728 x 90

گزارش رویترز از اختلاف‌نظر در شورای امنیت بر سرمکانیسم ماشه و برگشتن تحریم‌ها

شورای امنیت ملل متحد
شورای امنیت ملل متحد

رویترز ۴شهریور ۹۹ در گزارشی از نیویورک نوشت: «دیان تریان سیاه جانی نماینده اندونزی، که رئیس دوره‌یی شورای امنیت سازمان است، روز سه‌شنبه گفت در موضعی نیست که در مورد تلاش آمریکا برای شروع بازگشت تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه رژیم ایران اقدام بیشتری انجام دهد زیرا اجماعی در میان ۱۵عضو این نهاد وجود ندارد.

در این رابطه سفیر روسیه در سازمان ملل، واسلی نبنزیا اظهار امیدواری کرد که آمریکا پیشنهاد خود برای برگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را منتفی کند، زیرا به‌نظر او این کار غیرقانونی است و به نتیجه‌ای که ایالات متحده پیش‌بینی کرده، منجر نخواهد شد».

کلی کرافت سفیر آمریکا در واکنشی انتقادی به نماینده اندونزی سخنان جانی گفت: «بگذارید روشن کنم، کاملاً روشن کنم که دولت ترامپ هیچ ترسی از ایستادگی با همراهی تعدادی محدود در این موضوع ندارد». او به این شورا گفت: «من فقط متأسفم که سایر اعضای این شورا راه خود را گم کرده و اکنون خود را در همراهی با تروریستها می‌یابند» .

رویترز ادامه داد: «آمریکا استدلال می‌کند می‌تواند این پروسه مکانیزم ماشه را شروع کند زیرا قطعنامه ۲۰۱۵ شورای امنیت در کادر توافق اتمی آمریکا را کماکان یک عضو محسوب می‌کند.

یک سخنگوی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: این بر پایه‌های محکم قانونی سوار است تا برای شروع مجدد تحریم‌ها اقدام شود و این واقعیت که برخی از اعضای شورا ابراز مخالفت کردند هیچ تأثیر حقوقی ندارد».