728 x 90

گردهمایی جهانی ایران آزاد؛ سخنرانی گی فرهود فستاد، پِتره رومن، ماتئو رنتزی و سید احمد غزالی

نخست‌وزیران سابق گی فرهود فستاد، پِتره رومن، ماتئو رنتزی و سید احمد غزالی
نخست‌وزیران سابق گی فرهود فستاد، پِتره رومن، ماتئو رنتزی و سید احمد غزالی

سخنران نخست وزیران سابق بلژیک، رومانی، ایتالیا و الجزایر

گی فرهود فستاد نخست‌وزیر بلژیک۲۰۰۸

دوستانم به‌روشنی صحبت می‌کنم. انتخابات اخیر که رئیسی را روی کار آورد خبر بدی برای ایران، برای حقوق‌بشر، برای حاکمیت قانون وهم‌چنین به‌نظر من برای امنیت منطقه است.

نحوه‌یی که این انتخابات سازماندهی شده بود بار دیگر نشان داد که ایران با حاکمیت رژیم کنونی هرگز به یک دموکراسی تبدیل نخواهد شد.

در مطبوعات غربی بسیار بحث اصول‌گرا و اصلاح‌طلب می‌شود. ولی من فکر می‌کنم تا وقتیکه خامنه‌ای قدرت مطلق را در دست دارد این بحث یک برداشت غلط است... .

این واقعیت که حتی به احمدی‌نژاد هم اجازه داده نشد که برای انتخابات کاندیدا شود باعث می‌شود که ما نگران وضعیتی بدتر از این باشیم.

۶۰۰ نامزد اسم نویسی کرده بودند. همه به غیر از ۷نفر توسط شورای نگهبان که توسط خامنه‌ای کنترل می‌شود رد صلاحیت شدند. خامنه‌ای خودش نامزد ها را دست چین کرد. هر کاندیدایی که باعث می‍شد نتواند سیاستش را پیش ببرد حذف کرد. بنابراین این یک انتخاب جعلی بود. و می‌توانیم مطمئن باشیم که آمار رسمی نیز دستکاری شده هستند. برای جامعه ایران این انتخاب یک فاجعه بود.

اگر با استفاده از اینترنت نگاهی نزدیکتر به جوانان بکنید. به مسائل اجتماعی از قبیل قوانین پوشش یا استفاده از اینترنت فکر می‌کنم به‌سرعت پی خواهید برد که امیدهای ما به اصلاحات دوباره از بین رفته‌اند.

اما من امروز هم‌چنین می‌خواهم در رابطه با تاثیر انتخاب رئیسی بر روی روابط رژیم ایران با غرب صحبت کنم.

خیلی‌ها می‌گویند حمایت رئیسی از برجام با روحانی فرقی نخواهد کرد. استدلالشان این است که سیاست اتمی را خامنه‌ای تعیین می‌کند. ممکن است چنین باشد اما توافق در صورتی ممکن خواهد بود و دوام خواهد داشت که سران رژیم ایران اجازه بدهند آژانس کار خودش را بکند و فکر نمی‌کنم رئیسی بازرسی آژانس را بپذیرد.

گذشته از این اوباما تلاشهای بسیار زیادی برای برقراری توافق اتمی کرد چون اعتقادش این بود که این توافق می‌تواند دروازه‌های ایران را به بقیه جهان باز کند. ولی در دوران رئیسی نباید چنین امیدی داشت. این فرد از ارزشهای دمکراتیک ما نفرت دارد. بگذارید فراموش نکنیم که او تحت تحریم آمریکاست ب. خاطر گذشته‌اش که شامل اعدامهای فراقانونی هزاران تن از زندانیان سیاسی است. برای بایدن خیلی سخت است که از توافق با فردی حمایت کند که به‌عنوان یک کشتارگر جمعی شناخته می‌شود.

نکته بعدی این‌که احتمالاً ما شاهد ایرانی خواهیم بود که تلاش می‌کند نفوذش را در کشورهای همسایه گسترش دهد. برنامه موشکی رژیم و یک سپاه پاسداران تقویت شده برای امنیت منطقه خطرناک است. اخیراً هشدارهای رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی که گفت رژیم ایران همکاری نمی‌کند و دیگر نمی‌شود با تضمین گفت که آیا رژیم ایرا ن در پی بمب اتمی هست یا نه و این مسائل را باز هم پیچیده‌تر می‌کند.

انتظار دارم به‌طور خاص در آمریکا مخالفت با توافق بیشتر شود. این خیلی سخت خواهد بود که افکار عمومی آمریکا و کنگره را متقاعد کرد که این توافق به نفع آمریکا است

در اروپا هم به‌طور خاص می‌دانید که تمایل زیادی هست که توافق ۲۰۱۵ برجام را با سرعت هر چه ممکن بازنگری کنند. من هم خودم موافق بازنگری هستم اما نه به هر قیمت. بنظرم یک اشتباه مرگبار است که فقط روی تهدید اصلی متمرکز شویم و نقض حقوق‌بشر را ثانویه تلقی کنیم. هرگز نباید چشمانمان را به انتخابات قلابی، به اقدامات وحشیانه و تروریستی رژیم ببندیم که حتی در خاک اروپا صورت می‌گیرد و نقض حقوق‌بشری که روزانه در داخل کشور رخ می‌دهد را نبینیم.

ما باید در پی استراتژی دوگانه باشیم که در آن حقوق‌بشر را در اولویت قرار دهیم و یک محیط امن در خاورمیانه به‌وجود بیاوریم.

... . همان‌طور که گفتم انتخاب رئیسی رژیم ایران را و جهان و منطقه را نا امن‌تر می‌کند ولی هرگز نباید دست بکشیم و مردم ایران را هرگز نباید رها کنیم. قویاً به حمایت و کمک ما نیاز دارند، از شما متشکرم

پِتره رومن - نخست‌وزیر پیشین رومانی

خانم رجوی عزیز، دوستان عزیز ایرانی، رزمندگان شجاع آزادی. بسیار خوشحالم که این فرصت را دارم که پیامی به شما بدهم. شما فی‌الواقع جنگاوران شجاع آزادی هستید. این نبردی پر قدر و شأن است. این مبارزه‌یی است برای آزادی بیان، مردم باید قادر باشند آزادانه عقیده خود را بیان کنند و دقیقاً همان چیزی را که احساس می‌کنند و می‌خواهند بگویند.

هم‌چنین آزادی از جنبهٔ اقتصادی، یعنی آزادی اقتصادی و البته آزادی انتخابات. ضروریست که همیشه، انتخابات آزاد و عادلانه باشد. هم‌چنین آزادی مذهب و عقیده و نه تحمیل آن توسط یک حکومت مذهبی یک ضرورت است. من چندین‌بار با ایرانیان در خارج از کشورشان دیدار کرده‌ام. آنها امید زیادی دارند. آنها به‌یک راه‌حل برای یک ایران صلح‌آمیز و شکوفا امیدوارند و این مأموریت شما است.

البته الآن شما لحظه سختی را پشت سر می‌گذارید. رئیس‌جمهور جدیداً انتخاب‌شدهٔ (رژیم) ایران، متهم به جنایت علیه بشریت است و البته این بدان معنا است که تحقیقات سازمان ملل باید با تجزیه و تحلیل مناسب و صحیح و منصفانه دنبال شود. یعنی یک تحقیقات عادلانه تا بدون هیچ شک و تردیدی بتوان واقعیتهای مربوط به رئیس‌جمهور جدید (رژیم) ایران را مشخص کرد. البته وقتی درباره آزادی واقعی مذهبی صحبت می‌کنیم می‌خواهم یادآوری کنم که وقتی اسلام متولد شد، حتی حضرت محمد هرگز و هرگز پیروان خود را علیه سایر ادیان برنیانگیخت...

سندی از خود پیامبر وجود که نشان می‌دهد خود او، کلیسای مسیحی (سنت کاترین در شبه جزیرهٔ سینا) را تحت حفاظت خود گرفته بود. این چشمگیر است.

