728 x 90

گردهمایی جهانی ایران آزاد - ۲۷تیر - تام ریج، مایکل موکیزی، راما یاد، آلن ویوین، دیوید جونز و ترزا ویلیرز

گردهمایی جهانی ایران آزاد - ۲۷تیر
گردهمایی جهانی ایران آزاد - ۲۷تیر

گردهمایی جهانی ایران آزاد

همبستگی با قیام مردم ایران

حمایت از کانون‌های شورشی و ارتش آزادی

تام ریج – اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا

بابت معرفی، بسیار متشکرم. ابتدا قدردانی‌ام را از رهبران آلبانی ابراز می‌کنم که چند نفرشان صحبت کردند. از این خوشبختی برخوردار بوده‌ام که با بسیاری از آنها آشنا هستم. به‌خوبی از سیاست‌های داخلی‌شان اطلاع دارم و می‌دانم چه‌قدر می‌تواند مشکل و چالش‌برانگیز باشد. آنها نظرات راسخ و در بسیاری موارد اختلاف‌نظر دارند. ولی اتحاد آنها در تأمین اقامت و حمایت و حفاظت برای اشرف۳، امری بسیار مهم برای دوستانشان در آمریکا است. می‌خواهم مراتب تقدیر خودم و هیأت آمریکایی حاضر در برنامهٔ امروز را ابراز کنم و از استمرار حمایت و تعهدشان تشکر کنم. نه فقط در رابطه با حقوق‌بشر، بلکه در رابطه با مردان و زنان اشرف؛ و ما از این بابت متشکریم.

خانم رجوی، جلساتی مثل این گردهمایی اغلب برایم یادآور کلماتی از آن سند پایه‌یی است که آمریکا را در مسیر آزادی قرار داد. منظورم اعلامیهٔ استقلال است. با اجازهٔ شما، چند کلمهٔ آغازینش را کمی جابه‌جا می‌کنم تا متناسب با آرمان شما برای مردم ایران شود.

همه را به‌یادآوری آن کلمات مستحکم و قوی فرا می‌خوانم: «ما اینها را حقایقی بدیهی می‌دانیم که تمامی مردان و زنان، در آفرینش برابرند و آفریدگارشان حقوقی جدایی‌ناپذیر به‌آنان اعطا کرده، از جمله زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی».

و این جستجوی ما است، جستجویی که مردان و زنان ایران انجام می‌دهند. این جستجوی ما است. من حامی مریم رجوی هستم.

اینک در این گردهمایی جهانی منحصر به‌فرد و بی‌سابقه، به‌نظرم باید لحظه‌یی درنگ کنیم و نظری بیفکنیم به دست‌آوردهایمان تا همین نقطه و پیامی که با گردهمایی امروز به‌رژیم ایران می‌فرستیم.

همهٔ ما که به‌یمن تکنولوژی در پیوند با هم هستیم، به‌رژیم، به‌مردم ایران و به‌آزادیخواهان در هر نقطه از جهان می‌گوییم که همهٔ ما حامی مریم رجوی هستیم. و همهٔ ما از آرمان تغییر رژیم، حمایت و پشتیبانی می‌کنیم. خانم‌ها و آقایان، یک لحظه به‌این فکر کنید. در نظر بیاورید که چه‌قدر منحصر به‌فرد است و چه‌قدر برای سایر جهانیان اهمیت دارد که شما افرادی از بیش از ۱۰۰کشور را در بیش از ۳۰هزار نقطه گرد آورده‌اید. نزدیک به هزار نفر از پارلمانترها، شخصیت‌های سیاسی و مدافعان حقوق‌بشر در این گردهمایی جهانی به‌هم پیوسته‌اند. این یک دستاورد چشم‌گیر است. ولی بیش از آن، بازتابی است از تعهد فزایندهٔ جهانی به‌آرمان آزادی ایران.

به‌این هم فکر کنید. پاندمی جهانی کووید۱۹ هم نتوانست جهان را از گرد آمدن در حمایت از آرمان شما باز دارد.

خانم رجوی ما گرد آمده‌ایم تا آشکارا، با افتخار و با رساترین صدا، اعلام حمایت کنیم از شما، شورای ملی مقاومت ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران و آرمان آزادی.

ما همگی از شما، مریم رجوی حمایت می‌کنیم. وقتی یک پاندمی جهانی و مادر طبیعت قادر به‌خاموش‌کردن صدای ما نیستند و نمی‌توانند مانع گرد آمدن ما برای چنین حمایتی شوند، بدانید که آخوندها قطعاً نمی‌توانند چنین کنند. آنها بارها و بارها تلاش خودشان را کرده‌اند و مکرراً شکست‌خورده‌اند. سال (۲۰۱۸) تلاش کردند که اجلاس پاریس را مختل کنند و شکست خوردند. طی سالیان، دست به‌آزار و ایذاء زده‌اند. ارعاب و هراس‌آفرینی را برای کنترل‌کردن، کاستن یا نابود کردن ندای آزادی به‌کار گرفته‌اند. آنها شکست‌خورده‌اند.

طی دهه‌های متوالی هزاران تن از هموطنان شما را زندانی و شکنجه کرده‌اند و به‌قتل رسانده‌اند تا فراخوانشان را به‌آزادی خاموش کنند. فراخوان به‌تغییر رژیم را خاموش کنند. بارها و بارها شکست‌خورده‌اند.

در برابر سخت‌سران، بارها و بارها مقابله شده است. دلیل این مقابله، حمایت جهانی از اصولی است که شما برایشان ایستادگی می‌کنید. حق رأی عمومی، برابری جنسی، یک ایران غیراتمی، آزادی بیان و جدایی دین از دولت.

در ماههای اخیر، یعنی در نوامبر سال گذشته و ژانویهٔ امسال، شهروندان بار دیگر به‌اعتراض برخاستند. بسیاری از آنان جانشان را فدا کردند تا حمایت خود را از آرمان آزادی بیان کنند.

رژیم بارها و بارها شکست‌خورده است. آنها هم‌چنان شکست خواهند خورد. خانم رجوی، آنها هم‌چنان شکست خواهند خورد. چنگال‌های سرکوب، هر روز ضعیف‌تر می‌شود. ندای آزادی، هر روز رساتر و قوی‌تر و توانمندتر می‌شود. حمایت جهانی از شما، از تغییر رژیم، از شورای ملی مقاومت ایران و از مجاهدین خلق ایران، هر روز قوی‌تر، گسترده‌تر و رساتر می‌شود؛ و من بی‌تردید احساس خوشوقتی و افتخار می‌کنم که با شما کار می‌کنم و در هماهنگی در کنار گروهی از مردان و زنان خارق‌العاده قرار دارم که حامی شما هستند. خانم رجوی، این کار تقریباً پانزده سال است که در جریان بوده. مشتاقانه در انتظار روزی هستم که بتوانم در تهران به‌شما بپیوندم. حاضر، حاضر، حاضر.

خداوند شما را حفظ کند. خداوند همهٔ حامیان آزادی را در جمهوری نوین ایران حفظ کند.

مایکل موکیزی - وزیر دادگستری آمریکا

خانم رجوی، شرکت‌کنندگان در این کنفرانس خارق‌العاده و بی‌سابقه و ساکنان اشرف۳؛ اگر چه ما به‌صورت مجازی گرد آمده‌ایم، ولی شک نکنید که چالش و تهدید شورای ملی مقاومت برای آخوندها در تهران، مجازی نیست، واقعی است. همان‌طور که شنیده‌اید، شواهد این امر را همین دو روز پیش مشاهده کردیم. در جریان محاکمهٔ یک دیپلمات (رژیم) ایران در دادگاه بلژیک همراه با ۳متهم هم‌پرونده‌اش به‌اتهام طراحی برای بمب‌گذاری در گردهمایی سالانهٔ شورای ملی مقاومت در نزدیکی پاریس. این اولین بار است که یک دیپلمات در اروپا متهم به‌شرکت در اقدام تروریستی می‌شود، اگر چه روشن است که رژیم ایران سالهاست مأمورانش را با استفاده از اعتبار دیپلماتیک برای انجام و حمایت از اقدامات تروریستی به‌کار گرفته است.

این متهمان به‌دستور شورای عالی امنیت رژیم و با تأیید مصرح ولی‌فقیه، علی خامنه‌ای عمل می‌کردند. هدف آنها خانم رجوی و بسیاری از شخصیت‌های بین‌المللی حاضر در آن کنفرانس در سال۲۰۱۸ بود که برخی از آنها امروز در جمع ما هستند.

انگیزهٔ این عملیات شکست‌خورده، هراس بود. هراس از خانم رجوی، از شورای ملی مقاومت ایران و تهدیدی که برای رژیم ایجاد می‌کنند. در نوامبر۲۰۱۹ و ژانویة۲۰۲۰ (آبان و دی۹۸)، مردم ایران نفرت خود را از رژیم و فعالیت‌های تروریستی‌اش و عزم جزم خود را برای رهایی از محدودیت‌های اعمال‌شده بر آزادی‌هایشان ابراز کردند.

شعارهایشان به‌وضوح نشان داد که صحبت از تفاوت بین سخت‌سران و به‌اصطلاح اصلاح‌طلبان در رژیم، فریبکاری و تقلب است و مردم معتقدند که این رژیم تا بن استخوان پوسیده است.

ما باید هم‌چنان به‌دولت‌هایمان فشار بیاوریم تا تحریم تسلیحاتی رژیم ایران را ادامه دهند و اطمینان حاصل کنیم که قوی‌ترین تحریم‌ها دوباره اعمال شوند. استمرار برنامهٔ موشک بالستیک رژیم که تنها هدفش حمل سلاح اتمی است، نشان می‌دهد که تلاش برای تولید سلاح اتمی، وقفه‌یی نداشته است. در عین‌حال، انفجارهای اخیر در نظنز، این اقدامات را با عقب‌نشینی مواجه کرد. ولی هم‌چنین نشان داد که رژیم ایران هرگز از برنامهٔ تسلیحات اتمی دست نکشیده است. ادامهٔ حمایت از تروریسم در خاورمیانه و سراسر جهان نشان می‌دهد که این رژیم تمایلی ندارد که مثل یک حکومت عادی رفتار کند. منظورم از «عادی»، حکومتی است که به‌قواعد رفتاری که به‌طور بین‌المللی به‌رسمیت شناخته شده پایبند باشد.

تنها راه برای پایان دادن به‌رفتار این رژیم، پایان دادن به‌خود رژیم است. هم‌اکنون یک آلترناتیو دموکراتیک برای رژیم فاسد و تروریست آخوندها وجود دارد و آن شورای ملی مقاومت ایران با برنامهٔ ۱۰ماده‌یی برای یک جمهوری دموکراتیک، مبتنی بر جدایی دین از دولت و غیراتمی است که متضمن برابری حقوق همهٔ مردان و زنان است.

ما اینجا گرد آمده‌ایم برای حمایت از این آلترناتیو و تلاش‌های خانم رجوی و سایرین برای پایان دادن به کابوسی که ایرانیان از سال۱۹۷۹ در آن زندگی کرده‌اند.

و من به‌شما می‌گویم که ما آمادهٔ کمک در این مسیر هستیم. آمادهٔ محقق‌کردن آن هستیم. آماده‌ایم تا به‌شما بگوییم، همان‌طور که شما به‌یکدیگر می‌گویید و دیگران به‌شما می‌گویند: حاضر، حاضر، حاضر!

بسیار متشکرم.

راما یاد – وزیر حقوق‌بشر فرانسه

خانم رئیس‌جمهور رجوی، دوستان عزیز. در تاریخچهٔ شورای ملی مقاومت ایران، ۱۷ژوئیه جایگاه ویژه‌یی خواهد داشت. ما امروز در بزرگ‌ترین گرد‌همایی اینترنتی جهان شرکت داریم.

۱۰۲کشور، ۳۰هزار نقطهٔ مختلف، ۲۰۰جلسه با شرکت‌کنندگانی از ۵۰ تا ۳۰۰۰نفر.

