728 x 90

گزارشی از وضعیت زندان دستگرد اصفهان

زندان - عکس از آرشیو
زندان - عکس از آرشیو

زندان دستگرد اصفهان در حال حاضر بین ۸تا ۹هزار زندانی در بند دارد. زندان دستگرد اصفهان دارای ۱۷ بند به ترتیب زیر است:

بندهای سلامت ۱و۲، جوانان ۱و۲، بند شاغلین، بند مالی، بند معلولین، بند مشاوره۴، بندهای ۲و۳و۴و۸، بند اتباع، خدمات، کارگری ۱و ۲، طباخی.

وضعیت هر بند زندان دستگرد بشرح زیر است:

بند کارگری ۱و ۲

بند کارگری ۱و ۲ از واحدهای دیگر جداست. بند کارگری ۱ در حقیقت یک سوله است

بند کارگری ۲ پر از تختخواب سه طبقه است. در این بند ۹۰۰زندانی محبوس هستند که ۴۵۰نفر از آنها تخت ندارند و مجبورند شبها روی زمین بخوابند. البته اکثر بندهای زندان به‌دلیل کمبود جا و تراکم زندانیان نیمی از جمعیت‌شان کف‌خواب هستند.

 

بند سلامت ۱و ۲:

زندان دستگرد ۲بند به‌نام سلامت دارد که معمولاً افرادی که تازه وارد هستند را به این دو بند می‌فرستند. در واقع از این بندها به‌عنوان قرنطینه استفاده می‌کنند. پس از چند روز یا چند ماه زندانیان را از این بند به سایر بندها منتقل می‌کنند. در هر یک از بندهای سلامت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰زندانی نگهداری می‌شوند.

 

بند جوانان ۱و ۲:

زندان دستگرد اصفهان دارای دو بند جوانان است. در هر بند حدوداًً ۴۰۰زندانی محبوس است. میانگین سن زندانیان این بند بین ۱۸ تا ۲۴سال است.

 

بند ۸(بند بلاتکلیفی‌ها):

در بند ۸ معمولاً زندانیان بلاتکلیف را نگه می‌دارند. جمعیت این بند بین ۸۰۰ تا ۹۰۰نفر متغیر است. در این بند زندانیان با سنین و جرمهای مختلف محبوس هستند.

امکانات این بند برای ۲۰۰نفر هم کافی نیست؛ اما تا ۹۰۰نفر را در آن زندانی می‌کنند.

هواخوری این بند حدوداًً ۳۰۰متر است که چند صد زندانی باید از آن استفاده کنند. فضای هواخوری آن‌چنان تنگ است که در این محوطه امکان قدم برداشتن برای زندانیان وجود ندارد.

دستشویی و حمام وضعیت بسیار بدی از نظر تعداد و بهداشت دارند. زندانیان برای استفاده از سرویس‌های بهداشتی؛ باید مدت زیادی در صف نوبت بمانند.

در این بند داروهای مسکن وجود ندارد و بهداری زندان آن را تأمین نمی‌کند. زندانیان برای تماس تلفنی با اقوام و خانواده خود؛‌ دچار مشکل هستند و خیلی از اوقات نوبت به کلیه افراد نمی‌رسد.

مأموران و عوامل زندان؛ هر روز زندانیان را به‌ زور و اجبار برای نماز جماعت می‌فرستند. برای سایر مراسم مذهبی نیز زندانیان با تهدید و فحاشی مأموران روبه‌رو هستند و به‌زور راهی مسجد زندان می‌شوند.

 

بندهای ۲؛ ۳و ۴:

در این سه بند عمدتاً زندانیان مواد مخدر نگهداری می‌شوند. البته زندانیان دیگر جرایم نیز در این بند محبوس هستند. جمعیت بند ۲ و ۳ هر یک حدود ۸۰۰نفر است. در بند ۴ هم به‌صورت تقریبی ۴۰۰زندانی نگهداری می‌شوند.

 

بند اتباع:

بند اتباع به زندانیان خارجی با جرایم سنگین اختصاص دارد که بیشتر زندانیان آن افغانی و پاکستانی هستند و اغلب آنها حکم اعدام دارند. تعداد زندانیان این بند بین ۳۰۰ تا ۴۰۰نفر است.

 

بند شاغلین:

در این بند شاغلین فرهنگی و فنی - حرفه‌ای و دبیرخانه و صدا سیمای زندان و... محبوس هستند. تعداد زندانیان این بند حدود ۱۵۰نفر است.

دبیرخانه معمولاً زندانیانی هستند که کارهای تایپی مربوط به امور زندان و نامه‌های زندان را انجام می‌دهند.

صدا و سیمای زندان هم که مربوط به شاغلین صدا و سیما است. زندان دستگرد یک شبکه داخلی دارد که از بعد از ظهر شروع به کار می‌کند و تا ساعت ۱۰شب آهنگ و فیلم و سریال پخش می‌کند. اطلاعیه‌های زندان هم از همین کانال پخش می‌شود.

قسمت فنی - حرفه‌ای هم مربوط به کلاسهای فنی - حرفه‌ای است.

 

بند مالی

این بند به زندانیان جرایم مالی با جمعیتی بالغ بر ۱۵۰نفر اختصاص دارد.

 

بند مشاوره ۴

حدود ۶۰۰زندانی در آن محبوس هستند. سیگار کشیدن در این بند جیره‌بندی شده است. زندانیان از همه جرایم در آن دیده می‌شوند.

 

بند معلولین

در این بند عمدتاً زندانیان معلول را نگهداری می‌کنند که از کمترین امکانات محروم هستند.

به هر زندانی جدیدالورود که وارد این زندان می‌شود فقط یک شلوار و یک جفت دمپایی می‌دهند. سایر الزامات مثل پتو؛ حوله و لباس را زندانی باید با هزینه خودش خریده و تهیه کند.

 

بند خدمات:

زندانیان بند خدمات معمولاً کارهای تعمیرات داخل زندان مثل نظافت و تأسیسات را انجام می‌دهند.

 

بند طباخی:

زندانیان این بند به کار پخت غذا و نان هم در آشپزخانه و هم در نانوایی مشغول هستند. این زندان یک رستوران هم دارد که چند تن از زندانیان در آن به کار گمارده شده‌اند.

 

دستگرد یکی از شهرهای استان اصفهان است که در ۱۲کیلومتری شمال شهر اصفهان قرار دارد. دستگرد از نظر آب و هوا خشک و بیابانی است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات