728 x 90

قطع برق در زمستان، حاصل سیاست‌های چپاولگرانه رژیم، به‌ویژه پاسداران و مؤسسات خامنه‌ای

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

قطع برق در زمستان، حاصل سیاست‌های چپاولگرانه رژیم، به‌ویژه پاسداران و مؤسسات خامنه‌ای

در حالی‌که ایران روی دریایی از نفت و گاز قرار دارد، سیاست‌های چپاولگرانه رژیم آخوندی باعث شده در سردترین ایام سال مردم از قطع برق رنج ببرند. قطع برق که از چندی پیش در بخشهایی از کشور جریان داشت، از سه‌شنبه ۲۳دی، مناطق بسیار وسیعی از جمله تهران، گیلان، کرج، اراک، اصفهان، خوزستان، سمنان، قم، اردبیل و... . را در برگرفت.

رژیم آخوندی که از عکس‌العمل مردم خشمگین، هراسناک است به توجیهات ضد و نقیض و فریبکاری روی آورده است. سخنگوی صنعت برق علت را «کمبود سوخت نیروگاهها» خواند (تسنیم، ۲۳دی) و وزارت نیرو وقیحانه مردم را مقصر دانست. در اطلاعیه توانیر آمده است: «به‌دلیل افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاهها، خاموشی‌های پراکنده اعمال شده است. در این بیانیه از شهروندان خواسته شده تا با کاهش حداقل یک تا دو درجه‌ای دمای منازل و محل کار در مدیریت مصرف مشارکت کنند» (روزنامه حکومتی شرق، ۲۴دی). اما سخنگوی شرکت ملی گاز تکذیب کرد که علت اصلی قطع برق کمبود گاز است (شرق، ۲۴دی).

در عین‌حال مدیر کل امور بین‌الملل توانیر گفت: «یکی از عواملی که موجب افزایش مصرف برق شده، مراکز استخراج رمز ارز (بیت کوین یا ارزدیجیتال) غیرمجاز هستند و تاکنون حدود هزار و ۶۰۰ مرکز غیرمجاز را شناسایی کرده‌ایم» (آفتاب یزد، ۲۴دی). همین روزنامه «استفاده‌ٔ غیرمجاز از برق شهری برای استخراج ارزهای دیجیتال» و «فعالیت ماینرهای چینی» را عامل قطع برق دانست.

هزاران دستگاه ماینر برای استخراج ارز دیجیتال توسط پاسداران و مؤسسات وابسته به خامنه‌ای وارد کشور شده و با استفاده از برق مجانی یا ارزان یا نیروگاههایی که در اختیار سپاه است، سود کلانی به جیب می‌زنند.

از سوی دیگر نایب‌رئیس کمیسیون «رمز ارز و بلاکچین نظام صنفی رایانه‌ای» با تأکید بر این‌که برخی نیروگاهها مانند رجایی و منتظر قائم «به جای گاز، مازوت برای تولید برق» استفاده می‌کنند گفت: «مشکل برق زمستان به‌دلیل سوءمدیریت‌هاست. رقم بدهی وزارت نیرو به نیروگاههای برق حدود ۵۰هزار میلیارد تومان برآورد شده است. نیروگاهها در دو، سه سال اخیر به‌دلیل برخی مشکلات از جمله طلب مالی از وزارت نیرو نتوانستند تعمیر و نگهداری را به‌خوبی انجام دهند. با تداوم این روند در تابستان نیز مشکل خواهیم داشت. چرا که مصرف به تولید نزدیک می‌شود و دچار خاموشی‌ها برای جبران کمبود تولید می‌شویم. همیشه باید ظرفیت تولید از مصرف بیشتر باشد» (روزنامه اعتماد ۲۴دی).

از خلال این تناقض‌گویی‌ها یک حقیقت به‌خوبی روشن است. علت قطع برق سیاست‌های چپاولگرانه و غارتگرانه رژیم و سردمداران آن و پاسداران و مؤسسات وابسته به خامنه‌ای است. رژیم فاسد و تبهکاری که کارگران و زحمتکشان را به قربانگاه کرونا می‌فرستد، از خرید واکسن خودداری می‌کند، مردم مناطق محروم را در مقابل سیل و زلزله بی‌دفاع می‌گذارد و سرمایه‌های مردم ایران را در پروژه‌های ضدمیهنی اتمی و موشکی و صدور تروریسم و جنگ‌افروزی به هدر می‌دهد. اینها اجزای سیاست آخوندهای جنایتکاری است که تنها به فکر بقای نظام منحوس ولایت فقیه هستند و جان و سلامت مردم برایشان هیچ ارزشی ندارد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۴دی۱۳۹۹ (۱۳ژانویه۲۰۲۱)