728 x 90

گزارش محرمانه آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۲۳برابر حد مجاز است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

خبرگزاری فرانسه در خبری به‌نقل از گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده رژیم ایران ۲۳برابر حد مجاز است.
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که در گزارش محرمانه آژانس که در روز چهارشنبه ۳۱مه رویت کرده و چند روز پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌منظور بررسی پیشرفت در رسیدگی به نگرانی‌های باقی مانده آژانس بین‌المللی تدوین شده است آمده است: «در بررسی آخرین وضعیت (۱۳مه) کل ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۴۷۴۴.۵کیلو گرم تخمین زده شده است که به بیش از ۲۳برابر حد تعیین شده در توافق سال۲۰۱۵ میان تهران و قدرتهای جهانی رسیده است».
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود ادامه می‌دهد: «آخرین برآورد آژانس در ماه فوریه ذخایر اورانیوم ایران را حدود ۳۷۶۰کیلو گرم نشان می‌داد. از این مقدار، ۸۷.۵کیلو گرم تا ۶۰درصد خلوص غنی شده بود. بر اساس توافق‌نامه برجام، حد مجاز ۲۰۲.۸کیلو گرم است
ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰درصد اکنون ۴۷۰.۹کیلو گرم تخمین زده می‌شود که افزایش ۳۶.۲کیلوگرمی از آخرین گزارش در فوریه به بعد را نشان می‌دهد. این در حالی است که میزان اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰درصد به ۱۱۴.۱کیلو گرم رسیده که افزایش ۲۶.۶ کیلوگرمی در طول سه ماه گذشته را نشان می‌دهد».
در گزارشی که روز چهارشنبه خبرگزاری فرانسه از آن مطلع شده هم‌چنین آمده است: ایران آزمایش‌های انفجاری با سپر محافظ برای آماده‌سازی برای استفاده از آشکارسازهای نوترونی و مواد هسته‌ای" در سایت مریوان انجام داده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0a007a76-de44-44ce-bebd-0c58ade503c4"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات