728 x 90

گسترش آتش‌سوزی در جنگلها و بی‌توجهی کارگزاران رژیم

اعتراف به گسترش آتش‌سوزی در جنگل و نبود امکانات
اعتراف به گسترش آتش‌سوزی در جنگل و نبود امکانات

محمد موحدی عضو مجلس ارتجاع یکشنبه ۱۱خرداد در جلسه مجلس به گسترش آتش‌سوزی در جنگها و اختصاص ندادن امکانات برای اطفای حریق اعتراف کرد و گفت: برای چندمین سال پیاپی جنگلها و منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد طعمه حریق و خسارات جبران‌ناپذیری به این سرمایه‌های ملی وارد شده. حضور مردم و جوانان با دستهای خالی برای مبارزه با آتش جنگلهای بلوط، حیات وحش، حیوانات مظلوم و بیگناه در کوه خائیز در شعله‌های آتش خاکستر شده‌اند و آتش در ارتفاعات کوه خائیز هم‌چنان زبانه می‌کشد. ضرورت دارد از خواب بیدار شوند آنهایی که باید بیدار شوند.

شایان ذکر است که آتش‌سوزی گسترده منطقه حفاظت‌شده خائیز در استان کهگیلویه و بویراحمد که از ۵روز پیش شروع شده هم‌چنان ادامه دارد و نیروهای مردمی شهرستان بهبهان کماکان در تلاش برای خاموش کردن آتش هستند. این منطقه گرمسیری پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد و از سال ۱۳۷۷ به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده ملی، ثبت شده است.

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان کهگیلویه امروز گفت: آتش‌سوزی خائیز در قسمت کهگیلویه مهار شده اما آتش از سمت بهبهان شعله‌ور است.

طی چند روز گذشته بخشی از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور در حاشیه‌های زاگرس از جمله در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، فارس، ایلام، کردستان و بوشهر طعمه آتش شده است. آتشی که در فقدان تجهیزات اطفای حریق حتی به مناطق حفاظت‌شده نیز گسترش پیدا کرده و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند.

پیش‌تر فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها اعلام کرد وزارت دفاع از ٢سال گذشته به‌دلیل تأمین نشدن بودجه، بالگردهای اطفای حریق را در اختیار این سازمان قرار نمی‌دهد.