من دوست بسیار خوبی داشتم که سال گذشته درگذشت. صادق المهدی نخست‌وزیر سابق سودان، . او یک دانشمند معروف در زمینه مطالعات مذهبی بود و چندین کتاب نوشته بود که به‌روشنی نشان می‌داد هیچ تناقضی بین دین اسلام و دمکراسی وجود ندارد. پس به نام برخی احساسات بسیار عمیق و واقعی مذهبی، دمکراسی باید رشد کند و این البته مأموریت بسیار والا و البته سخت شما است. من احساس خاص و پیام خاصی از صمیم قلبم برای آن دسته از ایرانیانی دارم که در داخل ایران می‌جنگند.

نبرد برای آزادی در آنجا، در شرایط دشوار و بعضاً خطرناک، آنها شایسته بالاترین احترامات ما هستند.

بله، زمان آن رسیده که ایران صلح‌آمیز و شکوفا شود. بله زمان آن رسیده که (رژیم) ایران مسیر رفتار خشونت‌بار و تجاوزگرانه‌اش را نسبت به همسایگانش متوقف کند. تردیدی نیست که استقلال و تقسیم‌ناپذیری کشور ایران باید حفظ شود.

مطمئنم مردم ایران نیز به همین ایمان دارند و این بالاترین خواسته آنها است. ولی در عین‌حال چرا (یک حکومت) باید متجاوز باشد؟ چرا باید دست به اقداماتی در بیرون از ایران بزند که شایسته صلح و شکوفایی ایران نیست؟ گردهمایی شما در زمان بسیار حساسی صورت می‌گیرد.

یک رئیس‌جمهور جدید در ایران انتخاب شده. تحلیل‌های زیادی ارائه شده. افراد بسیاری هستند که نتیجه انتخابات را نمی‌پذیرند. با این وجود بگذارید به‌عنوان کسی که سابقه سیاسی خود را در انقلابی برای آزادی و دمکراسی شروع کرد به آنها بگویم، به‌ایران صلح‌آمیز و شکوفا نگاه کنید و نه به منافع سیاسی خودتان. این تنها راهی است که ایرانیان اقدامات سیاسی شما را باور خواهند کرد. پیام من برای شما است؛ پیام من برای آنهایی است که برای آزادی می‌جنگند. دوباره و دوباره تکرار می‌کنم که پیام من برای یک ایران صلح‌آمیز و شکوفا است.

سخنان ماتئو رنتزی نخست‌وزیر ایتالیا ۲۰۱۶

عصر همگی به خیر من مائتو رنتزی هستم؛ نخست‌وزیر پیشین ایتالیا.

بسیار خوشبختم که در این واقعهٔ خاص و بسیار انگیزاننده.؛ با شرکت افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان، در دوران مشکلات بزرگ و جدلها درباره آینده کشور تان. با شما هستم.

کشور شما کشوری نیست که فقط با تنشها و درگیریها شناخته شود. کشور شما کشوری است با تاریخی غنی. لطفاً اجازه دهید با شما صادق باشم. من نخست‌وزیر پیشین ایتالیا هستم و می‌دانم چه معنی دارد وقتی که کشوری بزرگ باشید، با تاریخی غیرقابل باور، با گذشته‌یی غیرقابل باور ولی نتوانید از این گذشته برای ساختن آینده استفاده کنید. این واقعیت برای ایران به‌طور خاص صدق می‌کند. به این دلیل که شما ستون تمدن ما در تاریخ هستید. تاریخ کشورهای ما صفحات بزرگی از موفقیتها، مشکلات و امیدها را نگاشته است. اما اکنون به دلائل متعدد در موقعیت هولناکی هستیم.

عقیده من این است که ما در جهانی هستیم که در سالهای آینده با قدرت بسیار بسیار زیاد تغییر خواهد کرد. صادقانه می‌گویم، نظم جدید جهانی در سالهای آینده اساساً موضوع بحث است. رابطه آمریکا و چین، در دهه پیش رو، بسیار بغرنج و در حین حال قابل توجه خواهد بود. رابطه کشور شما با خاورمیانه و به‌طور عام با اتحادیه اروپا و جهان، بالاخص قابل توجه است. چرا که در این منطقه ما نقش حیاتی برای آینده بشریت ایفا خواهیم کرد. در همین حال نوآوریهای دیجیتالیزه شدن جهانی بعد از پاندمی صفحه جدیدی را در تاریخ بشر خواهد گشود. اما ما نخواهیم توانست هیچ‌کدام از این صفحات تاریخی را بدون این پیام بنگاریم که کشورهایی با تاریخی غنی باید بخشی از این صفحات جدید باشند و این ممکن نیست مگر ما اولویتهای امروز خود را مشخص کنیم. برای همین من فکر می‌کنم که ایران یک نقطه حیاتی است.

من زمانی که نخست‌وزیر بودم، تلاش کردم به همراه همکاران اروپائی‌ام این صفحات جدید را بگشایم. من به‌عنوان عضوی از ۷کشور صنعتی جهان به تهران سفر کردم. من تلاش کردم با افرادی که در گفتگوهای ۶ +۱ مثل اروپا و آمریکا با رژیم نقش داشتند بحث کنم تا علیه دسترسی به بمب اتمی و تنشهای پیشین به توافقی برسیم. ما در این مسیر با قدرت کار کردیم. اما با اندوه پی بردم که ما شکست‌خورده‌ایم. این یک واقعیت است. ما شکست خوردیم! به این دلیل که در رسیدن به ایده مهم «تغییر» در ایران، در ایده رسیدن به این هدف، متأسفانه شکست خوردیم. من اکنون این واقعیت را بازمی‌شناسم.

ما باید به ۳نکته بسیار مهم اعتراف کنیم:

اول: بدون پیامی روشنی در نفی استبداد مذهبی و دیکتاتوری، بدون این نفی، واقعاً غیرممکن است به صفحه جدیدی از آزادی و ارزش دمکراسی وارد شویم. بنابراین امروز تنها راه برای اتحادیه اروپا این است که از تجربه‌های گذشتهٔ ما و از اشتباهات گذشتهٔ ما درس بگیرد. برای این‌که ما واقعاً با قدرت تلاش کردیم که به یک نتیجهٔ صلح‌آمیز دست پیدا بکنیم. ولی این غیرممکن بود و ما مقصر آن نبودیم. این اولین پیامی است که می‌خواهم به شما، یعنی کسانی که برای آزادی در ایران مبارزه می‌کنند برسانم. واقعاً بسیاری از اروپائیان تلاش کردند حتی در جهت مخالف عقیده شما که بسیاریتان می‌گفتید «متئو، غیرممکن است. تو نمی‌توانی به چنین نتیجه‌یی دست بیابی». اما ما سعی خود را کردیم و شکست خوردیم!

نکته دوم: اگر آنچه گفتم صحیح است، پس اتحادیهٔ اروپا باید بپذیرد که سیاست قبلی را نفی کند و از کسانی که با رژیم مبارزه می‌کنند حمایت کند. من فکر می‌کنم ما پیام بسیار خوبی داریم. اکنون زمان خوبی است، با وجود وضعیت در ایران و در سایر نقاط جهان، اکنون زمان آن است که از هر نوع قدرتی که داریم، اعم از قدرت سخت و نرم، استفاده کنیم تا رژیم ایران را در محاصره خواست خود برای تغییر قرار دهیم. ما نمی‌توانیم این را بپذیریم که در سال۲۰۲۱ به‌سیاستی که علیه حقوق و آزادیها و امکان بازگشت ایران به جامعه جهانی است ادامه دهیم. پیام روشن است مردم ایران به جامعه جهانی احتیاج دارند. اما دوستان من بگذارید بسیار صریح باشم. جامعه جهانی نیز به ایران محتاج است. به‌خاطر ارزشهای کشور شما. به‌خاطر تاریخ کشور شما. به‌خاطر عشق و اندوه کشور شما. بدون ایران، جهان فقیر است. جهان بدون ستون است. اهمیت گذشته فقط برای به‌خاطر سپردن در کتاب تاریخ نیست. گذشته برای این مهم است که با آن امروز چشم‌انداز آینده را بنا کنیم و بدون ارزشهای ایرانی، بدون تاریخ ایران، بدون سنتهای ایرانی، جهان فردا، جهانی ضعیف خواهد بود.

بنابراین اکنون زمان آن است که صفحه تغییر را بنگاریم. صفحه یک تغییر رادیکال را. و به حمایت از کسانی بپردازیم که مبارزه می‌کنند تا استبداد مذهبی را ملغی کنند و ایران را به‌عنوان یک عضو به جهان جدید بازگردانند.

نکته سوم: اکنون زمان آن نیست که برای دسترسی به بمب اتمی در ایران تلاش شود. اکنون زمان آن است که علیه فقر در ایران مبارزه شود. چرا که پذیرفتنی نیست کشوری که نه تنها تاریخی غنی دارد بلکه دارای منابع ثروتی چون کشور شما است به‌دلیل حاکمیت این رژیم محل نامناسبی برای سرمایه‌گذاری جهانی باشد. دوباره بگویم ما تلاش کردیم که تجارت جهانی (با ایران را) تشویق کنیم. ما تلاش کردیم. من شخصاً تلاش کردم، در سالهای ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ تا کمپانیها را تشویق کنم که گفتگو کنند. اما متأسفانه رژیم ایران آن را بلوکه کرد. اولویت واقعی امروز فقط این است که مبارزه کنیم تا به کشور شما امکان از بین بردن فقر را داد نه امکان ساخت بمب و برنامه اتمی.

بنابراین من در تمام مدت عمرم به‌طور سنتی عضوی از اپوزیسیون نبودم. من تلاش کردم تا به‌عنوان یک سیاستمدار پراگماتیک، هر کاری بکنم تا گفتگو را تشویق کنم. اما امروز باید اعتراف کنم وضعیت به واقع دشوار است و باید این پیام را بپذیریم که اگر می‌خواهیم صفحه جدیدی از امید برای آن منطقه باز کنیم باید استبداد دینی را ملغی کنیم. باید این سیاست را ملغی کنیم و باید صفحه آزادی را بگشائیم. صفحه‌یی از آفرینش ارزشهایی جدید.

من سخنانم را با بیان یک عقیده شخصی به پایان می‌برم. ما در جهانی زندگی می‌کنیم با هوش مصنوعی، با شیوه‌یی که «اینترنت چیزها»، دیجیتالیزه شدن و طب جدید شخصی پیشرفت می‌کنند، ما در جهانی زندگی خواهیم کرد، که دهه۲۰۲۰ با پاندمی‌اش چیزی مربوط به قرن گذشته باشد و رکود مربوط به قرن گذشته باشد و با رشدی عظیم روبه‌رو خواهیم بود. البته روشن است که برای این رشد عظیم باید در زمینه‌های گوناگون سرمایه‌گذاری کنیم از قبیل آزمایشگاهها، ایده‌های جدید و غیره. این کاملاً درست است. اما دقیقاً به همین دلیل ما در سالهای آینده نیازمند میراثی از ارزشهای مشترک خواهیم بود. و منبع این میراث ارزشهای مشترک تاریخ ما است و جهان بدون سنتهای مردم شما ضعیف خواهد بود. ما باید درهای ایران را به روی جامعه جهانی و درهای جامعه جهانی را به روی ایران بگشائیم. اما، و این عقیده واقعی من است بعد از تلاشهایی که شخصاً کرده‌ام و هر گونه گفتگو را تجربه کردم، که چنین چیزی امکانپذیر نیست مگر این‌که رژیم تغییر کند.

هم‌چنین وضعیت امروز بعد از این انتخابات. بعد از همه مباحث درباره این انتخابات، بعد از مباحث در مورد رئیس‌جمهور جدید (رژیم) و نقشش در سال۶۷، بعد از چیزهای بسیاری که شما به‌خوبی در این گردهمایی تشریح کردید، من فکر می‌کنم کاملاً متقاعد شده‌ام که هیچ راهی برای صلح و سعادت آینده ایران وجود نخواهد داشت اگر ما ایده تغییر رادیکال رژیم را نپذیریم.

بنابراین آرزوی شخصی من این است که ما قادر باشیم این نبرد را ادامه دهیم. من بخشی از این نبرد خواهم بود تا آنجا که به نقشم در جامعه اروپا برمی گردد. اما لطفاً این را هم در نظر داشته باشید که تغییر رادیکال فقط یک نیاز اقتصادی یا یک ارزش برآمده از یک نیاز انسانی برای ایران نیست. این یک ضرورت برای جامعه جهانی است. برای این‌که جهان بدون شما، جهانی ضعیف‌تر است و من فکر می‌کنم این یک مشکل برای خاورمیانه، و رابطه با اتحادیه اروپا و رابطه با سایر نقاط جهان خواهد بود. اروپا امروز بخش کوچکی از یک مباحثه جهانی بین آمریکا و چین است. ما باید بتوانیم نقشی در این میان ایفا کنیم. اما معتقدم برای ایفای این نقش، راه این است که یک دیدگاه وسیعتر در مورد منطقه داشته باشیم و سیاست این رژیم را که هم برای ایران و هم برای جهان خطرناک است نفی کنیم. بسیار متشکرم.

سید احمد غزالی نخست‌وزیر پیشین الجزایر

امیدوارم شهیدان شما که دهها هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را شامل می‌شود قرین رحمت شوند

همان‌طور که قبلاً هم من این افتخار را داشتم که طی ده سال گذشته یا بیش از آن در گردهماییهای شما شرکت کنم و در ملاقاتهای دیگر با شما باشم امسال هم در کنارتان هستم. کما این‌که در گردهماییهای سال گذشته در وصل ۳۰هزار نقطه به همدیگر من هم در آن شرکت داشتم. ۳۰هزار نقطه به اشرف۳ وصل شدند.

خواهران و برادران عزیزم در مجاهدین خلق، خانم مریم رجوی، خانمها و آقایان من توصیه می‌کنم که در برابر رژیم تمام تلاش‌ها را با هم متحد و یکی کنیم تا بتوانیم همان‌طور که رژیم شاه در سال۱۳۵۷ سرنگون شد این رژیم هم به همان سرنوشت برسد این رژیم با غرب و سایرین با فریبکاری برخورد می‌کند،

اما این رژیم نمی‌تواند به حیات خودش ادامه بدهد چون جوانان در قیامهای گسترده در دور دوم ریاست‌جمهوری روحانی نشان دادند که اجازه نخواهند داد که این رژیم در حکومت باقی بماند و این را در شعارهای خودشان از جمله سرنگون باد رژیم آخوندی نشان دادند. در انتخابات اخیر در ایران ولی‌فقیه نزدیک‌ترین افراد به خودش از جمله رئیس مجلس و حتی رئیس‌جمهور قبلی رژیم احمدی‌نژاد و حتی معاون رئیس‌جمهورش یعنی جهانگیری را حذف کرد. این امر بی‌سابقه‌یی است و نشان می‌دهد که ما با یک سرفصل جدی در ارتباط با وضعیت رژیم مواجه هستیم که حقایق روشنی را نشان می‌دهد.

حقایقی که اثبات می‌کند که آنچه که مقاومت ایران می‌گفت چقدر درست بود و چطور این مقاومت به جهان نشان داد که این رژیم چه سرنوشتی خواهد داشت.

انتخابات نشان داد که رژیم ایران با صدور تروریسم باعث شده که مناطق مختلف خاورمیانه بی‌ثبات بشوند اما این مقاومت فقط به مردم خودش خدمت نمی‌کند بلکه در خدمت همه مردم منطقه است مردم ایران تحت رهبری سازمان مجاهدین خلق که در طول حیاتش فداکاریهای بسیاری برای آزادی مردم کرده به این سمت می‌روند که حقشان را از این رژیم بگیرند

بنابراین ایستادن در کنار این مقاومت در مبارزه عظیمش با این رژیم به‌مثابه ایستادن در کنار مقاومتی است که با تروریسم رژیم نیز مقابله می‌کند. و من همیشه با سازمان مجاهدین خلق ایران و این مقاومت هستم و برای شما آرزوی موفقیت دارم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d2a83351-df85-48a3-8276-9b3d8f36e9c9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات