728 x 90

-

با نزدیک شدن انتخابات، اینترنت در ایران شدیداً مختل می‌گردد

-

فیلتر شبکه اینترنت
فیلتر شبکه اینترنت
خبرگزاری رویتر – 14فوریه ۲۰۱۲ – دبی:
– میلیونها ایرانی اخیراً در دسترسی به ایمیل و سایتهای شبکه اجتماعی اینترنت با قطعی مواجه بوده‌اند و این امر باعث نگرانیهایی شده مبنی بر این‌که مقامات، سانسور حامیان اپوزیسیون را در آستانه انتخابات مجلس در ماه آینده افزایش می‌دهند...
به گفته کارشناسان خارجی و وبلاگ نویسان ایرانی، مسدود کردن جدید در اینترنت، از روز جمعه، روی عام‌ترین نوع ارتباطات امن تأثیر گذاشت. گفته می‌شود که ترافیک [اینترنتی] روز دوشنبه به‌حالت عادی بازگشت... بنا‌ به گفته ارل زمیجوسکی (earl zmijewski ) از رنسیس (renesys، یک شرکت آمریکایی که ترافیک جهانی اینترنتی را ردیابی می‌کند، به نظر می‌رسد این قطعی تمام وبسایتهای بین‌المللی رمزگذاری شده در خارج ایران، که به پروتکل اس.اس.ال (secure sockets layer) وابسته هستند را هدف قرار داده است. این پروتکل، آدرسهایی که با اچ.تی.تی.پی. اس شروع می‌شود را نشان می‌دهد. گوگل، که برای خدمات جی میل خود از اس.اس.ال استفاده می‌کند، گزارش کرد که ترافیک از ایران در سیستم ایمیل آن به ناگهان قطع شد.

وزارت ارتباطات و تکنولوژی ایران، اشراف نسبت به این قطعی را انکار کرد و گفت، منشأ از جای دیگری است. حامد بحراوان (hamed behravan)، که در مورد موضوعات تکنولوژی ایران برای تلویزیون صدای آمریکا گزارش می‌دهد گفت، ”دولت دارد ابزار مختلفی را آزمایش می‌کند. ممکن است آنها خواسته باشند ببیند واکنش مردم چیست“.
تلویزیون صدای آمریکا توسط دولت آمریکا تأمین مالی می‌شود. بسیاری از ایرانیها نگران هستند که ممکن است دولت برای پرده برداشتن از روی سیستم اینترنت ملی خود آماده شود. این سیستم، به مقامات، روی محتوای آن چه کاربران ایرانی قادر به دسترسی به آن می‌باشند، کنترل کامل می‌دهد. مقامات می‌گویند که این روش برای تسریع سیستم و فیلتر کردن سایتهایی که ”ناپاک“ تلقی می‌شوند طراحی شده است.
محمود رضا آقامیری، یک عضو کمیته فیلترینگ اینترنت در دولت ایران گفت، ”اینترنت مهمان ناخوانده‌یی است که وارد کشور ما شده و به‌دلیل مشکلات متعدد آن، نظارت شدید الزامی است“. او به روزنامه آرمان گفت، موتورهای جستجوگر اینترنت، مانند گوگل، یک تهدید برای کشور هستند. او گفت، ”ما هیچ‌گاه گوگل را برای کاربران ایرانی مناسبت تلقی نکرده‌ایم، زیرا گوگل در خدمت سیا است“...