728 x 90

گردهمایی جهانی ایران آزاد - اد ملکرت، ژیلبر میتران، ژان فرانسوا لوگاره، پروفسور هریبرت هیرته، اسقف بری مورگان، راجر لاینز، لیندا لی و برونو ماسه

گردهمایی جهانی ایران آزاد
گردهمایی جهانی ایران آزاد

گردهمایی جهانی ایران آزاد

همبستگی با قیام مردم ایران

حمایت از کانون‌های شورشی و ارتش آزادی

اد ملکرت – رئیس یونامی و نمایندهٔ ویژهٔ دبیرکل ملل متحد در عراق ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱

دوستان عزیز، چه روش زیبایی برای این‌که دوباره به‌هم وصل بشویم، به‌رغم موانع فیزیکی که جهان را زیر و رو کرده‌اند. چه‌قدر مهم است که شما توانستید این روش جایگزین را پیدا کنید برای گردهم آوردن جامعهٔ جهانی که می‌خواهد در دفاع از حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران بایستد. و چه‌قدر عاجل است که پیامی را برای مردم ایران بفرستیم که کارزار برای عدالت و همبستگی ادامه دارد، هر چه‌قدر هم که مسیر پیش‌رو طولانی و ناهموار باشد.

بار آخر که هم‌دیگر را دیدیم، در زمان جشن افتتاح خانهٔ جدید شما در اشرف۳ بود. لحظهٔ تکان‌دهنده‌یی بود، آن‌هم بعد از همهٔ بلاهایی که در اشرف۱ بر سر شما آمده بود. همان زمانی که من این فرصت استثنایی را داشتم که به‌عنوان نمایندهٔ ویژهٔ دبیرکل سازمان ملل، از حقوق‌بشر و کرامت شما در برابر حملات و آزار و اذیت‌های بی‌رحمانه دفاع کنم.

من چشم‌انتظار دیدار مجدد شما در آنجا (اشرف۳) هستم و امیدوارم که دنیا بتواند بر بحران کرونا چیره شود که جهان ما را از هم جدا ساخته است.

این موضوع من را به‌این ضرورت می‌رساند که بی‌کفایتی رژیم ایران را در برخورد با موضوع کرونا به‌جهان گوشزد کنم. آنها مردم ایران را در میان مرگ و ترس، به‌حال خود رها کرده‌اند. برای مدت شاید یک ماه، وقایع و داده‌ها از عموم مردم، مخفی نگه داشته شده بود.

طی آن مدت، پروازها به و از چین ادامه یافت. بعد از این‌که فاجعهٔ واقعی ظاهر شد، حمایت پزشکی و مالی، بسیار کمتر از نیازهای بی‌شمار مردمی بود که مبتلا شدند. این برخلاف تلاش‌های بسیاری دیگر از کشورهای سراسر جهان بوده است. همان‌طور که می‌دانیم، چندین بنیاد که توسط ولی‌فقیه کنترل می‌شود، صدها میلیون دلار دارایی دارند؛ بسیار دردآور و شرم‌آور است که هیچ‌گونه امکانات بیشتری در اختیار مردمی که تحت درد و نیاز واقعی بودند قرار نگرفت.

ما هم‌چنین می‌دانیم که در همین حین، میزان قابل توجهی پول در اختیار گروه‌های تروریستی در منطقه قرار گرفت. چه‌طور می‌توان این موضوع را با کمبود حمایت و شفافیت در برابر مردم ایران سازگار کرد، آن‌هم در حالی‌که تعداد قربانیان کووید، بسیار بالاتر از آمار رسمی است.

امروز ما هم‌چنین می‌دانیم، آنهایی که در اعتراضات شرکت کردند، مورد اذیت و آزار شدیدی قرار گرفتند و در معرض خطر اعدام قرار دارند. قویاً زمان آن است تا بار دیگر صدایمان را در حمایت از حقوق‌بشر و این خواسته بلند کنیم که مردم ایران بتوانند آینده بدون سرکوب و تقلب خود را انتخاب کنند. این همان پیامی است که امروز ما را اینجا گردهم آورده است. امیدوارم این پیام شنیده شود و هر روز در سراسر جهان بیشتر تکثیر شود، در حمایت از کوشش‌ها و آرزوهای شما تا سرانجام به‌یک ایران آزاد برسیم. خیلی ممنون به‌خاطر این فرصت ویژه برای در میان‌گذاشتن گواهی خودم و فراخوان دادن به‌تمامی نیروهای طرفدار صلح و پیشرفت.

(گردهمایی ایران آزاد – کهکشان ۱۷ژوییه ۲۰۲۰-۲۷تیر۹۹)

ژیلبر میتران - رئیس فرانس‌لیبرته (بنیاد دانیل میتران)

دوستان عزیز در سراسر جهان و در ایران، دوستان عزیز اشرفی در آلبانی، خانم رئیس‌جمهور عزیز، مریم رجوی؛ می‌دانیم که حکومت آخوندها در ایران یک دیکتاتوری است، یک دیکتاتوری که با اعمال رعب و وحشت حکومت می‌کند و ارزش حیات انسان را نفی می‌کند. این حکومت کشتار می‌کند، مثلاً در سال۱۹۸۸ (۶۷). سرکوب و زندانی و شکنجه می‌کند و روزانه اعدام می‌کند. در خیابان‌ها می‌کشد. ۱۵۰۰تظاهرات‌کننده در نوامبر گذشته (آبان۹۸) در دم کشته شدند. در زندانها می‌کشد، جایی که راهروهای مرگ مملو از زندانیان سیاسی هستند. آنها به‌مرگ محکوم می‌شوند، بعد از شکنجه‌ها و اعترافات اجباری، به‌اتهام آخوندساختهٔ محاربه.

ایرانی‌ها طی سالیان اخیر به‌طور گسترده مخالفت خود را با این حکومت مذهبی مستبد نشان داده‌اند. آخوندها به‌ضرب رعب و وحشت حکومت می‌کنند چون ترس، اردوی خودشان را فراگرفته است. آنها از قیام مردمی دیگری وحشت دارند که آنها را جارو خواهد کرد.

این‌که هر بار از کمسیر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل بخواهیم، تدابیری علیه حکومت مذهبی در ایران اتخاذ کند، دیگر کفایت نمی‌کند. گردهمایی عظیم امروز، آلترناتیوی را پیشنهاد می‌کند با ارزش‌های جهان‌شمول مانند لغو حکم اعدام، انتخابات آزاد، برابری زنان، مذاهب و اقوام، جدایی دین از دولت، سیاست خارجی بر مبنای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و یک ایران غیراتمی.

به‌همین دلیل، ما در کمیتهٴ فرانسوی برای یک ایران دموکراتیک و بنیاد دانیل میتران «فرانس لیبرته»، از مدتها قبل از مریم رجوی حمایت می‌کنیم و امروز از برنامهٔ ۱۰ماده‌یی برای ایران آزاد فردا حمایت می‌کنیم.

امید و پیروزی از آن خلق است و شما مریم عزیز، در طرف خلق هستید. حاضر، حاضر.

(گردهمایی ایران آزاد – کهکشان ۱۷ژوییه ۲۰۲۰-۲۷تیر۹۹)

ژان فرانسوا لوگاره - عضو شورای منطقه‌یی ایل دو فرانس

رزمندگان عزیز مقاومت، اشرفیان عزیز، به‌تازگی به‌همراه شهردارانی از ایتالیا و آلبانی، بیانیه‌یی را امضا کردیم که از ۱۰مادهٔ کلیدی خانم رجوی حمایت به‌عمل می‌آورد. این تأکیدی است بر قراردادی که یک سال پیش در اشرف با شهردار شما امضا شد و پیمان خواهری میان شهر شما و منطقهٔ یک شهر پاریس ایجاد کرد.

بدین ترتیب، ما می‌خواهیم سرفصل مهم، نمادین و با روح برادری را رقم بزنیم، برای حمایت از مبارزه شما و به‌عنوان پیش‌درآمدی بر پیروزی نزدیکی که نقطهٔ پایانی بر دیکتاتوری مذهبی آخوندها می‌گذارد.

از بیش از ۱۰سال پیش، هزاران شهردار و منتخب مردم فرانسه که تعداد بسیاری از آنها امروز در گردهمایی ما حضور دارند، همراه با تعداد بسیاری از شهرداران ایتالیا، از مبارزه شما حمایت می‌کنند و در سختی‌ها همراه شما هستند. از اشرف۱ تا اشرف۲ همان لیبرتی و تا اشرف۳، شما به‌جهان آزاد قدرت مقاومت خودتان را اثبات کردید؛ مقاومتی سازش‌ناپذیر، به‌رغم هر تهدید و شکنجه و کشتاری.

امروز جهان آزاد به ایران می‌نگرد، کشوری که قربانی بحرانی هولناک است که ویروس کرونا ایجاد کرده. حکومت آخوندها بی‌کفایتی خود را اثبات می‌کند و هم‌چنین نادانی و فسادش را و سرکوب کور توسط یک دیکتاتوری خون‌ریز را تشدید می‌کند که به ته‌خط رسیده و بر اثر اقتصاد در آستانهٔ فروپاشی تضعیف شده است.

شجاعت شما، الگوی اشرف۳، ارادهٔ خانم مریم رجوی، آلترناتیو دموکراتیک را نمایندگی می‌کنند، همان نوری که مسیر امید و آزادی را روشن می‌کند. زنده‌باد ایران آزاد فردا.

(گردهمایی ایران آزاد – کهکشان ۱۷ژوییه ۲۰۲۰-۲۷تیر۹۹)

پروفسور هریبرت هیرته - نماینده مجلس فدرال آلمان

بسیار مایلم که صمیمانه به‌شما، جامعه ایرانی در استان نورد راین -وستفالن، از برلین و بطور غیر مستقیم از زادگاهم کلن سلام داشته باشم و آرزوی موفقیت در برگزاری کنفرانس بزرگتان را دارم.

زیرا من خیلی دقیق نظاره می‌کنم که در ایران از بحران کرونا استفاده می‌شود تا به‌صورت گسترده آزادیهای پایه‌یی را محدود کنند و این کاملاً متفاوت است با چیزی که در اینجا وجود دارد.

بهمین دلیل من نگرانم، که رژیمهای دیکتاتوری، مانند رژیم ایران و در کشور شما ایران، از این وضعیت بیماری به این شکل سوء‌استفاده می‌کنند.

قبل از هر چیز به‌نظر من هولناک است که متهمین به‌دلیل جرم‌های فرضی حتی به اعدام محکوم می‌شوند.

ما شنیده‌ایم، همین‌طور من شنیده‌ام، که برخی از زندانیان در کشور شما قرار است به‌دلیل توهین به مقدسات اعدام شوند.

این غیرقابل تحمل است که کسی به‌خاطر عمل کردن به اعتقادش به زندان بیفتد و حتی تهدید به مجازات اعدام شود .

به همین دلیل من از برلین صمیمانه از شما حمایت می‌کنم ویک بار دیگر برای شما آرزوی برگزاری کنفرانس خوبی را دارم .

موفق باشید و سلامت بمانید

(گردهمایی ایران آزاد – کهکشان ۱۷ژوییه ۲۰۲۰-۲۷تیر۹۹)

اسقف بری مورگان-اسقف پیشین ولز

دوستان عزیز، مردم ایران، اعضا و حامیان جنبش مقاومت ایران.

بیش از ۴۰سال است که رژیم ایران از دین برای انجام و توجیه سرکوب خود استفاده کرده است.

برای محکوم کردن سران رژیم ایران به اقدامات بین‌المللی نیاز داریم تا قساوت هایشان را مطابق باحقوق بشر و قوانین بین‌المللی پاسخ دهیم. به همین دلیل من از شما حمایت می‌کنم زیرا ارزشهایی مانند آزادی، آزادی دین، دموکراسی و برابری جنسیتی ارزشهایی هستند که سنگ‌بنای اصلی در یک جامعه عادلانه و آزاد است.

رئیس‌جمهور منتخب شما، خانم مریم رجوی، دارای برنامه‌ٔ ۱۰ ماده‌ای است که این ارزشها را دنبال می‌کند و مانند آرزوهای دموکراتیک شما، شایستگی حمایت بین‌المللی و به‌خصوص حمایت از انگلستان و دولتهای اروپایی را دارد. ما تا زمانی که ایران کشوری آزاد باشد و به همه شهروندان و حقوق آنها احترام بگذارد، در کنار شما خواهیم ایستاد.

(گردهمایی ایران آزاد – کهکشان ۱۷ژوییه ۲۰۲۰-۲۷تیر۹۹)

راجر لاینز-دبیرکل پیشین اتحادیه‌های کارگران انگلستان

من دبیرکل سابق بزرگترین اتحادیه کارگری انگلیس هستم، که به‌نمایندگی از بیش از شش میلیون کارگر بریتانیا است.

ما با برادران و خواهرانمان در ایران اعلام همبستگی می‌کنیم. به‌ویژه در این مقطع زمانی که کارگران و خانواده‌هایشان در ایران سرکوب می‌شوند و نه فقط توسط رژیم ظالم (جمهوری اسلامی ایران)، بلکه در این شرایط ویروس (کرونا) و اوضاعی که افراد مجبور هستند در این شرایط به محل کار بروند.

این ویروس (در ایران) از کنترل خارج شده است و دهها هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است، این یک رسوایی است، جنایتی علیه بشریت است و ما معتقدیم که شیوه واکنش آخوندها، به‌عنوان مثال در ماه نوامبر، با سرکوب قیام‌ها در هر منطقه از ایران، کاری واقعاً شوک‌آور است که آخوندها به اعتبار مردم ایران وارد کرده است.

ما به این مردم (ایران) همبستگی و اتحاد خود را اعلام می‌کنیم تا روزی مردم ایران بتوانند از میوه‌های آزادی، دموکراسی، سلامتی، امنیت و ... بهره‌مند شوند.

شما حق دارید از دوستان خود در سراسر جهان انتظار همبستگی و اتحاد داشته باشید و امروز من اینجا هستم تا بگویم که ما حمایت‌تان می‌کنیم!

پیروزی در ایران!

(سومین اجلاس ایران آزاد – کنفرانس بین‌المللی در مورد تروریسم رژیم ۹۹۰۴۳۰)

لیندا لی-رئیس پیشین کانون وکلای انگلستان و ولز

من در طی سال‌ها در بسیاری از کنفرانسها و گردهماییهای شما شرکت کرده‌ام چرا که اعتقاد دارم که ما در غرب تعهدات انسانی و اخلاقی داریم که به مردم ایران کمک کنیم تا آزادی خود را به دست بیاورند. ما همه می‌دانیم که وضعیت حقوق‌بشر تا چه حد در ایران ناگوار است. ما همگی دیدیم که رژیم چطور وحشیانه معترضان جوان را که فقط حقوق اولیه خود را طلب می‌کردند به‌قتل رساند. بسیاری از آن قهرمانان به خاک افتاده زنان بودند. دختران جوان چهارده ساله علیه این رژیم ایستادند چرا که نمی‌خواستند که شهروند درجه دو باشند.؛ چرا که می‌خواستند آزاد، برابر و مورد احترام باشند. آنها تمام این حقوق را نه فقط برای خود، که برای همه زنان و دختران ایرانی می‌خواستند. آنها بهای این خواسته‌ها را با جانهایشان پرداختند اما تبدیل به سمبلهایی علیه ستم و فاشیسم مذهبی برای زنان جوان ایرانی شدند که قطعاً راه آنها را تا روزی که تمام مردان و زنان ایران آزاد باشند ادامه خواهند داد.

من اعتقاد دارم که خانم رجوی و تمام زنان در مقاومت ایران، خصوصاً آنها که در اشرف۳ حضور دارند، نقش محوری در امکانپذیر کردن این هدف دارند. در طول همه این سالها، خانم رجوی صدای مردم ایران که تحت رژیم آخوندها رنج می‌برند بوده است.

او هم‌چنین دیدگاههایش برای ایران فردا را در برنامه ۱۰ ماده‌ای خود بیان کرده است: ما به تساوی کامل جنسیتی در محافل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی معتقدیم. ما هم‌چنین به مشارکت برابر زنان در رهبری سیاسی متعهدیم. هر گونه اشکال تبعیض علیه زنان برچیده خواهد شد. آنها از حق انتخاب آزادانه پوشش خود برخوردار خواهند بود. آنها در ازدواج، طلاق، تحصیلات و شغل آزاد خواند بود.

به همین علت است که من اطمینان دارم که با رهبری و خستگی‌ناپذیری او، مردم ایران حقوق، احترام و غرور خود را باز خواهند یافت. من اطمینان دارم که آن روز به‌زودی خواهد آمد.

با تشکر

(سومین اجلاس ایران آزاد – کنفرانس بین‌المللی در مورد تروریسم رژیم ۹۹۰۴۳۰)

برونو ماسه –شهردار ویلیه آدام در فرانسه

سلام به‌همگی. پیامی که می‌خواهم امروز به‌شما بگویم، در حمایت از یک سیاست قاطعانه علیه رژیم ایران است.احاطه شده در چندین بحران چه در پهنهٔ داخلی و چه در پهنهٔ بین‌المللی، این رژیم مانند همهٔ رژیم‌های مستبد راه نجات خود را در تشدید سرکوب داخلی، توسعهٔ برنامهٔ موشکهای بالستیک و رو آوردن به‌تروریسم در خارج می‌جوید. قیام بزرگ در تمام کشور در پایان سال۲۰۱۹ منجر به‌بیش از ۱۵۰۰کشته و دستگیریهای بیشمار خودسرانه شد. فضای اجتماعی هم‌چنان انفجاری است که به‌واسطهٔ بحران کووید۱۹ تشدید شده. در پهنهٔ خارجی، لیست حملات خنثی شده از سال۲۰۱۸ حاکی از سیاست جدید ولی‌فقیه رژیم است. این سیاست روی باج‌گیری و تروریسم استوار است.

در مارس ۲۰۱۸، حمله‌یی که علیه تجمع بزرگ مجاهدین خلق به‌مناسبت مراسم سال نو ایرانی در آلبانی ترتیب داده شد بود که خنثی شد.

در تاریخ ۳۰ژوئن ۲۰۱۸، طرح یک حمله انفجاری علیه تجمع بزرگ سالانه در حمایت از شورای ملی مقاومت ایران در ویلپنت در حومه پاریس،

در ۲۰اوت، دو مأمور وزارت اطلاعات رژیم ایران در خاک آمریکا هنگام برنامه‌ریزی حمله به مقاومت ایران در واشنگتن و دیگری علیه کنیسه در بوستون دستگیر شدند.

در ۲۰اکتبر، یک تروریست در تماس با سفارت رژیم ایران در اسلو در یک حمله ناموفق به یک مخالف ایرانی در آن کشور در دانمارک دستگیر شد.

در سال۲۰۱۸، دو دیپلمات ایرانی برای حمله تروریستی دیگری علیه مخالفان از هلند اخراج شدند.

در سال۲۰۲۰ کالج سعدی در تیرانا به‌دلیل فعالیت‌های مخفیانه رژیم ایران و نهادهای بنیادگرایی بسته شد.

رژیم ولایت فقیه به‌دلیل نوعی سیاست مماشات امکان وجود پیدا کرده است. (سیاستی) که ترجیح می‌دهد از تنبیه تهران خودداری کند با این‌بهانه که تروریسم تنها مربوط به برخی از جناح‌های درونی رژیم است. با این وجود، مانند همهٔ قدرتهای مستبد، علی خامنه‌ای، زبانی غیر از قاطعیت نمی‌فهمد. برای مهار تروریسم آن و هم‌چنین اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش در خاورمیانه و برنامهٔ تهدیدآمیز هسته‌یی و موشک بالستیک آن، واکنش مقامات فرانسوی و اروپایی بایستی دست‌کم متناسب با جنایاتی باشد که صورت می‌گیرد.

(گردهمایی ایران آزاد – کهکشان ۱۷ژوییه ۲۰۲۰-۲۷تیر۹۹)