728 x 90

اقدامات سركوبگرانه مالكى,

درگیریهای گسترده در الانبار و دیگر استانهای به‌پاخاسته عراق در پی تهاجم نظامیان مالکی

-

درگیری رمادی
درگیری رمادی
در پی درگیری بین نظامیان مالکی و عشایر مسلح رمادی و مدافعان میدان تحصن، دامنه درگیریهای به سایر استانهای به‌پاخاسته عراق کشیده شد.
به گزارش تلویزیون الجزیره، نظامیان مالکی با سلاح سنگین صبح دوشنبه به میدان تحصن در رمادی حمله کردند، منابع استانداری انبار گفتند، در جریان درگیری آنها با قوای مسلح عشایر، خسارتهای زیادی به آنها وارد شد. در حال حاضر ارتباط تلفنی اکثر شهرهای استان الانبار و به‌طور خاص رمادی و فلوجه قطع است.
الجزیره گفت: این تهاجم به‌رغم اعلام روز قبل مبنی بر رسیدن به یک توافق پایه‌یی بین نمایندگان متحصنان و کفیل وزارت دفاع عراق سعدون دلیمی، صورت می‌گیرد. بر اساس این توافق، قرار بر این بود که در مقابل خاتمه تحصنها، ارتش از رمادی خارج شود و نماینده پارلمان احمد العلوانی آزاد شود..
الجزیره افزود درگیریها فقط منحصر به استان الانبار نیست، در منطقه سلیمان بک واقع در استان صلاح‌الدین نیز درگیری آغاز شده و در آنجا با خمپاره به مواضع ارتش تهاجم شده است.
به گزارش تلویزیون التغییر، در حالیکه چهار نفر از مدافعان میدان تحصن رمادی به قتل رسیده‌اند و بمباران سنگین فلوجه ادامه دارد، تعدادی از افسران و سربازان مالکی فرار کرده‌اند و دو گردان خواستار تأمین برای خروج از شهر شده‌اند.
جوانان میدان رمادی اعلام کردند سربازانی که به آنها تعرض نمی‌کنند در امان هستند. تلویزیون التغییر به‌نقل از یک منبع افزود: 1500رزمنده همراه با 200زن رزمنده و مسلح، مناطق خود در رمادی را تحت کنترل گرفتند»..
همچنین تلویزیون فلوجه گزارش داد نیروهای عشائری در همبستگی با استان الانبار، شهرهای تکریت و سامراء و بیجی را به کنترل خود درآوردند».
تلویزیون التغییر در گزارش دیگری از تحولات الانبار گفت: مالکی بعد از این‌که نتوانست نیروهای زمینی خود را به مرکز الانبار برساند از هلیکوپتر برای شلیک به مردم استفاده می‌کند. مالکی همه ارتباطات رمادی را قطع کرده و تراکم آتش علیه میدانها و مردم نشان می‌دهد که مالکی درصدد کشتار متحصنان است. التغییر گفت تا بعدازظهر دوشنبه در اثر بمباران هوایی مالکی 13نفر به قتل رسیده‌اند. همچنین تک‌تیراندازان مالکی روی ساختمانهای رمادی موضع گرفته‌اند.
در اعتراض به کشتار مالکی در رمادی جابر الجابری نماینده پارلمان از الانبار، عضویت خود در مجلس عراق را به‌حالت تعلیق در آورد».
از سوی دیگر تلویزیون بغداد گزارش داد: عشایر مسلح مسیر جلولا به قره تپه را به تصرف خود درآوردند
تلویزیون بغداد گفت: درگیری در مناطق کشکول بین جلولا و قره تپه و در مناطقی از بعقوبه جریان دارد. عشایر مسلح مسیر قره تپه و جلولا را به تصرف خود در آورده‌اند تا از رسیدن نیروی تقویتی برای نیروهای مالکی جلوگیری کنند. در دیالی همبستگی با اهل سنت انبار بسیار بالاست.
گزارش تلویزیون رافدین از نبردهای امروز عشایر با نیروهای مالکی در رمادی حاکی است: نیروهای عشایر توانستند 10 خودروی هامر نظامیان مالکی را در مسیر ”الجرایشی“ منهدم کنند. شاهدان عینی به تلویزیون الرافدین گفتند سربازان تانکهای خود را ترک کرده‌اند و به خارج از میدان فرار کردند و نیروهای انقلاب توانستند به دهها تانک دست پیدا کنند. انقلابیون عشایر همچنین توانستند گردان یکم شبه‌نظامیان سوات که به سمت میدان تحصن پیشروی کرده بود را منهدم کنند. در همین حال درگیریهای سنگینی بین انقلابیون عشایر و ارتش المالکی در نزدیکی بیمارستان رمادی درگرفت که نیروهای مالکی متحمل خسارات سنگینی شدند.
