728 x 90

گزارش ادامه محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ در سوئد – ۲۳شهریور ۱۴۰۰

تظاهرات ایرانیان در برابر دادگاه دژخیم حمید نوری در استکهلم
تظاهرات ایرانیان در برابر دادگاه دژخیم حمید نوری در استکهلم

در ادامه محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ در زندان گوهردشت در دادگاه سوئد، روز سه‌شنبه ۲۳شهریور ۱۴۰۰ رمضان فتحی از شاکیان پرونده و از شاهدان قتل‌عام ۶۷ مشاهدات خود را از قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت بازگو کرد و در شهادت خود در دادگاه جزییات تکان‌دهنده‌ای را از قتل‌عام مجاهدین در مرداد ۱۳۶۷ شرح داد و گفت اکثر زندانیان هوادار مجاهدین در زندان گوهردشت اعدام شدند. او توضیح داد دژخیمان مجاهدین را به‌خاطر ورزش جمعی و نماز جماعت مورد آزار و شکنجه قرار می‌دادند.

رمضان فتحی علاوه بر قتل‌عام ۶۷ به اعدامهای گسترده در اوین در سال‌های اول دههٔ۶۰ اشاره کرد و گفت ما صدای تیرباران مجاهدین را در پشت بند۴ اوین می‌شنیدیم و تیرهای خلاص قابل شمارش بود. او گفت در سال۶۲ وقتی مدتها تحت حکم اعدام بوده، در اتاق۱۰۲ اوین بوده است. اعدامیها را به این اتاق می‌آوردند و روزهای یکشنبه و چهارشنبه در گروه‌های ۲۵ - ۳۰ نفره برای اعدام می‌بردند. او سه ماه در این اتاق بوده است و زندانیان در حالی‌که سرود مجاهد می‌خواندند به سمت اعدام می‌رفتند.

همزمان، ایرانیان آزاده و بستگان شهیدان سربدار در مقابل دادگاه سوئد دست به تظاهرات زدند و ضمن فراخوان به تحقیقات مستقل درباره قتل‌عام ۶۷ توسط جامعه بین‌المللی خواستار محاکمه بین‌المللی سران حکومت آخوندی به‌ویژه خامنه‌ای و رئیسی و اژه‌ای به جرم ارتکاب نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت شدند.

یاران شورشگر و بستگان شهیدان در این تظاهرات هم‌چنین خاطره شهید ملی قیام نوید شورشگر را در سالگرد شهادت وی گرامی داشتند و بر ادامه راه او تا تحقق آزادی و حاکمیت مردمی تأکید کردند

شرکت‌کنندگان در تظاهرات هم‌چنین حملات جنایتکارانه رژیم به هموطنان و پناهندگان و احزاب و گروه‌های کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق را محکوم کردند و خواستار اقدام ملل متحد و شورای امنیت برای جلوگیری از استمرار جنایات رژیم آخوندی شدند.

شعارهای تظاهر کنندگان از این قرار بود:

مرگ بر خامنه‌ای رئیسی لعنت بر خمینی

رئیسی رئیسی تو جانی و خبیثی

توپ‌باران کردستان محکوم است محکوم است

قتل‌عام۶۷ سی هزار سر‌به‌دار

قاتل ۶۷ کیه، رئیسیه رئیسیه

کابوس رئیسی تیک تاک سرنگونی

شورشی جنگاور حاضر حاضر تا آخر

خون شهیدانمان رنج اسیرانمان در تو گره می‌خورد رجوی قهرمان

پیام به جان جانان حاضر حاضر تا پایان

حرف اول حرف آخر سرنگونی سرنگونی

محاکمه قاتلان خواسته خلق ایران

قیام و دادخواهی پایانی بر جنایت

با مسعود با مریم هم‌سنگر هم‌پیمان در راه آزادی می‌جنگیم تا پایان

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dfabece7-f85e-4652-97e7-0637d1bb18ae"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات