728 x 90

۹میلیارد دلار ارز دولتی گم شد!

عزت الله یوسفیان ملا
عزت الله یوسفیان ملا

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس آخوندی خبر از اختصاص ۱۱میلیارد دلار ارز دولتی داد و گفت: از این مقدار تنها ۲و نیم میلیارد دلار افشا‌ شده و متأسفانه مشخص نیست نزدیک به ۹میلیارد دلار چه شده است.

عزت الله یوسفیان ملا، درباره دزدیهای صورت گرفته افزود: اولین گامی که باید در این بخش برداشته شود همانند همه موارد مبارزه با مفاسد اقتصادی، شفافیت است. یعنی هیچ دلیلی ندارد کسی ارزی را برای واردات گندم یا کالاهای ضروری مانند دارو گرفته باشد و محرمانه باشد.

وی با اشاره به زدوبندهای انجام شده اضافه کرد: در حال حاضر منشأ اکثر اتفاقاتی که در کشور می‌افتد، به‌خصوص وام‌هایی که گرفته شده و معوق شدند و پرداخت نشدند به‌خاطر پنهان کاری بود.

 

بیشتر بخوانید:

دزدی و اختلاس در میان سرمداران و مهر‌های بالای حکومتی آن‌چنان نهادینه شده است که رسانه‌ها و مهر‌ه‌های رژیم در مقاطع مختلف و البته در چارچوب جنگ باندی به آن اذعان می‌کنند.

 

حسین راغفر یکی از اقتصاددانان حکومتی در مصاحبه با خبرگزاری حکومتی ایلنا ۱۲خرداد ۹۷می‌گوید: «بسیاری از اختلاسگران در قدرت بوده و هستند، زمینه فرار آنها به سهولت فراهم می‌شود».

 

۳اهرم اختلاس گران برای دزدی و فرار

اما این اختلاس کنندگانی که در قدرت بوده و هستند و زمینه فرار آنها هم به سهولت فراهم می‌شود با چه امکانات و به عبارت دیگر با چه اهرمی می‌توانند به سهولت صدها میلیارد و هزاران میلیارد تومان را اختلاس کرده و بعضاً هم فرار کنند.

آنها عناصری هستند که سه امکان در اختیار دارند؛ پول، اطلاعات و رابطه با مراجع و نهادهای قدرت. کسانی که به مراجع قدرت نزدیک‌تر باشند امکان اختلاس برای آنها بیشتر است.

بنابراین دزدی و اختلاس با ابعادی که در حاکمیت آخوندی صورت می‌گیرد بدون حمایت افراد قدرتمند سیاسی و اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

مواردی نظیر غلامحسین کرباسچی، فاضل خداداد، شهرام جزایری، مه آفرید خسروی، بابک زنجانی، محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد که در جریان تضادهای درونی فساد و اختلاس آنها رو شد.

 

چند نمونه از اختلاس گران فراری داده شده!

اما کسانی هم هستند که پس از اختلاس فراری داده می‌شوند. نمونه آن محمود رضا خاوری مدیر عامل بانک ملی بود که پس از اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی و پس از روشدن ماجرا به کانادا فراری داده شد.

یکی دیگر از این موارد اختلاس مربوط به فردی است که پس از اختلاس از بانکها با همدستی برادرانش به کانادا فرار کرد.

جبار کوچکی‌نژاد رئیس تیم تحقیق و تفحص مجلس ارتجاع از صندوق ذخیره فرهنگیان به فرار یکی از متهمان اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان اذعان کرد که این فرد پس از اختلاس ۵۰۰میلیارد تومانی به آلمان گریخته است.(خبرگزاری تسنیم ۵آذر ۹۶)

اخیراً هم اختلاس یکی از مدیران شرکت نفت رو شد که پس از اختلاس به خارج کشور فراری داده شده است.

و...

 

همکاری قوه قضاییه برای فراری دادن اختلاس گران

بهانه مأموریت روش رایج برای فراری دادن اختلا‌گران است. موسوی لارگانی عضو مجلس ارتجاع اعتراف می‌کند«اختلاس‌گران را به بهانه مأموریت فراری می‌دهند».(باشگاه خبرنگاران ۸اسفند ۹۶)

به گفته اسدالله قره خانی عضو دیگر مجلس آخوندی اختلاس‌گر ۱۰۰میلیاردی در بخش اکتشافات وزارت نفت تنها سه ساعت پس از مطلع شدن از لو رفتن این اختلاس، ایران را ترک کرده است.!(خبرگزاری مجلس ۱بهمن ۹۶)

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس اذعان می‌کند «عدم برخورد قضایی مناسب با اختلاس‌گران، منجر به توسعه فساد شده‌است».

او می‌پرسد: «ببینید چه زمانی در چند دهه اخیر با مسئولان دولتی که مرتکب تخلف و اختلاس می‌شوند، برخورد قضایی مناسب صورت گرفته است؟». (خبرگزاری ایلنا ۴دی ۹۶)

مفسدان و اختلاس‌کنندگان دانه درشت وابسته به قدرتهای سیاسی بالای نظام هستند که بزرگترین اختلاس‌ها را در تاریخ ایران انجام داده و می‌دهند.

 

اموال عمومی «مال پدر مرده»‌ برای اختلاس گران

در زمینه فساد و اختلاس در نهادهای حکومتی قاسم میرزایی  نکو یکی از اعضای مجلس ارتجاع می‌گوید: «در ارگانها و غیر‌ ارگانها و وزارتخانه‌ها فساد بیداد می‌کند و هر کسی فکر می‌کند اموال عمومی یک مال پدر مرده است و هر کسی گوشه‌یی از آن را می‌کند و با خود می‌برد».(روزنامه ابتکار۵بهمن ۹۶)

به همین دلیل است که هیچگاه دزدیها و اختلاسهای نظام آخوندی از اموال مردم ایران پایان نمی‌گیرد، زیرا مشخص است که منشأ اصلی غارت داراییهای مردم کجا است؟ و چرا هر روز خبر از دزدیها و اختلاس‌های نجومی می‌شنویم.

آن روی دیگر سکه این اختلاس‌ها و دزدیها، ۲۰میلیون حاشیه نشین اطراف شهرها هستند که با فقر و گرسنگی دست و پنچه نرم می‌کنند. ۳۰درصد مردم گرسنه‌ای که محتاج نان خالی برای رفع گرسنگی هستند، ارتش بیکاران، کودکان کار وبی‌خانمانهایی که سرپناهی جز گور و کارتن برای خود پیدا نمی‌کنند.

 

مطالب مرتبط:

افتضاح یک فقره دزدی و اختلاس ۶۵۰۰میلیارد تومانی در نظام ولایت‌فقیه

برملا شدن یک فقره دزدی دیگر به‌مبلغ ۲۲۰میلیون دلار در نظام ولایت‌فقیه

برملا شدن یک فقره دزدی کلان در درگیریهای باندی

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات