728 x 90

محكوميت‌هاى بين‌المللى,

سخنان احمد شهید و نمایندگان، در شورای حقوق‌بشر ملل متحد

-

سخنان احمد شهید، در شورای حقوق‌بشر ملل متحد
سخنان احمد شهید، در شورای حقوق‌بشر ملل متحد
شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو، یک گفتگوی متقابل را با احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در ایران به‌عمل آورد.
به گزارش سایت شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد (26/اسفند/92) آقای شهید در گزارشی که ارائه کرد از این‌که کماکان اجازه ورود به ایران را نیافته ابراز تأسف نمود.
بنا‌ به این گزارش، صدها نفر به‌خاطر احقاق حقوق بنیادینشان، در شکلی از حصار، به‌سر می‌برند که خبرنگاران، وبلاگ نویس ها، مدافعان حقوق‌بشر، بهائیان، سنی‌ها، مسیحیان و مسلمانان درویش را شامل می‌شود.
به‌گفته احمد شهید؛ این گزارش روی سوء کارکردها در اداره دادگستری و قضاییه متمرکز است که شامل روند قانونی، بدرفتاری در حبس انفرادی و به حساب نیاوردن اصل تناسب صدور احکام می‌باشد.
آقای شهید یادآور شد که اعدام به‌خاطر جرایم مرتبط با مواد مخدر مطابق قانون بین‌الملل غیرقانونی است...
نمایندگان برخی نهادها و کشورهای مختلف جهان نیز در رابطه با نقض مستمر و فاحش حقوق‌بشر در ایران سخن گفتند. از جمله:
نماینده اتحادیه اروپا نسبت به‌شمار بالای اعدامها، اعمال محدودیت علیه حق آزادی مذهب و حق آزادی بیان شامل استفاده از اینترنت و همچنین شمار بالای زندانیان سیاسی ابراز نگرانی عمیق کرده.
اتحادیه اروپا همچنین مصرانه از رژیم ایران خواست پرونده کودکانی را که قبل از قانون جدید جزا محکوم به اعدام شده‌اند، مورد بازبینی قرار دهد.
نمایندهٴ آلمان خواستار آزادی همه زندانیان مدافع حقوق‌بشر گردید و از افزایش اندوهبار شمار اعدامها در سال گذشته که متخلفان خردسال و اعدام در ملأعام را هم شامل می‌شود، ابراز نگرانی کرد
نماینده استرالیا نسبت به وضعیت حقوق‌بشر در ایران و از جمله نسبت به‌شمار بالای اعدامها شامل اعدام خردسالان علاوه بر اذیت و آزار مدافعان حقوق‌بشر، سانسور اینترنتی و وضعیت اقلیتهای مذهبی، ابراز نگرانی عمیق کرد. استرالیا همچنین خواستار تضمین حق محاکمه عادلانه و خاتمه دادن به مجازات قطع عضو گردید...
نمایندهٴ نروژ گفت ما از فقدان تضمینها برای یک محاکمه عادلانه و وسعت استفاده از مجازات اعدام در ایران عمیقاً ًنگرانیم. نروژ مصرانه از رژیم ایران خواست تا مجازات اعدام را ملغی کند. نروژ همچنین نسبت به ادامه محدودیتها علیه حق آزادی بیان و حقوق اقلیتهای مذهبی نگران است.
نمایندهٴ بلژیک از بازداشتهای خودسرانه کسانی که به‌طور مسالمت آمیزی خواستار حقوق بنیادین خود برای آزادی بیان شده‌اند و از شمار بالای اعدامها در غیاب هر گونه محاکمه عادلانه به‌خصوص به‌خاطر جرائمی که استاندارد جرایم جدی را نداشتند، ابراز نگرانی کرد.
نمایندهٴ زلاندنو گفت از فقدان بهبود شاخصهای حقوق‌بشر و در واقع بدتر شدن برخی از آنها دلسرد شده است. شمار اعدامها در ایران بالا مانده و فعالان سیاسی، مدافعان حقوق‌بشر و اقلیتهای مذهبی و قومی، اغلب مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و تبعیض علیه زنان کماکان ادامه یافته است.
نمایندهٴ فرانسه از مقامات رژیم ایران خواست با گزارشگر ویژه که کارش برای مستند کردن تکامل واقعی حقوق و آزادیهای ایرانیها حیاتی است همکاری کنند. وی گفت این گزارش؛ مایه نگرانی جدی است. شمار اعدامها در ایران به سطح نگران کننده‌یی رسیده و مجازات اعدام برای جرایم زیادی که فراتر از جدی‌ترین جرایم تلقی شده، به‌کار گرفته شده است.
نمایندهٴ انگلستان گفت از این‌که رژیم ایران به گزارشگر ویژه اجازه ورود به ایران را نداده دلسرد شده است و مصرانه از ایران خواست تا به‌طور کامل با احمد شهید و مأموریتی که دارد همکاری کند.
نمایندهٴ آمریکا گفت در حالی‌که ایران لحن خود را در مورد حقوق‌بشر تغییر داده اما به سرکوب آزادی بیان، پارازیت‌اندازی روی پخش ماهواره‌یی و رفتار با اقلیتها شامل اعدام اخیر فعالان اقلیتها ادامه داده است.
علاوه بر اینها صدها نفر از وکلا و مدافعان حقوق‌بشر در بازداشت مانده‌اند. آمریکا از این شورا خواست تا مأموریت گزارشگر ویژه در مورد ایران را تمدید کند و رژیم به او اجازه دسترسی بدهد.