رافدین در گزارش دیگری گفت: در صلاح‌الدین انقلابیون عشایر مسیر اتوبان بین تکریت ـ الدوز را بستند
به گزارش تلویزیون التغییر ناجح المیزان از رهبران تحصن گفت: امروز مالکی و نیروهایش پاسخ مردم الانبار را دیدند و این موضع قهرمانانه بر مردم ما مبارک باد امروز واقعیت مالکی برای همه روشن شد. جنگ با تروریزم یک فتنه و بهانه بود. این دروغگویی مالکی بود که روی خون ما می‌خواهد به جایی برسد. همه مناطق به‌پاخاسته را تشویق می‌کنیم که بپا خیزند و قیام کنند. امروز شش استان باید یک صدا باشند. امروز باید وارد عمل بشوند و دست به شورش عمومی بزنند. نماینده قهرمان الانبار احمد العلوانی شایسته آن است که برایش دست به هر کاری بزنیم بپا خیزید و قیام کنید
تلویزیون رافدین در گزارش دیگری گفت، افراد پلیس حفاظت مؤسسات درخواستهای مالکی برای شرکت در حمله به مردم و تحصن الانبار را رد کردند. بنا‌ به این گزارش 20 خودروی هامر نیروهای مالکی از میدان نبرد در نزدیکی میدان عزت و شرف گریختند و به سمت فلوجه رفتند.
بابلیه گفت: مردم فلوجه با تمام ایل و تبارشان و با تمام سلاحها و خودروهایشان جهت کمک به انقلابیون عزت و شرف به خیابانها میریزند.
تلویزیون فلوجه خبر داد: تعدادی از نیروهای پلیس محلی در رمادی از مالکی جدا شدند و به مردم پیوستند.
تلویزیون رافدین در گزارش از تحولات رمادی تا ظهر روز دوشنبه گفت: گردان واکنش سریع ”العماره“ مالکی بعد از درگیری سخت با نیروهای مسلح عشایری و مردم در منطقه ”ملعب“ رمادی؛ پا به فرار گذاشت. انقلابیون عشایر بعد از بیرون راندن گردان واکنش سریع مالکی، کنترل مرکز پلیس در منطقه ”الملعب“ را در رمادی به‌دست گرفتند.
به گزارش تلویزیون التغییر علامه شیخ عبدالملک السعدی در محکومیت یورش مالکی به میدان تحصن؛ پیامی به مردم رمادی فرستاد.
علامه شیخ عبدالملک السعدی در این پیام اعلام کرد: دولت مالکی می‌خواهد اهل سنت را کشتار کند. از نیروهای ارتش می‌خواهیم که به دستوراتی که شما را به جنگ فرامی‌خواند پاسخ ندهید. نباید در حمایت از یک حاکم ظالم خودتان را بسوزانید. هر کس که از مردم و آرمانش دفاع کند شهید است. ای شیوخ عشایری که مالکی توافقات با شما را زیر پا گذاشت از خودتان دفاع کنید زیرا که شما مظلوم هستید و دشمن می‌خواهد درخانه‌یتان به شما اهانت کند. دشمنی آنها را پاسخ بدهید؛ خدا با شماست.
علامه شیخ عبدالملک السعدی گفت: از اهالی انبار می‌خواهم که از خودشان دفاع کنند. اهالی قهرمان فلوجه راه را بر روی تجاوز کاران ببندید و مانع خونریزی بشوید زیرا که مالکی می‌خواهد مردم شما را به بهانه تروریزم و به‌خاطر منافع انتخاباتی به قتل برساند.
علامه السعدی افزود: ای اهالی جنوب فرزندانتان در نیروهای نظامی را از شرکت در این فتنه برحذر دارید از آنها بخواهید که از این فتنه خارج شوند. وزیر دفاع و دولتهای محلی در شش استان و اعضای پارلمان و وزیران اهل سنت باید استعفا بدهند و روند سیاسی را تحریم کنند.
همچنین مجمع گزارش داد: مجمع فقهی علمای ارشد عراق فتوای حرام بودن مشارکت ارتش و پلیس در جنگ در استان الانبار را صادر کرد و از نیروها و شخصیتهای سنی که میثاق شرف را امضاء کردند خواستار عقب‌نشینی از این درگیری شد».
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a34299a5-1bcd-4208-bb63-8a7c9c27c14f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات