728 x 90

حمايت جهاني از مقاومت ایران,

«عبور از آتش» - نگاهی به تاریخچه سازمان مجاهدین خلق ایران در عراق - کتابی به قلم شاعر سرشناس کرد شاهو گوران

-

کتابی به قلم شاعر سرشناس کرد شاهو گوران
کتابی به قلم شاعر سرشناس کرد شاهو گوران
کتاب «عبور از آتش» به قلم نویسنده سرشناس کرد، شاهو گوران اخیراً به زبان کردی در اقلیم کردستان عراق انتشار یافته و مورد استقبال طیف وسیعی از جریانهای سیاسی و مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی گرفته است.
شاهو گوران، فرزند شاعر نامدار کرد، عبدالله گوران این کتاب را نخستین بار در سال 2008 به رشته تحریر درآورد و در اواخر همان سال آن را به زبان عربی به چاپ رساند.
کتاب عبور از آتش نگاهی به تاریخچهٴ سازمان مجاهدین خلق ایران، جریان شکل‌گیری پدیده شوم و خطرناک بنیادگرایی اسلامی در ایران و منطقه و نقش مخرب آن در عراق است.
این کتاب 240 صفحه‌یی که حاصل تحقیقات چندین ساله نویسنده کتاب و همکارانش است دربرگیرندهٴ یک مقدمه و 12 فصل و مجموعه‌یی ارزشمند از اسناد و مدارک تاریخی است.
شاهو گوران در این کتاب پس از اشاره‌یی مختصر به تاریخچه مبارزات مردم ایران، به‌نحوه روی کارآمدن جریان ارتجاعی و بنیادگرای اسلامی در سال 1979 که با ربودن انقلاب مردم ایران توسط خمینی صورت گرفت، پرداخته است. جریانی که از همان ابتدا با سرکوب و کشتار و قتل‌عام در داخل و جنگ‌افروزی در منطقه در پی ایجاد یک خلافت ارتجاع بود.
ماموستا شاهو گوران با اسناد و مدارک غیرقابل انکار نشان داده است که هماورد این نیروی مهیب بنیادگرایی در ایران و منطقه سازمان مجاهدین خلق ایران است که درست در نقطه مقابل ارتجاع خمینی، یک اسلام دموکراتیک و بردبار را نمایندگی می‌کند. ارتجاع خمینی زمینه‌ساز ظهور و رشد نیروی ویرانگری است که همین حالا در عراق و سوریه و کشورهای مختلف اسلامی، بساط سربریدن و کشتار و قتل‌عام راه انداخته و تمامی جامعه جهانی را درگیر خود کرده است. البته 36سال پیش پاسداران خمینی در کردستان ایران همین اعمال را انجام می‌دادند. در سال58 در روستای قارنا 52 نفر را قتل‌عام کردند، از زن و بچه که تنها 3نفرشان با گلوله کشته شدند، بقیه سربریده شدند. در کانی مام سهید 68تن از زن و بچه و پیرمرد سربریده شدند، بی‌سبب نیست رژیم آخوندی را پدر خوانده داعش معرفی می‌کنند.

کتاب «عبور از آتش» با ارائه اسناد مختلف نشان می‌دهد که حاکمان تهران چگونه در تلاش بوده‌اند با سوء‌استفاده از اوضاع پیش‌آمده در جریان جنگ عراق و کویت، مرزهای بین‌المللی بین ایران و عراق را زیر پا بگذارند و برای نابود کردن ارتش آزادیبخش ملی و سازمان مجاهدین خلق وارد خاک عراق شوند. آنها وقتی نتوانستند از دیوار بالاتر از قد خود بالا بروند و شکست خوردند، تلاش کردند با تبلیغات زهرآگین و متهم کردن مجاهدین خلق به کشتن کردها و شیعیان در عراق چهره کثیف خود را بپوشانند و خود را دوست و حامی کردها و شیعیان در عراق نشان دهند. تلاشی که البته به سرعت ناکام ماند.
 
شاهو گوران در کتاب خود مجموعه اسناد مربوط به این واقعه را جمع‌آوری کرده است.
جالب است در حالی که آخوندها و پاسدارانش در ایران کردها را تنها به جرم کرد بودن و سنی بودن کشتار می‌کنند و فرزندان مبارزشان را در زندانها بدار می‌کشند، برای کردهای عراق دایه مهربانتر از مادر می‌شوند. ماموستا شاهو گوران در کتاب خود این دجالگری را به خوبی تشریح کرده و دعاوی آخوندها را برملا کرده است. عکس روی جلد و پشت جلد کتاب اگر ‌چه تنها دو عکس است ولی بیان گویایی برای افشای این موضوع است. در جلد کتاب حمایت بی‌دریغ مردم کردستان از مجاهدین است که چگونه آنان را یاری می‌کنند و عکس پشت جلد بساط اعدام و کشتار مردم کردستان توسط پاسداران خمینی است. پاسدارانی که حتی از اعدام زندانی بیمار روی برانکارد هم نمی‌گذشتند.

کتاب عبور از آتش استاد شاهو گوران که در ترجمه کردی آن با وقایع سالهای اخیر، تکمیل شده است، به خوبی نشان داده است که رویارویی با ارتجاع مهیب خمینی بهایی بس سنگین می‌طلبد. فدایی بی‌کران با فدیه‌هایی عظیم. مخصوصاً که خنجرهای غدر و خیانت هم به کمک ارتجاع آمده بود تا مجاهدین و ارتش آزادی را ریشه‌کن کند.
استاد شاهو گوران کتاب ”عبور از آتش“ را با این نتیجه‌گیری به پایان برده است:
«بێگومان خهبات و تێکۆشان و قوربانییه بهخشندهکانی موجاهیدین له پێناو وهدی هێنانی خواست و ئازادی و دیموکراتیهتی گهلی ئێراندایه، ئهم خهباته پیرۆزهشیان رهنگدانهوهی بهسهر گهلانی دراوسێدا دهبێت به تایبهتی گهلی کورد له ناوه و له دهرهوهی ئێران.
«بی‌تردید مبارزه و فداکاری مجاهدین برای تحقق خواست آزادی و دموکراسی مردم ایران و نتایج این مبارزه تأثیر خود را بر روی مردم کشور همسایه به‌ویژه مردم کردستان در داخل و خارج ایران خواهد گذاشت».
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/69140708-6471-4fe3-a5c1-444e28262c49"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات