728 x 90

گزارشی دربارهٔ فاجعهٔ «کودکان زباله‌گرد» از نتایج حاکمیت فاسد و غارتگر آخوندی

فاجعة كودكان زباله‌گرد
فاجعة كودكان زباله‌گرد

یک رسانه رژیم می‌نویسد:‌ وجود کار کودک در پایتخت و کلان‌شهرهای ایران سال‌هاست، تبدیل به یک پدیده و بحران غیرقابل انکار شده است. انواع مختلفی از کودک کار در ایران شناسایی شده است از دستفروشی گرفته تا کار در مرغداری و کوره آجرپزی.... یکی از سخت‌ترین انواع کار کودک، زباله گردی و تفکیک زباله است.

کافی است، گشت کوتاهی در خیابانهای پایتخت بزنید تا زندگی این کودکان شش تا 18ساله را ببینید که چگونه در سطل زباله خم شده‌اند، این فقط بخشی از زندگی این کودکان است، شب‌ها تا صبح در گاراژ‌ها زباله تفکیک می‌کنند و صبح تا شب در خیابان مشغول جمع‌آوری زباله هستند.

این رسانه حکومتی با تأکید بر این‌که کارگزاران رژیم تلاش می‌کنند پدیده کودکان تفکیک کننده زباله و نقض حقوق آنها و چپاول  چند صد میلیاردی خود را از چشمان مردم بپوشانند می‌افزاید:

عزیز پسر بچه ۱۲ساله‌‌ای است که هیچ بخشی از زندگی‌اش شبیه کودکان عادی نیست، روزی نزدیک به ۱۹ساعت زباله جمع می‌کند و ماهانه ۳۰۰تا ۴۰۰هزار تومان حقوق می‌گیرد. کودکان زباله‌گرد روزانه به‌طور متوسط ۶۰کیلوگرم زباله جمع‌آوری می‌کنند و اغلب در کارگاههای تفکیک زندگی می‌کنند.

این کارگاهها و گاراژها، فاقد هرگونه امکانات بهداشتی بوده و کودکان در معرض انواع و اقسام بیماریهای عفونی از جمله هپاتیت، ایدز قرار دارند. اغلب این کودکان در معرض سوءاستفادههای مختلف نیز قرار می‌گیرند و بد‌ترین نوع زندگی را تجربه می‌کنند.

این گاراژ‌ها شامل آلونک‌های بدون سرویس بهداشتی است و کودکان زباله‌گرد مجبورند؛ در کنار مردان بزرگسال، و در فضایی مملو از جانوران موزی از جمله موش و مارمولک شب را روز کنند.

عزیز... درباره شرایط کاری‌اش می‌گوید: «ساعت ۱۰صبح از خواب بیدار می‌شویم و از ساعت ۱۱تا ساعت ۱۲شب دنبال بار می‌گردیم. ۱۲شب ماشین ما را به گاراژ برمی‌گرداند تا ساعت ۶صبح باید بیدار بمانیم و بار‌ها را تمیز کنیم. فقط از ۶ تا ۱۰صبح می‌توانیم، ‌بخوابیم بعد ناهار می‌خوریم و دوباره دنبال بار می‌گردیم.»

در ادامه گزارش رسانه رژیم آمده است:‌ تهرانی‌ها روزانه ۹هزار تن زباله تولید می‌کنند، شهرداری روزی ۸۰۰میلیارد تومان هزینه می‌کند تا این زباله‌ها را از سطح شهر جمع‌آوری کند...... در این تجارت سودآور هیچ چیز ارزشمند‌تر از کارگر ارزانی نیست که در سخت‌ترین شرایط کار می‌کند و حاضر نیست به جایی شکایت کند. و  پیمانکاران ترجیح می‌دهند به هر قیمتی که شده کودکان زباله‌گرد را به‌عنوان کارگر حفظ کنند. کودکانی که بیش از دو کارگر با مجموع حقوق 3میلیون تومان در ماه کار می‌کنند و فقط 300 تا 400هزارتومان حقوق می‌گیرند.

اقتصاد پسماند، یا اقتصاد مدیریت زباله،  اقتصادی چندین هزار میلیارد تومانی است. به‌گفته یکی از کارگزاران رژیم؛ شهرداری می‌تواند سالانه ۴۰۰هزار میلیارد تومان از این زباله‌ها درآمد کسب کند. در این میان مافیای زباله..... در سکوت رژیم آخوندی و رسانه‌ها به این صنعت سودآور خود ادامه می‌دهند.

قربانیان این مافیای حکومتی،  کودکانی هستند که از شش سالگی تنها طعم رنج و سختی را در حاکمیت این رژیم ضدبشری حس می‌کنند.