ویژگی‌های این گردهمایی سالانه، نشان‌دهندهٔ عزم‌جزم برای استمرار نبرد به‌رغم شرایط ناسازگار است.

این سازمان اثبات‌گر ظرفیت فنی، تدارکاتی و تکنولوژیکی و تشکیلاتی است که می‌داند انضباط و شیوه‌های درست کار، شروط پیشبرد و موفقیت در تحقق آرزوی دیرینه‌اش یعنی آزادی و دموکراسی در ایران هستند. زیرا، نیروی محرکهٔ این مراسم بی‌سابقه همین است.

عدالت، آزادی و دموکراسی خواسته‌هایی هستند که امروز بار دیگر در اینجا مطرح می‌شوند. در این دنیای عدم قطعیت، جایی که همه‌چیز می‌تواند تغییر کند، مقاومت ایران باید در جایگاهه خود قرار بگیرد. این مقاومت یک بازیگر اصلی و کلیدی برای حل مسأله است. جامعهٔ بین‌المللی باید این‌را درک کند. و به‌طور خاص، اروپا باید چنین کند. اروپایی که من از آن صحبت می‌کنم، باید بار دیگر همراه با شما باشد.

زمان آن فرا رسیده که اتحادیهٔ اروپا موضعی قاطع در محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران اتخاد کند. به‌ویژه در قبال بالاترین تعداد اعدام‌ها، بالاترین آمار. با مشروط‌کردن رابطه تجاری با (رژیم) ایران به پایان دادن به نقض حقوق‌بشر.

باشد که تعداد و عزم ما برای پیشبرد این تغییر ضروری افزایش یابد که تحققش از طریق حمایت از خواست مردم ایران برای تغییر رژیم و برقراری یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین از دولت، برابری زن و مرد و بر اساس آزادی بیان به‌دست می‌آید.

متشکرم به‌خاطر توجهتان.

آلن ویوین – وزیر در دولت فرانسه

می‌خواستم بار دیگر از همهٔ دوستانمان تشکر کنم، به‌خصوص از خانم رئیس‌جمهور رجوی، به‌خاطر همهٔ خبرهایی که در دسترسمان قرار دادند، حتی اگر همهٔ این خبرها زیاد مایهٔ دلگرمی نباشند. ولی به‌هر حال ما الآن بیشتر مطلع شدیم که چه اتفاقاتی بعد از کرونا در ایران رخ می‌دهد، چیزی که از آن کم‌اطلاع بودیم. به‌همین مناسبت می‌خواستم همبستگی خودم را با همهٔ آنهایی که رنج می‌برند اعلام کنم، آنهایی که از قبل نیز قربانی وضعیت اقتصادی بسیار دشوار ایرانیان بودند.

به‌رغم این، من معتقدم که در هر مصیبتی، می‌توان نور امیدی را دید. رئیس حکومت ایران خودش این نور امید را نشان داد، البته غیرعامدانه. وی گفت، اپوزیسیونی وجود دارد که سازمان‌یافته و سازش‌ناپذیر است، وطن‌پرست و دلسوز آینده ایران است و باید آنها را در نظر گرفت. همین‌که او وجود مجاهدین خلق را به‌رسمیت می‌شناسد، چیزی که همیشه نافی آن بود، نشان می‌دهد چه‌قدر سران حکومت دچار دست‌پاچگی هستند.

دیوید جونز –وزیر برگزیت در دولت قبلی انگلستان

مثل همیشه برای من مایهٔ خرسندی و افتخار بسیار زیادی است که امروز اینجا در این گردهمایی سالانه باشم که امسال هم به‌صورت فیزیکی و هم مجازی برگزار می‌شود. همان‌طور که ترزا (ویلیرز) همین الآن گفت، چه بسیار همکارانی که از سراسر جهان گردهم آمده‌اند. افرادی از ۳۰هزار نقطه در بیش از ۱۰۰کشور جهان، همه با هم جمع شده‌اند برای حمایت از آزادی در ایران و برنامهٔ ۱۰ماده‌یی خانم مریم رجوی و برای انتخاب یک شروع جدید، با یک دولت جدید در یک تهران جدید.

هم‌چنین می‌خواهم سلام‌های خاص خودم را به همهٔ دوستان خوبم در اشرف۳ بفرستم که امیدوار بودم امسال از آنجا دیدن کنم. من حتماً تلاش می‌کنم سال آینده نزد شما باشم. ولی این روزها، روزگار عجیبی برای همهٔ ماست و به‌خاطر محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا از هم جدا هستیم.

سفر کردن برایمان سخت شده است. ولی ماه گذشته، رئیس‌جمهور فرانسه ماکرون، به لندن سفر کرد تا در یک برنامهٔ مهم یادبود شرکت کند. هشتادمین سالگرد ورود ژنرال دو گل به‌انگلستان. پرزیدنت ماکرون گفت: دو گل یک افسر فرانسوی بود که به‌ناگهان مقام، اموال و ملیت خود را توسط دولت ویشی از دست داد. به‌محض ورود او به لندن در ۱۷ژوئن (۱۹۴۰)، از او بلافاصله توسط وینستون چرچیل استقبال شد و خانوادهٔ سلطنتی به‌او پناهندگی دادند و تقریباً به‌طور غریزی او را به‌عنوان سفیر مشروع اعلام کرد

پرزیدنت ماکرون اضافه کرد: وینستون چرچیل تجسم روحیهٔ جنگیدن بود. او گفت، به‌غیر از خون، رنج، اشک و عرق جبین، چیزی برای ارائه‌کردن ندارد. ولی با این‌حال چیزهای بسیار بیشتری را ارائه کرد شامل قاطعیت، ایمان به‌پیروزی، افتخار و سربلندی.

آقای رئیس‌جمهور درست می‌گفت، چرچیل مردی بود که در برابر یک استبداد غول‌آسا محکم ایستاد و در نتیجه لندن را پایتخت جهان آزاد آن روزگار کرد. او همین حمایت را از جنبش‌های مقاومت مردمی ضد نازی در نروژ، لهستان، چکسلواکی و کشورهای دیگر به‌عمل آورد.

و حالا در گردهمایی سالانهٔ ایران آزاد۲۰۲۰ که جامعهٔ بین‌المللی گردهم آمده تا از مقاومت مشروع مردم ایران برای دموکراسی، حقوق‌بشر، صلح و امنیت حمایت کند، ما فراخوان می‌دهیم به‌دولت انگلستان، به‌خصوص به‌نخست‌وزیر بوریس جانسون که خودش بیوگرافی چرچیل را نوشته است، تا همانند چرچیل با قاطعیت، در برابر رژیم حاکم بر ایران بایستد.

عمیقاً آرزو می‌کنیم دولت ما همان قاطعیت، ایمان به‌پیروزی، افتخار و سربلندی را به‌جهان نشان بدهد که وینستون چرچیل در سال۱۹۴۰ انجام داد. چرچیل در کناری نایستاد تا بگوید مردم فرانسه خودشان باید به‌تنهایی، خودشان را آزاد کنند. بلکه او حمایت خود را از مردم فرانسه با به‌رسمیت‌شناختن شارل دو گل به‌عنوان سفیر مشروع فرانسه اعلام کرد.

دوستان، امروز مریم رجوی سفیر مشروع مردم ایران است و به‌اعتقاد من دولت انگلستان باید او را با همین عنوان به‌رسمیت بشناسد.

ماه گذشته پرزیدنت ماکرون هم‌چنین گفت که بی.بی.سی. (در آن زمان) امواج رادیویی خود را به‌سخنگویان فرانسوی باز کرد و روح مقاومت فرانسه را به بیرون ارائه داد.

و امروز ما می‌خواهیم که بی.بی.سی. امواج رادیویی خود را نه‌به آخوندها، بلکه به سخنگویان ایرانی باز کند که خواسته مردم ایران را برای آزادی ارائه می‌دهند.

این همان خواسته‌یی است که مردم انگلستان و نمایندگان آنها در پارلمان انگلستان خواهان تحقق آن هستند.

کاری کنیم که روزی رئیس‌جمهور ایران آزاد و دموکراتیک، از دولت انگلستان به‌خاطر حمایت‌های بی‌دریغ خود از خواسته‌های مردم ایران برای عدالت و آزادی تشکر کند.

خیلی ممنون و خدا همهٔ شما را حفظ کند.

ترزا ویلیرز – وزیر محیط‌زیست انگلستان

بسیار متشکرم از این فرصت برای این‌که امروز به‌شما بپیوندم و مقداری از موضع خودم صحبت کنم، در این کنفرانس آنلاین بسیار مهم، در حمایت از حقوق‌بشر، دموکراسی و آزادی در ایران.

باور نکردنی است که این برنامه در ۳۰هزار نقطه و ۱۰۰کشور برگزار می‌شود، با حضور هزار پارلمانتر و شخصیت برجستهٔ دیگر و برای من مایهٔ افتخار است که در فهرست طولانی پارلمانترهای برجستهٔ انگلستان باشم که اسمشان را خواندید. می‌خواهم بهترین آرزوهایم را نثار شورای ملی مقاومت و رئیس‌جمهور منتخب مریم رجوی کنم، به‌خاطر فعالیت‌های الهام‌بخش او در صحنهٔ بین‌المللی به‌نیابت از مردم ایران، آن‌هم در این دوران بسیار، بسیار دشوار.

طبعاً همهٔ ما می‌دانیم که وضعیت حقوق‌بشر در ایران هم‌چنان وحشتناک است و فراتر از هر چیز، شاهد ادارهٔ فاجعه‌بار وضعیت اضطراری کووید توسط حکومت ایران بوده‌ایم. بیش از اندازه روشن است که آخوندها اولویت‌های سیاسی خودشان را بالاتر از تلاش‌ها برای حفاظت از مردم در مقابل کووید قرار داده‌اند. از شیوع این بیماری فقط به‌عنوان بهانه‌یی برای تشدید سرکوب داخلی استفاده شده است. در بحران کووید، هم‌چون رویکرد آنها در دهه‌های گذشته، به‌نظر می‌رسد آخوندها تماماً فاقد ملاحظه و شفقت نسبت به‌مردم ایران هستند. و هم‌چنین به‌نحوی فاجعه‌بار فاقد صلاحیت هستند. بقای این رژیم ظاهراً برای آنها بسا مهم‌تر از نجات جان انسان‌ها در این فاجعهٔ بهداشتی است. به‌نظر می‌رسد ایران در حال تجربه یک موج دوم جدی از ویروس است و می‌دانم که تحقیقات شورای ملی مقاومت نشان می‌دهد، آمار کشته‌شدگان بیش از ۷۰هزار نفر است. یعنی تقریباً ۵برابر آمار رسمی رژیم.

در بحبوحه‌ٔ این وقایع، فرمانده سپاه پاسداران که مسؤل این همه جنایت است، فرمانده این نهاد، طبق گزارشهای مطبوعاتی می‌گوید که رژیم از تمام امکانات برای اداره و کنترل‌کردن عواقب هر گونه قیام یا مخالفت احتمالی استفاده خواهد کرد. اکنون، همهٔ ما می‌دانیم که معنی این حرف فقط کشتار بیشتر و دستگیریهای گستردهٔ بیشتر کسانی است که در دفاع از دموکراسی و حقوق‌بشر فعالیت می‌کنند، از جمله و طبعاً هواداران مجاهدین.

از این‌رو به‌همین دلیل کنفرانس امروز ما این‌قدر مهم است. این یک فرصت حیاتی برای ما در کشورهای دموکراتیک غربی است تا از جامعهٔ بین‌المللی از جمله دولت انگلستان بخواهیم که فشار را بر این رژیم بی‌رحم و سرکوبگر حفظ کنند. این هم‌چنین فرصتی است برای فرستادن یک پیام حمایت و همبستگی به‌مردم ایران تا بدانند که ما در این‌جا در این دوران وحشتناک در کنار آنها ایستاده‌ایم و در هدفشان برای برقراری یک ایران آزاد، دموکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت اشتراک ‌نظر داریم، جایی که حاکمیت قانون رعایت و حقوق‌بشر محترم شمرده شود. متشکرم.