728 x 90

۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان هزینه تهیه ماسک برای هر خانواده، مردم از کجا بیاورند؟

ماسک نداریم
ماسک نداریم

در حالی‌که ۲۸۱شهر در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند و هیچ شهری عاری از کرونا نیست و تخت خالی برای بیماران بدحال وجود ندارد و کرونا به تمامی روستاهای نفوذ پیدا کرده است، روز گذشته کارشناس رژیم گفت: اگر دولت به توصیه و پیشنهاد دادن اکتفا کند، در شهریور آمار مبتلایان تا شش برابر افزایش پیدا خواهد کرد و مرگ و میر‌ها روزانه به ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ خواهد رسید. در حالی‌که تهیه ماسک برای هر خانواده ۳۰۰تا ۴۰۰هزار تومان هزینه برمی‌دارد. رژیم آخوندی با یک شرط مسخره اعلام کرده مردمی که نمی‌توانند ماسک تهیه کند یک تابلو به‌دست بگیرند و روی آن اعلام کنند که من فقیر هستم و نمی‌توانم ماسک تهیه کنم.

روزنامه حکومتی آفتاب یزد در مطلبی از محمود حریرچی با عنوان "اقشار کم‌درآمد کجای این طرح هستند" نوشت:
«واقعیت این است که در نظر گرفتن جریمه به هیچ عنوان نمی‌تواند مردم را وادار کند که از ماسک استفاده کنند چه بسا خیلی از مردم را ناراحت‌تر و عصبانی‌تر از شرایط موجود هم بکند، شرطی هم که برای این موضوع در نظر گرفته‌اند خنده‌دار است! یعنی مردم باید یک تابلو به دست بگیرند و روی آن اعلام کنند که من فقیر هستم و نمی‌توانم ماسک تهیه کنم؟

کشور‌هایی که جریمه برای ماسک در نظر می‌گیرند از سوی دیگر ماسک رایگان توزیع می‌کنند اما در کشور ما مسئولان معمولاً تنها طرح و ایده می‌دهند و به‌صورت مداوم برای مردم پروتکل می‌نویسند بدون این‌که یک پروتکل برای خودشان تهیه و تنظیم کنند! خیلی مشخص است که وزارت بهداشت و مسئولان در وزارت بهداشت خودشان هم نمی‌دانند که می‌خواهند چه کاری انجام بدهند! جالب اینجاست که هیچ‌یک از پروتکلهایی هم که ارائه می‌دهند قابلیت اجرا ندارد!»

حریرچی در ادامه گفت: «برآورد قیمتها نشان می‌دهد در حال حاضر بین ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومن برای هر خانواده‌ای هزینه می‌شود تا ماسک تهیه کنند! مردم از کجا بیاورند؟ خیلی‌ها به‌دلیل کرونا بیکار شده‌اند! خیلی‌ها جان و مالشان را از دست داده‌اند و این شرایط خیلی‌ها را عصبانی‌تر کرده است. این در حالی است که دولت می‌تواند تسهیلاتی برای کارگاهها و کارخانه‌های تولید ماسک در نظر بگیرد تا ماسک را رایگان توزیع کنند.
با برخورد قهری و با شکایت و این طور مسائل نمی‌توان پیشرفت، چون همان‌طور که حالا شاهدش هستیم نتیجه معکوس خواهد داشت و می‌بینیم تا تعطیلی به‌وجود می‌آید مردم بدون در نظر گرفتن شرایط به مسافرت می‌روند و یا بدون در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی سوار مترو می‌شوند! مسئولان باید بدانند که این برخورد های قهری هیچ نتیجه‌یی در برنخواهد داشت».

وی در ادامه گفت: «در حال حاضر مردم کشور ما به ۳ دسته تقسیم می شوند، اولین دسته کسانی هستند که مسئولیت اجتماعی خود را می‌پذیرند و برای این‌که دیگران را به بیماری مبتلا نکنند حتماً پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، دسته دوم هم کسانی هستند که بد بینی و عصبانیت در آنها بی‌داد می‌کند و مسئولیت اجتماعی خود را قبول نمی‌کنند، به این افراد باید آگاهی داد تا مسئولیت‌پذیر شوند و برای حمایت از دیگران به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند. دسته سوم اما کسانی هستند که واقعاً پولی ندارند تا برای ماسک هزینه کنند! این افراد که نمی‌توانند تابلو به دست بگیرند و به همه بگویند ما پول نداریم؟»