس و مأموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. این زن کاریکاتوریست در روز 14شهریور 94 جایزه شجاعت «شبکه بین‌المللی در دفاع از حقوق کاریکاتوریستها» را به خود اختصاص داد.

خاطرنشان می‌شود خانم سروناز چیت ساز، مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، روز 14مهر 94 طی اطلاعیه‌یی ضمن محکوم کردن اتهام مسخره و کثیف رژیم آخوندی به آتنا فرقدانی و وکیلش از تمامی ارگانهای مدافع حقوق‌بشر، حقوق زنان و حق آزادی بیان خواست برای آزادی این کاریکاتوریست جوان ایرانی دست به اقدام بزنند.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0ee23dda-8245-4caf-b033-71336c9bd61a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات